Skocz do zawartości

Większe akwarium. 54l czy 72l? Co i jak ?


dreams
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

Zarejestrowałam się na forum, ponieważ potrzebuję Waszej pomocy.

 

Postaram się jak najkrócej opisać o co mi chodzi.

 

Od prawie roku mam akwa 25l z bojownikiem i ślimakami.


Początki były trudne ale jakoś rośliny wreszcie rosną.


Od niedawna z kilkoma krewetkami babaulti. Pewnie ktoś powie, że błędem był ich zakup, trudno.

 

Po zakupie krewetek przyszło mi na myśl, żeby zakupić drugie, podobne akwa,

specjalnie na krewetkarium.

Ale następna myśl jaka mi przyszła do głowy to większe akwarium, w którym spokojnie pomieściłyby się i krewetki i bojownik a może i inne ryby.

 

Chciałabym w przyszłości większe akwa - 54l lub 72l.

W którym zapewne znalazłby się obecny bojownik, ślimaki.

Bardzo chciałabym również krewetki - jakie, oprócz tych co mam? O tym jeszcze pomyślę.

Niestety mam problem z wyborem akwarium.

I stąd prośba do Was. Czy ktoś mógłby doradzić jakie akwa wybrać ?

Podać np któreś z Allegro ? A także doradzić coś z oświetleniem i resztą sprzętu ?

Nie chcę kupić czegoś bez przemyślenia, zwłaszcza gdy chodzi o większy litraż

 

Cena za akwa, wraz ze sprzętem - myślę, że maksymalnie 300zł ale to takie na prawdę duże maksimum. Oczywiście wolałabym taniej bo trzeba doliczyć jeszcze podłoże, rośliny.

 

Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

300zł to niewiele dlatego też nie ma co wymyślać z choćby drogim szkłem.

 

Dysponując tym budżetem kupiłbym akwarium 72-litrowe używane w możliwie najlepszym stanie, choć nowe nie powinno kosztować więcej niż 60zł. Jeśli chcesz się cieszyć dobrym oświetleniem to proponowałbym do tego belkę oświetleniową 2x15W. Koszt nowej to około 120zł, ale można rozejrzeć się za używaną. Pozostała część tej kwoty to filtr i to najlepiej jakiś nieduży kubełek. Może nawet jakiś chińczyk by się tu sprawdził, albo Minikani. 

 

Jeśli jednak to zabiera zbyt dużo pieniędzy to proponuję szukać używanego z pokrywą ale wtedy światełka jest zdecydowanie mniej. Nie oznacza to jednak że nie można w takim akwarium mieć ładnych roślin. Przy opcji z pokrywą celowałbym jednak max w 63 litry (35cm wysokości) bo to tylko jedna świetlówka 15W. Do 100zł taki zestaw używany powinno Ci się udać kupić. Reszta na filtr jak wyżej no i zostanie na trochę innych rzeczy. 

 

Podłoża jakiegoś super nie kupuj. Zwykły piasek do piaskownic a pod rośliny daj kulki gliniano-torfowe. To bardzo dobre wyjście i naprawdę oszczędne. Nie wiem jak z resztą sprzętu. Na pewno konieczna jest grzałka z termostatem. Używałem chińskiej za 10zł i się sprawdziła. A nawet dwie. Testy wody również powinny być, wg mnie są konieczne. 

 

Akwarystyka to niezbyt tani sport nawet przy tak małym litrażu. Proponuję szukać używanego sprzętu w możliwie najlepszym stanie na olx gdzieś w okolicy.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olx-a to przeglądam już od kilku dni ale bardziej w poszukiwaniu akwa :)

Patrzyłam właśnie na belki i nie są aż tak drogie. Tylko coś nie jestem przekonana do akwa bez pokrywy.

Jest to plan na najbliższe miesiące, tak aby poszczególne elementy nie kupować od razu a po kolei, żeby jakoś ten budżet rozłożyć.

Dziękuje za odpowiedź :)

Edytowane przez dreams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy otwartym akwarium, pomimo tego, że jest w nim grzałka, nie ma problemu z utrzymaniem temp ?

To zależy od temperatury otoczenia i mocy grzałki. Myślę, że przyjmując 1 W mocy na 1 litr pojemności akwarium i temperaturze pokojowej ok 20 stopni, nie powinno być to problemem. Wszystko zależy też od tego jaka docelowa temperatura Cię interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko, że do otwartego nie wsadzisz bojownika. Przeziębi labirynt.

 

No właśnie! Dlatego póki mam bojka to musi być pokrywa.

 

A z temp. zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym to u mnie nie jest za ciepło.

By się chciało ciepełko ale opłaty zbyt duże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w 72L:
Filtr- FZN3 od Aquaela- duże kosze na media filtracyjne, w miarę cichy i nie zajmował miejsca w akwarium. Dodatkowo wspierał go, jako mechanik Aquel Fan Mini Plus.
Oświetlenie: Standardowe z pokrywy 15W, ale dołożyłem- 24W w takim zestawie ze statecznikiem + oprawki bryzgoszczelne + klamry / uchwyty + świetlówka.
Wyglądało to tak:

yto8rrvikxdq.jpg



Do standardowej świetlówki T8 zaczepiasz klamry i do niej wciskasz T5 24W. 
Koszt zestawu, plus świetlówka coś koło 100zł.  
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale znów w mojej głowie coś się urodziło :)

Tak w wolnych chwilach przeglądam różne informacje i im więcej czytam tym mniej wiem :D

 

Co do belki oświetleniowej: do akwa 72l belka 2x24W będzie już np za mocna ? (tak, zdaję sobie sprawę z kosztów, ale różnie to bywa i nieraz można coś używanego w dobrej cenie trafić).

I jeśli chodzi o pokrywę. Znalazłam także info, że może być z plexi ?

Czy to dobry i bezpieczny sposób ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do belki oświetleniowej: do akwa 72l belka 2x24W będzie już np za mocna ? (tak, zdaję sobie sprawę z kosztów, ale różnie to bywa i nieraz można coś używanego w dobrej cenie trafić).

I jeśli chodzi o pokrywę. Znalazłam także info, że może być z plexi ?

Czy to dobry i bezpieczny sposób ?

48W światła na akwarium 72-litrowe to sporo. Na tyle, że wypadałoby zacząć podawać CO2 z butli. To wyższa szkoła jazdy i błędy nie są łatwo wybaczane (glony). Poza tym większość żyjątek w akwarium nie podziękuje Ci za zbyt mocne oświetlenie. To dobre jedynie dla roślin pod warunkiem wspomnianego już dwutlenku węgla i nawożenia. 2x15W na 72 litry jest idealnym rozwiązaniem i maksymalnym dla osób które podawać dwutlenku węgla z zewnątrz nie chcą. 

Co do pokrywy to chyba lepiej sprawdzi się po prostu szyba. Być może będzie nawet tańsza. Pleksi nie jest tak przejrzysta jak szkło. Do tego trzeba dodać osadzanie się brudu, kamienia itp co jeszcze bardziej ograniczy przenikanie światła.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pewnie dorobię się ostrzeżenia za post pod postem ale trudno :)

 

Akwarium zakupione. Jednak 63l.

 

I teraz jakie do niego oświetlenie ?

Filtr?

 

Może doradzi ktoś coś jeszcze.

 

Plus czy jakaś tania szafka sprawdzi się pod takie akwarium ?

Nie będę miała go na czym postawić więc muszę się i za tym rozglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra przy takim akwarium proponowałabym jakąś fajną kaskadę, aquael fzn-2 byłaby super, ale kosztuje dość sporo, za to hbl, mimo że tani chińczyk podobno też dobrze się sprawdza, więc jakiś hbl-501 pewnie byłby w sam raz :) (max 30 zł).
Oświetlenie - tu zależy jakie rośliny planujesz oraz jakie masz wymiary akwarium, planujesz pokrywę, czy belkę stojącą na akwarium?
Co do szafki... 63 l to nie jest bardzo ciężkie akwarium, więc nawet niektóre szafki z ikei dadzą radę. Szafki mają zazwyczaj opisany udźwig na półkę i na całość, wystarczy szukać czegoś co ma udźwig ~100 kg (żeby mieć jakiś zapas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że w planach jest dość oszczędnie to proponuję oświetlenie 0,3-0,5 W/l, wtedy nie ma potrzeby dozowania CO2, a już coś urośnie (oczywiście liczone dla T5, nie dla ledów, czy innych cudów).
Jakaś belka 2x15 T8 byłaby ok. Z T5 to chyba 2x14W lub 1x24W. Generalnie T5 lepsze jakościowo, dłużej działają, mocniej świecą, mniej migają ;) Możesz też coś pokombinować z belką na power ledach, wtedy trzeba się trochę napracować, ale pewnie i w 100 zł udałoby się zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny ? Jeszcze się nad nimi niestety nie zastanawiałam.

 

 

Jeśli będziesz miała około 30W światła na te 63 litry to jest już dość duży wybór roślin. Możesz sobie pozwolić na jakiś eleachoris jako trawnik, możesz dać ludwigię repens jako przełamanie koloru, rotala rotundifolia albo walichii też powinny dać radę. Staurogyne repens na drugi plan powinno być ok, tak samo duży heniek, może jakaś kryptokoryna (np brązowa odmiana). Naprawdę można się bawić. Unikaj tych roślin których wymagania świetlne są bardzo duże i które wymagają nawożenia CO2 (takie jak mały heniek, glosstigma, blyxa). W internetach łatwo znaleźć opisy wszystkich roślin.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka byłaby chyba ok ?   Cena korzystna bo ktoś sprzedaje używaną przez kilka miesięcy.

Belka jest jak najbardziej ok. Jak z tą ceną? Nowa z wysyłką kosztuje max 150zł, bez wysyłki około 130zł, więc mam nadzieję, że ta okazja nie przekracza 100zł ;) Zwróć tylko uwagę jaką barwę światła mają świetlówki tam zamontowane. Powinny to być świetlówki o barwie około 6500K czyli światło białe zimne, dzienna. 

 

 

 

Jakaś belka 2x15 T8 byłaby ok. Z T5 to chyba 2x14W lub 1x24W. Generalnie T5 lepsze jakościowo, dłużej działają, mocniej świecą, mniej migają
 

2x14W T5 byłoby najlepiej ale praktycznie nie do dostania typowo na akwarium, a przy świetlówkach 24W belki są nieco droższe i wszystkie są przystosowane do montowania dwóch świetlówek, choć oczywiście jedną zawsze można odłączyć i mieć zapas na przyszłość. Mimo wszystko 24W wydaje mi się gorszym wyborem do tego akwarium (0,38W/l) w porównaniu do 30W (0,48). 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Belka na szczęście jest w cenie ok 80zł już razem z wysyłką.

Cena bardzo dobra biorąc pod uwagę że zawiera koszt wysyłki. Cieszę się, że zdecydowałaś się na belkę, a nie pokrywę, bo dużo drożej nie będzie, a zyskasz dużo światła, będziesz mogła pozwolić sobie na piękne rośliny no i nie będzie problemu z zamocowaniem filtra kaskadowego.

 

Kilka spraw poruszanych wcześniej:

Jako nakrycie akwarium to nie dawaj plexi, a szybę. Łatwiej wyczyścić i nie zmatowieje. Mając już akwarium możesz zamówić u szklarza taką szybę z wycięciami na filtr kaskadowy, są też plastikowe narożniki, które wygodnie i bezpiecznie tą szybę będą trzymać i nic nie będzie Ci wystawać poza akwarium. 

 

Filtr - najlepiej Aquael FZN-2 (80zł) lub taniej choć trochę gorzej HBL-601 (30zł). Filtr to jednak serce akwarium i wydajna filtracja sprawi, że zaoszczędzisz dużo problemów. Zadbaj o to, by taki filtr miał ceramikę w środku (jeśli nie ma w zestawie to kup osobno) i gąbkę. Jeśli będzie tam węgiel to od razu możesz go wyrzucić. Węgla używamy tylko i wyłącznie w chemicznym oczyszczaniu wody, po leczeniu chorób itp. Oba wymienione przeze mnie filtry są kaskadowe, a więc nie zajmą Ci miejsca w akwarium, a to też się liczy. 

 

Grzałka - jeśli masz ciepło w pomieszczeniu, w którym będzie stać akwarium to 50W wystarczy w zupełności. Koniecznie z termostatem. Jeśli nie chcesz się wykosztowywać to może to być chińczyk. Miałem dwie chińskie grzałki i działały bez zarzutu. 

 

Podłoże - piasek do piaskownic ze znanego dużego marketu budowlanego. Wyjście dobre i najtańsze, więc jeśli zależy Ci na dobrym efekcie ale też niskich kosztach to jest to rozwiązanie najlepsze. Pod piasek kup na znanym portalu aukcyjnym kulki gliniano-torfowe (ceny w sklepach czasami mnie zabijają nawet przy takich rzeczach). Przy okazji możesz się wyposażyć w carbo i potas np Aqua-Art'u. Jeśli nie planujesz ryb dennych, pielęgniczek i innych wymagających piasku, to możesz kupić czarny "piasek" bazaltowy. Czarne podłoże prezentuje się pięknie i bardzo naturalnie, ale to wygeneruje dodatkowe koszta (choć niewielkie). 

 

Testy wody - niestety bez nich się nie obejdzie. Najlepiej kropelkowe (paskowe zakłamują wynik). Najważniejsze to NO2, NO3, pH i GH. 

 

Mów o każdych wątpliwościach i proś o każdą poradę, której potrzebujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...