Skocz do zawartości

[112l] oświetlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Za radą forumowiczów chce zwiększyc moc oświetlena w akwarium (112l , standardowa pokrywa 80x40x35, 2 świetlówki 18 W)

Poszedłem do sklepu gdzie właściciel (zaznaczam WŁAŚCICIEL) 3 sklepów zoo... w Gorzowie mówi że niemożna tego zrobić gdyż jest to technicznie nie możliwe. (waty są sztywno przypisany długości świetlówki). Czy to prawda, czy bez żadnych przeróbek nieda sie tego zrobić a może facio jest w błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą forumowiczów chce zwiększyc moc oświetlena w akwarium (112l , standardowa pokrywa 80x40x35, 2 świetlówki 18 W)

Poszedłem do sklepu gdzie właściciel (zaznaczam WŁAŚCICIEL) 3 sklepów zoo... w Gorzowie mówi że niemożna tego zrobić gdyż jest to technicznie nie możliwe. (waty są sztywno przypisany długości świetlówki). Czy to prawda, czy bez żadnych przeróbek nieda sie tego zrobić a może facio jest w błędzie?

I tak i nie.

Co prawda moc [danego typu świetlówki] jest przypisana "sztywno" do długości i fizycznie nie zamontujesz w tej pokrywie, przy tym stateczniku silniejszych świetlówek tego typu [t8].

Możesz natomiast bez problemu zamontować wydajniejsze akwarystyczne świetlówki, ale bardzo dużo na ilości światła nie zyskasz. Wręcz śmiem twierdzić że lepiej [i podobnym kosztem] dołożyć kolejne źródła światła.

 

Przerobienie pokrywy nie jest czymś wielce skomplikowanym i raczej każdy sobie może z tym poradzić.

Można zacząć od tak prozaicznych rzeczy jak zamontowanie odbłyśników/wyścielenie pokrywy od środka czymś co odbija światło [sreberko, biała farba].

W pokrywie możesz zamontować dodatkowy zestaw świetlówki+statecznik, meblowe oprawy świetlówkowe, lub żarówki energooszczędne.

Co i jak - było na forum tysiąc razy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie dołożenie świetlówki kosztowało z tego co pamiętam 25 zł + świetlówka (wiadomo cena zależy od typu ).

Dodaj że nie jest to żadnej specjalistyczne sprzęt kupiony gdzieś tanio po prostu zwykła listwa na t8 i żadna z rzeczy że para wodna coś uszkodzi... bynajmniej nie po 2 \ 3 latach, też w to nie wierzyłem ale mój wujek zrobił tak prawie 2 lata temu chodzi do dziś bez zarzutu później zrobiłem to i ja i też chodzi.

No chciałem zapytać czy masz zamiar używać "standardowych " świetlówek czy dedykowanych pod akwarium ?

Jeśli standardowe to stanowczo odradzam, one może i się nadają ale moim zdaniem nie do akwarium z roślinami.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...