Skocz do zawartości

Nowe akwarium 300 - 375 L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W różnych źródlach podaja ze ten baniak jest ok dla pary akar. Sugerujesz, że akwarium dla akar powinien miec min. 200cm ?

 

Gazuje aby obnizyć ph. Torfy, szyszki i inne takie rzeczy odpadają. Mozna to jeszcze robic za pomocą chemii ale nie bralem tego pod uwagę. Czy te gazowanie moze wplywac negatywnke na baniak ?

 

Czy do biologii to mogr miec pewnosc ? Bo jesli tak to moze warto wyczyscic wklady biologiczne skoro brak na nich bakterii ? W baniaku no2 i nh3 jest na zero.

 

A przede wszystkim, co jest przyczymà tego syfu w wodzie ?

 

 

 

 

Wysłane z mojego HTC One A9s przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych źródlach podaja ze ten baniak jest ok dla pary akar. Sugerujesz, że akwarium dla akar powinien miec min. 200cm ?

Proste wielkosc ryby x10, samica dorasta do 20 cm a samiec do 30 cm, wiec jest proste jaki ma być baniak.

 

Gazuje aby obnizyć ph. Torfy, szyszki i inne takie rzeczy odpadają. Mozna to jeszcze robic za pomocą chemii ale nie bralem tego pod uwagę. Czy te gazowanie moze wplywac negatywnke na baniak ?

Tak wplywa negatywnie bo co2 to nie recepta.

RO+ saechem discus buffer i masz odpowiednie ph.

 

Czy do biologii to mogr miec pewnosc ? Bo jesli tak to moze warto wyczyscic wklady biologiczne skoro brak na nich bakterii ?

Bakterie bez tlenu padaja po 4h.

 

A przede wszystkim, co jest przyczymà tego syfu w wodzie ?

Krasnorosty to efekt brudnej wody, to sa glony z rodziny brunatnic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moim zdaniem, wygląda to wszystko na dojrzewający czy raczej stabilizujący się baniak. Czyżby czym większy litraż tym dłuższe dojrzewanie ?
Każde akwarium stabilizuje się inaczej, u mnie po zakładaniu ostatnich akwariów trwało to od 2 do 9 miesięcy. Mówię o stabilizacji, nie dojrzewaniu, bo dojrzałe mam zwykle po 3-10 dniach :P Teraz kilka uwag co do prowadzenia zbiornika:

 

 

 

GH - 14 / KH - 8 / PH - 7
Zbijaj KH. Nie pH. Stanowczo za wysokie dla ryb, które masz  - to znaczy głównie dla będących na wyjeździe rozpraszaczy. Bo same akary nie wymagają jakoś specjalnie niskiego pH. pH rzędu 7,5 byłoby OK zarówno dla nich, jak i dla Twoich roślin. Co do samych roślin:

 

 

 

ak na zdjęciach, nie ma tego jakoś dużo. Głównie anubiasy, potem kryptokoryny i dębówka. ​Kryptokoryny gniją, dębówki tracą dolne liście które są pełne dziurek. ​Generalnie nie wszystkie roślinki są zainfekowane. Są takie anubiasy i kryptokorynki które ładnie rosną i są bez glonów.
Zredukuj świecenie lub przemodeluj akwarium. Anubiasy nie przepadają za bezpośrednim oświetleniem, najlepiej rosną w zacienieniu. Zwartki też niezbyt potrzebują doświetlania. Stąd masz inwazję glonów na tych roślinach. Służą jako powierzchnia przyczepna dla krasnali.

 

 

 

Mnóstwo pyłu w wodzie, atak krasnorostów na anubiasach, kryptokorynie, kamieniach i korzeniu.
Zapnij wewnętrzniaka wypchanego włókniną filtracyjną, niech ogarnie mechanikę. Do kubła biologia. I tyle, żadnych absorbentów typu purigenu, węgla itp Ci nie potrzeba.

 

 

 

W różnych źródlach podaja ze ten baniak jest ok dla pary akar. Sugerujesz, że akwarium dla akar powinien miec min. 200cm ?
Nazwa angielska Green Terror. Nie bez powodu. Jedne z najmniej przyjemnych pod względem charakteru akar. Samiec nawet do 30cm (licz 25). Dla pary takie akwarium OK, ale... czy Twoja para była dobrana z większego stada? Tak jak np. Pleyu ma motaguensisy dobrane w 150cm. Jeśli nie, to niestety kłótnie między rybami nie są niczym nadzwyczajnym zwłaszcza, gdy samica pilnuje młodych. Nie piszesz, więc wróżę trochę z kuli, ale tak to wygląda :) To, co Bartek wyżej napisał jest w dużej mierze racją. Chcąc jako tako zaobserwować zachowania ryb i dać im komfort 'rozepchania się' wypada zapewnić im chociaż te 10 długości ciała na dłuższej szybie nawet, jeśli teoretycznie obierają terytoria rozrodcze o mniejszej powierzchni. Zwłaszcza przy rybach agresywnych, jak Twoje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

 

1. Wszystko oprócz akar jutro wędruje do nowego właściciela.

 

2. Akary dobierałem ze stadka 6 ryb które widocznie nie były takimi maluchami jeśli po niecałym miesiącu pojawiły się młode.

Z 6 ryb został 1 samiec i 2 samice. Z jedną samicą tworzył parę, a przynajmniej tak mi się wydawało. Pływały razem, nie ganiały się.

Druga samica wiecznie siedziała w krzakach i planowałem oddać ją na dniach. Jednak to właśnie ta chowająca się samica która była wiecznie przeganiania wytarła się.

Samiec padł, samica która niby była parą siedzi schowana w krzakach. Druga samica po przeciwnej stronie pilnuje małych.

Teraz mam nadzieję, że z tego narybku wybiorę parkę. Z drugiej strony nie wiem jeszcze co zrobić z resztą narybku a jeśli one się tak mają mnożyć to trochę słabo :)

 

3. Jakie parametry dla Akar są ok ? Bo różnie są podawane ale to co głównie znajduję to woda średnio twarda / twarda i PH 7 - 7.5.

Dlatego powoli podnoszę twardość wody. Akwarium niestety większego już nie dam rady wstawić :/

Ryby są tak piękne, że aktualnie nie chcę nic innego oprócz parki akar.

Fajna sprawa patrzeć na nie jak przewalają piasek, niczego się nie boją, gryzą po rękach jak się wsadzi łapsko :)

No i piękne wybarwione ryby.

 

4. Nie bardzo mam jak przemodelować akwarium... liczyłem, że światło na poziomie 0.4 W/L będzie ok dla tych roślin. Gdy miałem lampę 3 x 39W o długości 90cm anubiasy które były poza jej "bezpośrednim" zasięgiem wyglądały kiepsko. Odkąd dałem światło po całości, anubiasy odżył.

Ale też nie wiem czy tak do końca, może po prostu w tamtym czasie odchorowywały zmianę akwarium.

W każdym razie były pokryte okrzemkami.

Co ważne podkreślenia, zdjęcie anubiasa które wstawiłem to extremalny przypadek. Większość anubiasów jest czysta. Na części były okrzemki ale praktycznie się wycofały. Krasne głównie siedzą na dębówkach, kamieniach, korzeniu i niektórych zwartkach.

Wydaje mi się, że kwestią czasu jest kiedy krasne się wycofają.

Próbowałem wrzucić pistie na taflę wody ale... zgniły. Dębówki tracą liście. Stąd delikatne nawożenie mikro i makro.

Nie znam się na prowadzeniu LT :) Z HT nie miałem takich problemów :)

 

 

5. Dziś podłączam ASAP 1600 wypchany 20% gąbka i 80% wata akwarystyczna.

Wywalę węgiel i purigen. Do FZN2 wrzucę ceramikę aquaela. Rozumiem, że zeolit jest również zbędny.

Czy do Unimaxa dać ceramiki zamiast jednej gąbki ?

 

6. Tą lampę UV chyba też wyłączę. Dam wtedy bakteri Microbe lift - balancer i special blend.

 

Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się takiego startu.

Filtr był dojrzały, wody starej około 100 litrów, brak przerybienia, zero nawożenia.

To miał być bezobsługowy LT :)

Córeczka mi się urodziła w zeszłym tygodniu i nie będę miał już czasu na codzienne prace przy baniaku.

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam wtedy bakteri Microbe lift - balancer i special blend.

Tych bakterii bym unikał.

 

Do FZN2 wrzucę ceramikę aquaela. Rozumiem, że zeolit jest również zbędny. Czy do Unimaxa dać ceramiki zamiast jednej gąbki ?  

Nie, wegiel zostaw i nawet go dołóż.

A jak chcesz ceramike to tylko siporax, ewentualnie lawa wulkaniczna.

Na weze od unimaxa prefiltry narurowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie parametry dla Akar są ok ? Bo różnie są podawane ale to co głównie znajduję to woda średnio twarda / twarda i PH 7 - 7.5.
Woda od miękkiej po średnio twardą z tolerancją nawet na twardą, pH w okolicach neutralnego lub lekko zasadowego starczy. Teraz tak mnie naszło... jaką masz temperaturę? Wyższa zwykle powoduje pobudzenie ryb, nie zawsze w dobrym kierunku.

 

 

 

Czy do Unimaxa dać ceramiki zamiast jednej gąbki ?
Tylko ceramika, gąbkę możesz dać na zasys i starczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych bakterii bym unikał.

 

Czemu unikałbyś tych bakterii ?

Filtry narurowe odpadają, za dużo przy tych chodzenia.

Liczę, że w końcu ten baniak dojdzie do siebie i Unimax 700 będzie wystarczający.

 

Woda od miękkiej po średnio twardą z tolerancją nawet na twardą, pH w okolicach neutralnego lub lekko zasadowego starczy. Teraz tak mnie naszło... jaką masz temperaturę? Wyższa zwykle powoduje pobudzenie ryb, nie zawsze w dobrym kierunku.

 

 

 

Tylko ceramika, gąbkę możesz dać na zasys i starczy.

 

 

Temperatura wody to 26 / 27 stopni. Po nocy jest 26, przez dzień urośnie do 27 i po nocy znowu 26.

Całego Unimaxa wypchać biologią ? Nawet, jeśli będzie to niedojrzała biologia ?

A co w przyszłości ? Będę chciał aby Unimax 700 odwalał całe filtrowanie, wtedy podmienić część biologii na gąbki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smierdzą okropnie i sa kiepskie

Bez urazy kolego ale to jedne z najlepszych na rynku bakteri w płynie jakie są to że śmierdzi to dobrze tak ma być.

Microbe lift/ seachem stability i prodibio biodigest jeśli chodzi o najlepsze bakterie w płynie.

 

Co do zabijania pH co2 to najpierw trzeba mieć odpowiednie kh aby to uczynić.

To że podajesz co2 roślinom nie szkodzi ale nie jest to dla nich konieczne bo to zielsko wolno rosnące .

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No śmierdzi special blend ale zapaszek po kilku godzinach się ulatnia.

Natomiast jest sporo pozytywnych opinii o tych bakteriach.

 

Przydałoby się czymś teraz podpędzić tą biologię.

 

 

Co do zabijania pH co2 to najpierw trzeba mieć odpowiednie kh aby to uczynić.
To że podajesz co2 roślinom nie szkodzi ale nie jest to dla nich konieczne bo to zielsko wolno rosnące .

 

KH = 8 + CO2 24ppm = PH 7.

Czyli brak przyduchy, sporo Co2 w wodzie i PH7.

Wydawałoby się, że jest ok dla roślin i ryb i nie ma to wpływu na glony czy pył w akwarium.

Złe myślenie ?

Sposób na ph = 7 najłatwiejszy jaki znam :)

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnych no cóż tak samo skała MR ma pozytywne tyle, że nie wiem z kąd bo to syf jakich mało.

Chcesz dobre bakterie to Bio S+Pro Bio S.

Po 1 kropli na 100l wody.

Bez urazy kolego ale to jedne z najlepszych na rynku bakterii w płynie jakie są to że śmierdzi to dobrze tak ma być. Microbe lift/ seachem stability i prodibio biodigest jeśli chodzi o najlepsze bakterie w płynie.

Nie rozśmieszaj mnie Aquaforest i biogro to są bakterie a nie te śmierdziele, a saechema bakterie wolę przemilczeć, tak słabe, że szkoda na to 1 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temperatura wody to 26 / 27 stopni. Po nocy jest 26, przez dzień urośnie do 27 i po nocy znowu 26.
No to u tych akar wypadałoby zjechać do 25, bo to jednak ryby wód chłodnych. Co prawda w ramach letniego upału przetrwają, ale... po tym co odstawiły w upale moje żałobniczki przy oznakach agresji ze strony akar naprawdę dobrze im zrobi ochłoda :P

 

 

Całego Unimaxa wypchać biologią ? Nawet, jeśli będzie to niedojrzała biologia ? A co w przyszłości ? Będę chciał aby Unimax 700 odwalał całe filtrowanie, wtedy podmienić część biologii na gąbki ?
 Całego. Gąbka na prefiltr jako mechanika i wystarczy. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie temperatury to ciężko Dhuz.

 

Grzałka jest odłączona, akwarium napowietrzane, pokój zaciemniony roletami które mają odbijać słońce.

Belka zasilacz ma przy wtyczce zasilającej więc baniak nie nagrzewa się od belki. Tyle co od świetlówek, ale te wydają się wyjątkowo chłodne.

Udało się zejść z 28 stopni, głównie chyba przez te napowietrzanie.

 

Zrobię jak mówisz, wrzucę tylko biologię do Unimaxa.

Świecić UV ? Czy wywalić i lać bakterie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rosmieszaj mnie Aquaforest i biogro to sa bakterie a nie te smierdziele, a saechema bakterie wole przemilczec tak slabe, że szkoda na to 1 zl.
Miło że się pośmiałes. Powiedz jeszcze jaki to zły wpływ ma co2 na ten zbiornik? I kto ci takich bzdur nagadał, że biologia pada po 4 h bez filtra ... Temat bakterii ominiemy bo widać, że masz jakieś ciśnienie na firmę seachem ...

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saechem ma dobre niektore produkty bakterie to praktycznie woda 

 

Powiedz jeszcze jaki to zły wpływ ma co2 na ten zbiornik?

gazowanie i wszelkiego radzaju nawozy  w naturze nikt tego nie podaje ale widze ze jestes z tych roslinioarzy wiec bez sensu ta dyskusja 

bo byscie walili tylko gaz i lali nawozu by rosliny szalaly a ryby macie gleboko w dupie !!!!!

 

I kto ci takich bzdur nagadał że biologia pada po 4 h bez filtra ...

nikt mi nie nagadal to doswiadczenie 

Edytowane przez barttsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bez sensu dyskusja jak ja zaczynasz a nie masz argumentów aby ją prowadzić.

 

Nie pytałem czy w naturze ktoś podaję co2 tylko jak to stwierdziłeś co2 ma zły wply na ten zbiornik czyli jaki? Uzasadnij i nie odwracają kota ogonem

 

Rozwiń to z jakich rośliniarzy jestem bo nie rozumiem?

 

 

To masz kiepskie doświadczenia z biologia a akwarium no chyba że morskie maja taka delikatna i wrażliwa biologię.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz kiepskie doświadczenia z biologia a akwarium no chyba że morskie maja taka delikatna i wrażliwa biologię.

Jak postawisz tyle zbiorników jak ja to pogadamy.

 

Nie pytałem czy w naturze ktoś podaję co2 tylko jak to stwierdziłeś co2 ma zły wply na ten zbiornik czyli jaki? Uzasadnij i nie odwracają kota ogonem

Bo wy wszyscy macie co2 lekarswo na wszystko, a tłumaczyć nie mam zamiaru, jak nie wiesz proponuję się dokształcić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gazowanie i wszelkiego radzaju nawozy  w naturze nikt tego nie podaje ale widze ze jestes z tych roslinioarzy wiec bez sensu ta dyskusja 

bo byscie walili tylko gaz i lali nawozu by rosliny szalaly a ryby macie gleboko w dupie !!!!!

Nie mam nic w dupie :) Napisałem przecież, że chodzi mi tylko i wyłącznie o zbicie PH właśnie dla ryb.

Co jest szkodliwego dla akwarium w takim sposobie zbijania PH ?

 

Nie orientuję się za mocno w zbijaniu PH za pomocą chemii ale dziś sobie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowa odpowiedź krzykacza ... Bez argumentów i zasłanianie się "ilością" zbiorników ...

Pozwolisz że zapytań ... Ile tych zbiorników muszę postawić?

I skąd wiesz że nie mam ich postawionych tyle samo lub więcej?

 

 

Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka , nikt tu nie napisał że co2 to lekarstwo na wszystko .

A tłumaczyć nie chcesz bo nie umiesz uzasadnić swojej

wypowiedzi.

Po prostu twoja racja jest jedyną i koniec kropka....

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbicia temperatury przydałby się chyba klimatyzator w pokoju. Lub automatyczna podmianka :P

 

 

Przyznam się szczerze, że dolewam codziennie 5 litrów lodowatej wody, ale na raz, bez rozłożenia tego w czasie.

W sumie nie widzę efektu na termometrze ale wierzę, że jakiś jest :)  Trochę się boję podmieniać im codziennie te 15 litrów wody i schodzić tym o 1 stopień na termometrze.

Czy takie działanie jest bezpieczne ? Czy takie wahania temperatury są bezpieczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trochę się boję podmieniać im codziennie te 15 litrów wody i schodzić tym o 1 stopień na termometrze.
Skórka za wyprawkę, nagłe skoki nie są pożądane. Powiem Ci szczerze, że jeśli lubisz te akary i chcesz je długoterminowo trzymać, to nie przejmuj się logistyką wiatraków, tylko montuj.  Rybom będzie lepiej. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...