Skocz do zawartości

Duże glony pomocy


rekin87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle tylko ,że nie robiłam żadnych dużych podmian.Robię co jakieś 3 tyg ok. 1/3 wody.Powoli dochodzę do wniosku ,żeby robić wszystko na opak.W pierwszym akwarium popełniałam wszystkie możliwe "przestępstwa" przeciwko akwarystyce m.in. przerybienie, przekarmianie ryb płatkami,wystawienie akwa na słońce itd. itp. i nie miałam problemów ani z glonami,ani z roślinami,ani z rybami.A jak zaczęłam stosować się do reguł zaczęły się problemy.No i jak tu postępować? Akwarium mam już ok. 10 lat więc nie jestem już takim nowicjuszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedno pytanie odnośnie stosowania zielonej herbaty... jaki ma wpływ i jak działa zielona herbata na glona (tylko proszę nie pisać, że go usuwa) proszę napisać czy to wpływ jakichś enzymów, czy innych rzeczy które zawiera zielona herbata

Zielona herbata ma dużo garbników, które działają niekorzystnie na glony.

 

Edycja:

 

wykaz zawartości garbników w kilku gatunkach roślin:

 

liście brzozy 8-9%

liście olchy 11-13%

liście kasztanowca 9-10%

kora brzozy 5-8%

kora świerkowa 8-10%

kora dębu 10-15%

drewno kasztanowca 7-18%

herbata 17-20%

 

Na zakończenie można przytoczyć praktyczne doświadczenie, jakie zostało zastosowane w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, gdzie w celu zwalczenia glonów w akwariach wprowadzono preparat wyprodukowany w Instytucie Torfowym w Elblągu. Użyty do tego celu proszek rozsypywano na powierzchni wody w ilości 1,25 g na 1 litr wody. Przy opadaniu proszku woda w ciągu 1/2 godziny nabiera barwy mocnej herbaty. Już po 30 godzinach sinice (Cyanophytae) odpadają od liści roślin. Po 10 dniach rośliny i szyby są zupełnie oczyszczone z glonów. Pomimo takiego radykalnego toksycznego działania kwasu humusowego rośliny wyższe nie wykazują żadnego zahamowania wzrostu, raczej widać było działanie stymulujące. Wskazane jest, aby po dalszych 5 dniach z dna akwarium usunąć osad preparatu humusowego, ponieważ działając przez dłuższy czas doprowadzi do zatrucia roślin.

Z praktycznych względów wskazane jest, aby w akwarium utrzymywać stałą koncentrację kwasu humusowego (0,02-0,1 promila) co uniemożliwi rozwijanie się glonów pomimo dużego oświetlenia. Stosowanie koncentracji powyżej 0,2 promila jest toksyczne dla wszystkich roślin. Jak wiadomo, rośliny wodne wymagają wody raczej o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,6-6,9) chociaż są też gatunki, które przedkładają wodę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Wydawałoby się, że stosowanie preparatu humusowego spowoduje wzrost kwasowości wody. Tymczasem preparat ten działa bardzo stabilizująco i utrzymuje odczyn w ściśle określonym zakresie - pH 6,7-6,9 - pomimo, że co pewien czas dolewamy świeżej wody o odczynie pH 7,1-7,3.

Rady praktyczne. Jak wiadomo, świeża woda wodociągowa, którą będziemy napełniali akwarium, po uprzednim "odstaniu" przez 24 godziny, w celu usunięcia szkodliwego chloru - nie zawiera związków humusowych. Z tych względów proponuje się urządzenie i zastosowanie - szczególnie dla określonych gatunków ryb - filtru torfowego.

Budowa takiego filtru niczym nie odbiega od zewnętrznego filtru żwirowo-perlonowego (wata) z tą tylko różnicą, że po wacie i żwirze układamy na dnie warstwę torfu.

Do naszych celów nadaje się tzw. torf ogrodowy, nie nawożony, który jednak przed użyciem musimy dwu- lub trzy- krotnie przepłukać gorąca wodą, a to w celu usunięcia nadmiernych ilości substancji organicznych (białko).

Ogólną zasadą takiego filtru jest, by zachowany został odpowiedni stosunek torfu do objętości wody w akwarium. Dlatego przyjmuje się, że jeden litr suchego torfu powinien przypadać na 100 litrów wody.

http://www.akwarium.net.pl/adv/zwiazki_humusowe.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedno pytanie odnośnie stosowania zielonej herbaty... jaki ma wpływ i jak działa zielona herbata na glona (tylko proszę nie pisać, że go usuwa) proszę napisać czy to wpływ jakichś enzymów, czy innych rzeczy które zawiera zielona herbata

Zielona herbata ma dużo garbników, które działają niekorzystnie na glony.

 

Edycja:

 

wykaz zawartości garbników w kilku gatunkach roślin:

 

liście brzozy 8-9%

liście olchy 11-13%

liście kasztanowca 9-10%

kora brzozy 5-8%

kora świerkowa 8-10%

kora dębu 10-15%

drewno kasztanowca 7-18%

herbata 17-20%

 

Na zakończenie można przytoczyć praktyczne doświadczenie, jakie zostało zastosowane w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, gdzie w celu zwalczenia glonów w akwariach wprowadzono preparat wyprodukowany w Instytucie Torfowym w Elblągu. Użyty do tego celu proszek rozsypywano na powierzchni wody w ilości 1,25 g na 1 litr wody. Przy opadaniu proszku woda w ciągu 1/2 godziny nabiera barwy mocnej herbaty. Już po 30 godzinach sinice (Cyanophytae) odpadają od liści roślin. Po 10 dniach rośliny i szyby są zupełnie oczyszczone z glonów. Pomimo takiego radykalnego toksycznego działania kwasu humusowego rośliny wyższe nie wykazują żadnego zahamowania wzrostu, raczej widać było działanie stymulujące. Wskazane jest, aby po dalszych 5 dniach z dna akwarium usunąć osad preparatu humusowego, ponieważ działając przez dłuższy czas doprowadzi do zatrucia roślin.

Z praktycznych względów wskazane jest, aby w akwarium utrzymywać stałą koncentrację kwasu humusowego (0,02-0,1 promila) co uniemożliwi rozwijanie się glonów pomimo dużego oświetlenia. Stosowanie koncentracji powyżej 0,2 promila jest toksyczne dla wszystkich roślin. Jak wiadomo, rośliny wodne wymagają wody raczej o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,6-6,9) chociaż są też gatunki, które przedkładają wodę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Wydawałoby się, że stosowanie preparatu humusowego spowoduje wzrost kwasowości wody. Tymczasem preparat ten działa bardzo stabilizująco i utrzymuje odczyn w ściśle określonym zakresie - pH 6,7-6,9 - pomimo, że co pewien czas dolewamy świeżej wody o odczynie pH 7,1-7,3.

Rady praktyczne. Jak wiadomo, świeża woda wodociągowa, którą będziemy napełniali akwarium, po uprzednim "odstaniu" przez 24 godziny, w celu usunięcia szkodliwego chloru - nie zawiera związków humusowych. Z tych względów proponuje się urządzenie i zastosowanie - szczególnie dla określonych gatunków ryb - filtru torfowego.

Budowa takiego filtru niczym nie odbiega od zewnętrznego filtru żwirowo-perlonowego (wata) z tą tylko różnicą, że po wacie i żwirze układamy na dnie warstwę torfu.

Do naszych celów nadaje się tzw. torf ogrodowy, nie nawożony, który jednak przed użyciem musimy dwu- lub trzy- krotnie przepłukać gorąca wodą, a to w celu usunięcia nadmiernych ilości substancji organicznych (białko).

Ogólną zasadą takiego filtru jest, by zachowany został odpowiedni stosunek torfu do objętości wody w akwarium. Dlatego przyjmuje się, że jeden litr suchego torfu powinien przypadać na 100 litrów wody.

http://www.akwarium.net.pl/adv/zwiazki_humusowe.htm

 

czyli po zastosowaniu

liście brzozy 8-9%

liście olchy 11-13%

liście kasztanowca 9-10%

kora brzozy 5-8%

kora świerkowa 8-10%

kora dębu 10-15%

drewno kasztanowca 7-18%

herbata 17-20%

 

któregoś z tych składników glony powinny ulegać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pisałem już w tym temacie raz o tym jak pojawiły mi się te krasnoludy.

 

teraz po kilkumiesięcznej walce mam na to sposób:

 

- podmieniaj regularnie wodę[u mnie na zasadzie odmulania, jeżeli masz sporo żyworódek odmulanie jest potrzebne, żyworódki więcej brudzą]

- użyj CO2 która zakwasza wodę, jak wspomniano wcześniej stabilizacja co2 również jest ważna

- możesz dołożyć np. kosiarki

 

W moim przypadku wszystko to spowodowało że krasnorosty niemal całkowicie ustąpiły. O ile podmiany wody regularnie same nie zdały egzaminu, to gdy dołączymy do tego dozowanie CO2 która zakwasza wodę to przynajmniej w moim przypadku to był strzał w dziesiątkę, dodatkowo mam dwie kosiareczki które ładnie pracują.

Stare krasnorosty które były na głazie co prawda są, a starych kosiarki nie chcą wcinać, ale na ŻĄDNYCH roślinach i innych rzeczach krasnali nie posiadam!

 

Tak więc moim zdaniem jeżeli macie krasnorosty, macie możliwość dozowanie CO2, spróbujcie, w moim przypadku to działa.

 

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...