Skocz do zawartości

Po wyleczeniu rybiej ospy moge zastosować preparat na glony?


akwamania
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie czy po wyleczeniu rybiej ospy mogę zastosować ALGITOX(zoolek).Jutro będę podmieniał wodę po przebytej chorobie.Temperaturę miałem podwyższona do 32 stopni i wlewałem preparat Zoolek FMC.Zauważyłem że po tej temp. glony zaczęły się rozwijać.Teraz mam 27-28 stopni.Na roślinkach są drobne lecz nie na wszystkich.Na ściankach akwarium też maleńkie.Jutro podmienię wodę i odczekam z 10 dni.Jak glony dalej będą się rozwijały chciałbym wlać preparat.Czy nie zaszkodzi on rybkom i roślinom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. Kiedyś użyłem nawozu w płynie i wkrótce musiałem użyć również leku na ospę. Efekt był taki, że większa część obsady padła. Okazało się , że tych dwóch preparatów nie wolna mieszać. Trudno, "Polak mądr po szkodzie". Od tamtej pory nie stosuje chemii. Mało znanym sposobem na ograniczenie plagi glonów jest przerwa w oświetleniu. Tak około godziny w środku dnia skutecznie ograniczy glony. Rośliny zniosą to bez problemu ale dla glonów taka przerwa jest często zabójcza. Przetestowałem u siebie i rodziny. Warunkiem jest systematyczność i brak innego źródła światła (np. promienie słoneczne padające z okna).

Poza tym stosowanie chemii w walce z glonami tworzy błędne koło. Obumarłe glony opadają na dno tworząc pożywkę dla kolejnej fali glonów, która pojawi się już nawet po około 2 tygodniach. I ty znowu, drogi konsumencie, lejesz preparat i tak wkoło Macieju. A producent zaciera ręce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje ryby po chorobie są osłabione i nie ma sensu dalej ich osłabiać.Zamiast wlewania chemii dokupię jeszcze 4 platki gdyż one lubią podjadać glony nitkowe itp.Dobrze że ta inwazja nie jest jakaś ogromna.Zadałem te pytanie tak na zapas gdyż zauważyłem je lecz już oczyściłem baniak skrobką podczas podmiany wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...