Skocz do zawartości

Problem z roślinkami. Pomocy - szybko.


Gość sebi1295
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż mam problem.W moim akwarium ostatnio kupione 2 roślinki totalnie zgniły.Nie pamiętam ich nazw ale miały takie cienki, długie korzenie.Natomiast mam jeszcze w moim akwa kilka roślinek (dośc krótkie, grube korzenie) one mi nie gniją, ale też i nie rosną, jeśli już to bardzo powoli i ich kolory są bardzo ,,brzydkie".Co mam zrobić aby ratować, tzn poprawić żywotność roślin i jak je należy pielęgnować.

Chcę jeszcze powiedzieć że przez rok świetlówka już ledwo zipie, nie wiem jaka to moc i model, mam zamiar ją wymienić, czy one są drogie i jakie byście polecali.

 

Akwarium 54 l, styl prosty, pokrywa z 1 świetlówką, podmiana wody 20% tygodniowo, 50% co trzy miesiące, podłoże: piasek,

Obsada: ok. 25 rybek, w tym 2 skalary, 2 gurami dwuplamiste i jedno gurami całujący, reszta rybek to małe brzanki i kąsaczowate.

Rośliny: KABOMBA,Onowodek pofałdowany, - reszty nie wiem.

 

Wiem że totalne przerybienie, skalary i gurami oddam niedługo do zoologicznego, przerybienie jest winą sprzedawcy którego głupi się słuchałem i kupowałem coraz to nowe rybki.Ale muszę przyznać że rybki mają się świetnie, skalary od dwóch tygodni składają na filtrze co trzy dni ikrę i tak wkółko, dziś już złożyły ją 6 raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień świetlowkę tam jest 15w kosztuje około 15zł. Ja mam taki sam litraż. Na_początku rośliny też nie rosły, ale jak dołożyłem jeszcze jedną świetlówkę to wszystko ładnie rośnie. Ta roślina z grubymi korzeniami to chyba anubias. Ja na twoim miejscu zastanowił-bym się nad akwarium w stylu low-tech. Mniej potrzeba światła i roślinki ładnie rosną nie wszystkie, ale średnio wymagające dają radę. Piasek to najgorsze podłe jakie może być. Jest tak samo jałowe jak żwir, dawałeś coś pod ten piach jakiś nawóz?

 

 

TheDivineConspiracy: viewtopic.php?p=155278#p155278

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629503

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629734

Nie dość, że robisz masę błędów językowych to wprowadzasz kolegę w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada roślin- podaj więcej nazw, opisy nic nam nie mówią. Jeśli nie znasz nazw twoich roślin, daj zdjęcia a rozpoznamy je.

Jest też możliwość iż masz rośliny doniczkowe, sprzedawane jako akwariowe, wiele sprzedawców nie zna

się i ma w swej ofercie rośliny pseudo-akwariowe.

Oświetlenie- podaj dokładnie ile świetlówka ma mocy (Watów). Możliwe że przyczyną złej kondycji roślin jest stara świetlówka

o zmniejszonej wydajności.

 

W piasku mogą się tworzyć strefy beztlenowe. Podaj informacje: czym nawozisz, czy dajesz co2 do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożę przez cały czas jednym i tym samym AQUA ART - PLANTA GUINER ( może niepoprawnie napisałem nazwę ).

CO2 nie używam, o co z tym chodzi i jakie koszty. Dlaczego piasek jest zły, rośliny rosły dobrze tylko ost. coś się pogorszyło.

Za dwa dni zamierzam ten piasek posypać obficie z wierzchu żwirkiem. Czy to dobry pomysł, i czy jak chcę posypać to muszę wymieniać wodę czy mogę to zrobić przy 20% podmianie?

O co chodzi z tym low - teach'em

 

Powtarzam świetlówka jest złużyta, ledwo zipie - niedługo wymienię. Nie wiem jaka ona jest.

 

Edycja:

 

Aha i jeszcze jedno, u mnie nie ma miejsca na drugą świetlówkę - chyba.

 

TheDivineConspiracy: Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używaj opcji edytuj(nie pisz posta pod postem)

Co do akwarium co mi się rzuciło pierwsze w oczy to obsada

Skalary oddaj za małe akwarium,gurami całujące także za małe akwarium

Co do roślin dodaj jeszcze jedną świetlówkę masz za mało światła a starą świetlówkę wymień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to świetlówka do wymiany okej, a co z przycinaniem roslinek? 2 z których mam mają dłuuuuuugie korzenie, przyciąłem je równo bo się nie dało posadzić i jak to dokładnie robić tzn. przycinać?

Jakie proponujecie nawozy?I o co chodzi z tą techniką CO2 niech ktoś dokładnie to napisze, czy do mojego akwa da się to zamontować i czy to ma sens? Jakie koszty ewentualnie. :help:

 

THQ, to teraz podsumowując.

Za dwa dni podmieniam 20% wody, przysypuję trochę piaskiem niektóre roślinki którym widać korzenie.Oprócz tego wysypuję na piasek woreczek drobnego żwirku - walory estetyczne i przede wszystkim opcja czyszczenia dna.Za tydzień wymiana świetlówki a później dokupuję jeszcze jedną.

Powtarzam prośbę o to jakie najlepsze stosować nawozy.I jeszcze jedna ogromna prośba - czy mógłby mi ktoś sporządzić grafik tygodniowy którego dnia jaki nawóz i w jakiej ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to świetlówka do wymiany okej, a co z przycinaniem roslinek? 2 z których mam mają dłuuuuuugie korzenie, przyciąłem je równo bo się nie dało posadzić i jak to dokładnie robić tzn. przycinać?

Jakie proponujecie nawozy?I o co chodzi z tą techniką CO2 niech ktoś dokładnie to napisze, czy do mojego akwa da się to zamontować i czy to ma sens? Jakie koszty ewentualnie. :help:

 

THQ, to teraz podsumowując.

Za dwa dni podmieniam 20% wody, przysypuję trochę piaskiem niektóre roślinki którym widać korzenie.Oprócz tego wysypuję na piasek woreczek drobnego żwirku - walory estetyczne i przede wszystkim opcja czyszczenia dna.Za tydzień wymiana świetlówki a później dokupuję jeszcze jedną.

Powtarzam prośbę o to jakie najlepsze stosować nawozy.I jeszcze jedna ogromna prośba - czy mógłby mi ktoś sporządzić grafik tygodniowy którego dnia jaki nawóz i w jakiej ilości?

Okej, przecież i tak wymieniam świetlówkę, a potem jeszcze jedną dokupuję.Czy to CO2 to dużo polepszy sprawę.

 

Podaję spis roślin acz.( jeszcze nie cały i nie wiem czy wszycho ok. )

Akwarium:

Onowodek Boivina

Onowodek pofałdowany

Żabienica Blehera

KABOMBA

Bakopa drobnolistna - jeśli nie to coś bardzo podobnego

 

Dzięki I'm :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BaCo

ale po co ci Co2 jak masz słabe oświetlenie do Co2 minimum 0.5w/l a nie ty masz o.27w/l to jest za mało do

Co2 ale jak chcesz to dorzuć jeszcze jedna świetlowke i mozesz smiało podawać Co2.

viewtopic.php?p=151431#p151431 .

 

Mniej potrzeba światła i roślinki ładnie rosną nie wszystkie, ale średnio wymagające dają radę.

Zatem wytłumacz fenomen akwariów low-tech. Zapoznaj się z podstawową wiedzą na temat LT, a dopiero później się udzielaj w tej kwestii.

 

 

Piasek to najgorsze podłoże jakie może być.

Widać to zwłaszcza na roślinach w środowisku naturalnym .... :roll: (taka mała zgryźliwość)

 

sebi1295, dosłownie wszystko o co pytasz jest w tematach "podklejonych" w dziale, którym piszesz. Zapoznaj się z tymi tematami i korzystaj z opcji szukaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...