Skocz do zawartości

Obsada roślinna - prośba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

 

W związku z planowanym od niedawna krewetkarium, chciałem prosić Was o pewną pomoc. Widziałem przy okazji poszukiwania amano do mojego baniaczka 25l, idealnie jak dla mnie, urządzone krewetkarium w jednym ze sklepów sieci Kakadu (baniak aquael 20l, dokładnie taki jak planuję). Podkład i baniak jak już się domyślacie, mam i czeka na "zmontowanie całego ustrojstwa". Korzeń i kryjówka z małego kokosa również wygotowane (jak w instrukcji na forum), naszykowane i cały czas w wodzie od ok. tygodnia.

 

Prośba, którą wnoszę z powodu pewnego niedoświadczenia w strefie akwarystyki, jest następująca. Rośliny posadzone w wyżej wymienionym baniaczku są dla mnie nie do rozpoznania (podobno to kierownik oddziału sklepu zakładał ten mały baniaczek i nie miałem możliwości dowiedzieć się co jest co) i chciałbym o wypowiedzenie się użytkowników w kwestji nazewnictwa i doboru odpowiednich "zielonych" fragmentów krewetkarium.

 

Planowany baniaczek:

- Zestaw Aquael 20 litrów

- Korzeń drzewa różanego - wygotowany i cały czas czeka w wodzie na przerowadzkę

- Skorupa orzecha kokosowego - jak wyżej

- Czany piasek/żwir kwarcowy - 0,4-0,8mm

- Roślinność (tu moja prośba o pomoc, opis roślin widzianych niżej)

Obsada zwierzęca:

- 6 sztuk Cristal Red

- 6 sztuk Cristal Black

- 6 sztuk Blue Pearl

 

Rośliny widziane, wszystkie "niskie":

- "Trawa" z bardzo cienkimi liśćmi, długości ok. 5cm w dość dużych kępkach ok. 10cm. średnicy

- mchy porastające korzeń i kamienie - cienka i krótka plecha (gałęzatka?)

- największy problem... małe listki 2-5mm średnicy, niewielkie kępki na krótkich łodygach, ok. 5cm długości

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam, GobASS

 

PS. Spokojnych, wesołych świąt wielkanocnych, (nie)zalanego poniedziałku i żółtego, mokrego kurczaczka z długimi uszami i wielkimi jajkami (w koszyczku oczywiście ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny widziane, wszystkie "niskie":

- "Trawa" z bardzo cienkimi liśćmi, długości ok. 5cm w dość dużych kępkach ok. 10cm. średnicy

- mchy porastające korzeń i kamienie - cienka i krótka plecha (gałęzatka?)

- największy problem... małe listki 2-5mm średnicy, niewielkie kępki na krótkich łodygach, ok. 5cm długości

W taki sposób nikt Ci nie pomoże. Najlepiej byłoby, gdybyś dodał fotki. Po takich opisach możemy jedynie gdybać.

Daj zdjęcia, to zobaczysz jak wszyscy się rzucą z pomocą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe pisałeś nic o świetle, albo nie doczytałem.

 

Ja bym proponował wszelakiej maści mchy, Eleocharis acicularis, żabienica delikatna (Echinodorus tenellus), Glossostigma elatinoides, Hemianthus callitrichoides. I jako akcencik microsorum windelov.

Światło - lampka + żarówka z zestawu Aquael Shrimp Set 20, i z czasem przygotowanie na oświetlenie diodowe. Trochę bawię się elektroniką, więc może uda się coś uzyskać na diodach wysokiej mocy z rozszczepieniem światła i odpowiednimi filtrami dla uzyskania konkretnego widma.

 

Właśnie przeglądam encyklopedię roślin dostępną na stronie w poszukiwaniu roślinek, które miałem okazję podziwiać wśród kreweci (w chorych cenach, po 20 PLN/szt. Cristal Red i Cristal Black). Zerknę też na polecone przez Ciebie i może uda się dobrać coś ciekawego :)

 

Jak dobrze pójdzie, w przeciągu miesiąca-półtora powinno się udać wystartowanie zestawu i zaprezentowanie na fotkach (oczywiście w odpowiednim do tego dziale).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GobASS,przepraszam,że się wtrącam,ale tak patrząc na Twoją obsadę wpisaną poniżej...Czy ty nie uważasz,że masz za mało bojowniczek?Według mnie 1+1 prędzej czy później się "zamęczą".Ja nie jestem orłem jeśli chodzi o akwarystykę,ale jestem przekonana,że powinno być 1+3.Podejrzewam,że bardziej doświadczeni ode mnie forumowicze się ze mną zgodzą.

 

Mam nadzieję,że "Góra" nie będzie na mnie zła,że trochę nie na temat,ale wydaje mi się to dość istotne.Może się mylę...Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bojownikami nie ma problemu na szczęście :) O dziwo samiec nie gania się z samicą i nie są w stosunku do siebie agresywne, wręcz przeciwnie, szkoda by je było rozdzielać. Cały czas obok siebie... dobrana parka. Szkoda tylko, że nie chcą się rozmnożyć. Dzisiaj jadę na małe zakupy, więc dojdzie jeszcze jedna samiczka. Na całe szczęście znajomy rozmnożył bojki i mogę odkupić za symboliczny grosik samicę z dużego zbiornika. Bojki od małego nie były trzymane w kubeczkach, kul, czy słoikach (tu akurat max godzinę - transport i powolne ogrzanie do temperatury w zbiorniku). Pandy bardzo ładnie w stadku się cały czas trzymają, kryjówka pod filtrem jak nie przekopują dna. Ale to nie rozmowa na ten dział.

 

Może uda mi się dzisiaj podjechać do rybarium.pl czy jak toto się zwie i zakupić kosteczkę na krewety. Woda stoi od wczoraj w dwóch wiadrach po 15 litrów, piasko-żwirek w misce, przepłukany 3-4 razy w kranówie, bez gotowania (chciałem się pozbyć samego kurzu i największego syfu). Na start dla pozbycia się ewentualnego pojawienia glonów w nadmiarze, po zalaniu i odczekaniu 2 tygodni wrzucę rogatka i pistję (ta zostanie w kontrolowanej ilości). Mchy to gałęzatka i java moss. Wszystko już czeka w miskach na zalanie i sadzenie. Korzeń odpuszczam na rzecz ładnej skałki (czarne "coś" kupione hurtem przez brata do tanganiki), wygotowany kokos.

 

Planowana obsada:

10 Crystal Red

10 Blue Pearl

Ilości mogę zmniejszyć, jeżeli uznacie za niestosowne.

 

Pozdrawiam.

 

EDYTA:

Dodzwoniłem się do brata.

Kamienie/Skałki to łupki fyllitowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespodzianka od znajomego - całe, urządzone krewetkarium, wraz ze zwierzakami i wodą (z niego spuszczoną w odpowiednim stopniu, podmiana wczoraj), zakupione po okazyjnej cenie :)

 

W związku z tym, proszę moderatorów o zamknięcie i ewentualne usunięcie tematu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...