Skocz do zawartości

Problem z zdiagnozowaniem choroby


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zauważyłam, że moje gupiki ocierają się o żwirek. Nie zauważyłam niczego na skórze apetyt im dopisuje zachowują się normalnie, po za tym, że od czasu do czasu się ocierają. Ocieranie zauważyłam u 3 z 4rech gupików.

 

Baniak 70l

Obsada:

4 gupiki samce

4 otoski

5 krewetek red cherry (trzy ciężarne :P )

4 krewetki atyoida pilipes

 

Temperatura teraz: 26 stopni

Parametrów wody nie znam bo narazie nie mam funduszy na testy.

 

Polecono mi w sklepie zoologicznym preparat CMF tropicala do odkażenia zbiornika ale boje się, że zaszkodzi krewetkom.

 

Czy mogę go użyć nie szkodząc krewetkom? Proszę o szybką odpowiedz bo nie chce by więcej moich rybek się tym zaraziło.

 

edit:

 

Czytałam tez o tym że podwyższenie temperatury do 30 stopni i sól może dać efekt

 

ale chyba dla moich pilipków i otosków taka temperatura będzie za wysoka. :/

 

Pomocy :(

 

ahaed:edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze kiedy ostatnie porządki robiłaś, czym karmisz ryby (nazwy pokarmów) i jak często... Od kiedy obserwujesz to ocieranie?

Możesz wlać profilaktyczną dawkę tego CMF (5 kropli na 10 litrów wody), to nie zaszkodzi aż tak bardzo stabilności biologicznej wody (ale nie należy tego robić za często), chociaż nie wiem, jak się to ma do krewetek. Może wypowie się ktoś, kto się na nich zna. Podnieś temperaturę chociaż o jeden stopień (do 27*C).

Ocieranie się może zwiastować chorobę (ospa, pasożyty), ale może być też wynikiem przekarmienia, zaparć, karmienia złej jakości pokarmem (zawilgocenie, przeterminowanie).

Obserwuj codziennie ryby, czy nie pojawią się nowe objawy.

Wiem, że testy trochę kosztują, ale chociaż na NO2 i NO3 by się przydało, ph też ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieranie zaobserwowałam w sobotę u dwóch gupików, które wpuściłam(kupiłam) w piątek.

W niedzielę podmieniałam wodę i odmulałam dno.

 

Karmie je różnie ale nie ukrywam, że nawet tabletką dla zbrojników (która wrzuciłam dla kreweci i otosków) się interesują.

 

 

TeraMin Crisps

Ichtio vit

Tropical guppy

i tabletki dla zbrojnika na bazie spiruliny (firmy nie pamiętam)

 

Staram się ich nie przekarmiać ale żarłoki są straszne i zjadają wszystko co sypne ale największym żałokiem jest jedyny gupiki bez obiawów ocierania się (podcas karmienia odgania inne gupiki).

 

 

i jeszcze dziwne zachowanie związane z dwoma nowymi gupikami to

pływanie z góry na dół (tak z 2-3razy) z pyszczkiem przy szybie. Ale nie wiem czy to coś oznacza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę więc, że to nie musi być nic groźnego. Moje nowo zakupione gupiki też się ocierały przez pierwszy tydzień, potem im przeszło. Może po prostu zmiana parametrów wody, pokarmu - muszą się "przestawić". Podawaj od czasu do czasu (1-2 razy w tyg.) jakiś "mięsny" pokarm, dla urozmaicenia.

Jednak obserwuj te rybki przez kilka dni, bo nie można wykluczyć, że to się w coś "przerodzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że może być ta dafnia.

Jednak na twoim miejscu, dla pewności, sprawdziłabym testami jakość wody, żeby wykluczyć ewentualnie wpływ złej jakości wody na zachowanie twoich ryb.

To, że pływają z góry na dół przy szybie to też zupełnie normalne zachowanie. No chyba, że poza takim pływaniem nic innego nie robią, ale piszesz, że apetyt mają, więc tym bym się nie przejmowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...