Jump to content

Mętne spuchnięte oko u skalara


Recommended Posts

Mam pytanie: czy mogę jakoś pomóc mojej rybce ?Posiadam 5 skalarów altum i ostatnio po lekkim przemeblowaniu w akwarium (przestawiłem jeden korzeń i roślinkę) zauważyłem u jednego skalara,że ma jedno oko mętne i lekko spuchnięte.(nie mylić z okiem wyłupiastym,po prostu to zmętnienie jest jakby lekko wystające).Podejrzewam że mógł uderzyć się o przestawiony korzeń lub dostał w oko w czasie potyczki z którymś z kolegów.Czy potrzebna jest moja interwencja w postaci jakiegoś środka czy samo się zagoi ? Boję się aby nie stracił oka .

Akwarium 200l 80x50x50 parametry:

ph-6-6,5

kh-2-4

gh-7-10

no2- 0

no3- 15-25

temp-27

oprócz skalarów:4 bocje wspaniałe i 4 kosiarki-wszystkie rybki razem od roku.

Dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Ponieważ podejrzewasz, co jest przyczyną dolegliwości skalara, nie muszę pytać o wszystkie szczegóły, dotyczące zbiornika. Jeśli kondycja ryby jest bardzo dobra, to organizm potrafi sam się zregenerować i skaleczenie (jeśli to ono) powinno się zagoić.

Dla formalności podaj jedynie wielkość zbiornika i wyniki podstawowych testów, oraz temperaturę, żebyśmy mieli pewność, że skalar żyje w zadbanym akwarium (to ważne jeśli ryba ma sama dojść do zdrowia)

Można także zastosować profilaktyczną dawkę jakiegoś środka przeciw bakteriom, grzybom i pierwotniakom (w rodzaju FMC) w akwarium ogólnym, lub dodać liści migdałecznika, które są naturalnym środkiem i pomagają w regeneracji uszkodzeń. Ewentualnie pozostaje jeszcze kąpiel krótkotrwała w osobnym zbiorniku w nadmanganianie potasu (służy do odkażania ran).

Obserwuj skalara przez kilka następnych dni, czy nie ma innych objawów, bo to może być początek czegoś groźniejszego.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...