Skocz do zawartości

[112] a miała być wschodnioazjatycka sadzawka...


hipolit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oświetlenie: 2x18W T8 barwa chyba około 5000K
Filtr: Aquael Turbo 500 (wewnętrzny)
Napowietrzanie: tylko ruch tafli

Flora:
- kryptokoryna
- rotala (chyba okrągłolistna, prawda?)
- bakopa karolińska
- blyxa japonica
- strzałka i nurzaniec
- rotala (ta po lewej), moczarka i glossostigma wywalone

- glony nitkowate na roślinach oraz zielenice na szybach ;)

Fauna:
- kardynałek chiński x13
- kirysek pstry x6
- zbrojnik niebieski x2
- w planach: wielkopłetw wspaniały 1+2

- rozdętka x94

Chemia:
- bez nawozów, tylko carbo 5ml/2 dni

Pasza:
- larwy wodzienia dla kardynałków - raz dziennie około 5 ml
- tropical green algae wafers dla reszty - jeden krążek na 2 dni
- tropical - jakieś uniwersalne płatki dla wszystkich - codziennie drobinami


INtnz.jpg
 

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No dobra, a co z napowietrzaniem? Bo może bym się nawet skusił: filtr wewn. przerobił na taki pojedynczy układ i dołożył kubełek, ale to wszystko pójdzie przy dnie, nie pod powierzchnią...

 

Drugi problem w tym, że zastanawiam się nad przerobieniem tego na LT (z konieczności - być może niedługo rzadko będę mógł osobiście doglądać tego zbiornika). A wtedy nurt przy dnie może wypłukiwać ziemię do słupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Myślę, że warto udokumentować zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach w zbiorniku.

 

Dołączona grafika

 

Obsada się ustabilizowała - 11 kardynałków, 5-7 kirysków pstrych, 2 wielkopłetwy (para), 3 molinezje (1+2 -> gościnnie).

 

Podłoże: pod żwir podłożyłem bardziej żyzne podłoże, które przykryłem siatką (często wyciągam kryptokoryny, by je rozdzielić - siatka zapobiega wydobywaniu podłoża z korzeniami).

 

Z roślin doszły 3 gatunki kryptokoryn, hygrofila i sporo mchu na korzeniu i juz nawet wokół niego.

 

Wielkopłetwom udało się rozmnożyć, 2/3 narybku dorasta w nowym domu 60l, pozostałe zostały w krewetkarium. Zaraz po udanym pierwszym tarle w zbiorniku zaczęło powstawać kolejne gniazdo, ale w ogólnym ikra nie zdołała wypuścić ogonków.

Tarło było trudnym okresem dla drugiej samicy - pozbawiona partnera, przeganiana wciąż przez oba tarlaki, złość wyładowywała na molinezjach (które do akwarium przyszły by poobjadać się glonami nitkowatymi). Na szczęście znalazła partnera w akwarium kolegi.

 

Nie badam parametrów wody, ale zbiornik wyraźnie się ustabilizował. Glony usuwam tylko z szyb raz na tydzień-dwa. Podmiany 10-20 litrów raz na tydzień-dwa. Nawożenie tylko carbo (myślę nad bimbrownią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Podłoże koszmarne dla kirysków. Piasek na dno dla ryb dennych konieczny.

 

 

Podłoże: pod żwir podłożyłem bardziej żyzne podłoże, które przykryłem siatką (często wyciągam kryptokoryny, by je rozdzielić - siatka zapobiega wydobywaniu podłoża z korzeniami).

 

Siatka niestety zacznie przeszkadzać jeśli korzenie roślin wplotą się w nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda zbiornik ? Zapowiadał się fajnie, ale od niemal roku nie widać  żadnej aktualizacji :)

 

Zbiornik wygląda beznadziejnie. Na tygodniach się przeprowadzam, jestem w czasie remontu, więc delikatnie mówiąc zapuściłem go: wyciągnąłem duże kamienie, porozsadzałem rośliny, by miały warunki do wzrostu i wydłużyłem światło. Niestety nie poszło za tym odpowiednie nawożenie i miałem plagę glonów na rotali. Prawdopodobnie zostaną z tego zbiornika kryptokoryny, reszta na kompost.

 

Podłoże koszmarne dla kirysków. Piasek na dno dla ryb dennych konieczny.

 

 

 

Siatka niestety zacznie przeszkadzać jeśli korzenie roślin wplotą się w nią.

 

Kiryski za jakiś czas trafią do ciemnych wód.

 

Siatka zdała egzamin o tyle, że przytrzymywała rośliny i podłoże jednocześnie. Gdybym miał ochotę ciągnąć to dalej według zasad pani Walstad, to obcinałbym to, co nie chciało się wyplątać z siatki.

Ja w ostatnim czasie płukałem dno i siatka pozwoliła mi się rozeznać, gdzie mam czysty żwirek, a gdzie zmieszany z ziemią.

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To co? Aktualka po 3 latach? ;) Proszę bardzo:

 

akwarium_2016.jpg

 

W międzyczasie pojawiło się nowe mieszkanie, nowa żona i nowa córka, a akwarium dalej funkcjonuje :)

Szczegóły: 2x filtr Aquael T500, grzałka.
Pod żwirem ziemia ogrodowa, która potrafi wyleźć - bez większej szkody dla akwarium.
Obsada: 4x kardynałek, 4x brzanka wysmukła, 1x wielkopłetw wspaniały (docelowo tylko brzanki i para wielkopłetwów)

 

Jeśli chodzi o chemię, to paskami NO2 i NO3 - niemierzalne, a twardość i pH w porównaniu z kranówką lekko zbite (dzięki ziemi).

 

Akwarium jest o tyle ciekawe, że częściej muszę robić przycinki niż cokolwiek czyścić - a przycinki robię raz na 2-3 miesiące :)
Marzy mi się trochę bardziej przemyślany design, ale nie chcę nic ruszać, gdy wszystko tak ładnie się unormowało i pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...