Skocz do zawartości

szybowy pożeracz glonów


Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby mi ktoś doradzić jaka mam kupić rybkę/glonojada która będzie pracowicie zjadać mi glony z szyb :help: i będzie miał łagodne usposobienie.

Aktualnie mam 3 otoski (Otocinclus affinis) ale siedzą przy grzałce i mało co pracują :( Miałem więcej ale niestety padły. Teraz szukam jakiś innych rybek które będą bardziej pracowite i nie będą zaczepiały małych krewetek.

 

Moje akwarium ma 112l, 24st temp., obsada:

20x Neonów Czerwonych

6x Kirysków Panda

3x Otoski

3x krewetka filtrująca (Atyopsis moluccensis)

30x krewetek Red Cherry

20x krewetek Caridina babaulti

 

Co sądzicie o zbrojniku niebieskim? albo jakimś innym glonojadzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojniki tak jak kolega wyżej napisał im starsze tym mniej będą zżerały glony, zrób stadko z tych Otosów (min 6szt) pamiętaj że Otosy w nocy żerują więc możesz nawet nie zaobserwować, że pracują. Polecić Ci też mogę ślimaki z rodziny Neritina lub Clithon niesamowicie żarłoczne jeśli chodzi o glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie 6 sztuk Otosków... i w dzień czy w nocy były mało ruchliwe. Trochę polatały po szybach i znowu do grzałki i wlotu filtra (Pracuje po nocach i mam tą możliwość obserwacji o każdej porze dnia). Czy pływają czy nie pływają interesuje mnie czysta szyba a nie dywan zielony :P

 

Chyba kupie jednego małego zbrojnika niebieskiego albino (fajnie będzie wyglądał na moim ciemnym podłożu)

 

 

 

Polecić Ci też mogę ślimaki z rodziny Neritina lub Clithon niesamowicie żarłoczne jeśli chodzi o glony.

a mogą żyć z Helenkami (anentome helena)?

i czy zjadają też roślinki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma bardziej pracowitych zjadaczy glonów niz otoski i napewno nie znajdziesz lepszej rybki od nich... Glonojad zajmuje sie glonami gdy jest mlody i z wiekiem przechodzi mu to... zastanow sie nad tym czy zapewniasz własciwe warunki dla rybek jezeli zdychaja...;/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem dziś 4 otoski mam ich teraz 7... zobaczymy co z tego wyjdzie 8-)

 

Co do warunków to nie mam najlepszych.... mam bardzo niskie pH = 6.4!! Spowodowane jest to podłożem nawozowym (Aquaart AquaSubstrate II+) (obniża) i używaniem wody z RO. Niedawno wymieniałem wkład w filtrze (z węglowego na normalny) i przy okazji chyba trochę zabiłem bakterii nitryfikacyjnych. Poczekam aż się wytworzą i powoli odstawie wodę z RO i przejdę na kranówkę (8pH). Może z moim podłożem w końcu dostane jakieś normalne pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekmh... ale ty masz wręcz idealne ph dla Otosów i neonów :zamieszany:

Gdybyś miał takie ph jak w kranie w akwarium, to byłby duży problem przy tej obsadzie, teraz jest wszystko w porządku.

Zresztą w kwaśnym środowisku trudniej o glony.

 

Węgiel w akwarium używamy tylko po kuracji lekami do usuwania chemii, mam nadzieje że to nie był jedyny wkład w filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel w akwarium używamy tylko po kuracji lekami do usuwania chemii, mam nadzieje że to nie był jedyny wkład w filtrze.

Takie bzdury sam wymyśliłeś czy powtarzasz zasłyszane bzdury? A może sam testowałeś, i wyszło CI, że węgiel aktywny jest kiepskim złożem biologicznym? Albo ktos gdzies to testował i tak mu wyszło? Chętnie bym to przeczytał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekmh... ale ty masz wręcz idealne ph dla Otosów i neonów :zamieszany:

Gdybyś miał takie ph jak w kranie w akwarium, to byłby duży problem przy tej obsadzie, teraz jest wszystko w porządku.

Zresztą w kwaśnym środowisku trudniej o glony.

 

Węgiel w akwarium używamy tylko po kuracji lekami do usuwania chemii, mam nadzieje że to nie był jedyny wkład w filtrze.

no moze i idealny ale nie dla kirysków panda - dziś mi znowu padł jeden na pleśniawkę. A najlepsze jest to ze właśnie pod kiryski kupowałem podłoże - nie miało mieć ostrych krawędzi. Dziś stwierdzam że dla przydennych podłoże Aquaart AquaSubstrate II+ nie jest najlepsze - trochę za dużo pokarmu i ....

 

Węgiel miałem właśnie po kuracji anty pleśniawkowej... teraz mam krewetki więc nie ma mowy o chemii.

 

pożyjemy zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel w akwarium używamy tylko po kuracji lekami do usuwania chemii, mam nadzieje że to nie był jedyny wkład w filtrze.

Takie bzdury sam wymyśliłeś czy powtarzasz zasłyszane bzdury? A może sam testowałeś, i wyszło CI, że węgiel aktywny jest kiepskim złożem biologicznym? Albo ktos gdzies to testował i tak mu wyszło? Chętnie bym to przeczytał.
Nie widzę żeby Atreyu napisał gdzieś że węgiel jest złym złożem

Moim zdaniem węgiel nadaje się bardzo dobrze do malawi czy tanganiki a w roślinnym bardziej przeszkadza niż pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, dobre, cytat z podanego przez Ciebie linka:

Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.

Cytat z pracy doktorskiej (2005 r.) dr Aleksandry Niżyńskiej autorki wielu publikacji nt. ochrony środowiska i biologicznej filtracji wody:

Węgiel aktywny stanowi dobry nośnik biomasy denitryfikacyjnej ze względu na trwałe tworzenie na jego powierzchni błony biologicznej dzięki wysokiej zdolności immobilizacji i pojemności sorpcyjnej. Proces charakteryzuje krótki czas wpracowania

Cytat ten dotyczy procesu denitryfikacji na podstawie wykonanych pomiarów.

 

Komu wierzyć? Ja tam wierzę komuś kto ma na ten temat doktorat oraz opierał się na wynikach pomiarów praktycznych.

Wielu akwarystów wypisuje rozmaite teorie, problem w tym, że nie są podparte żadnym potwierdzeniem praktycznym. Teorie te mogą być też przestarzałe, w podanym przez Ciebie linku są materiały z 72 czy 94 roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę, skoro ktoś wyraźnie pisze: "Węgiel w akwarium używamy tylko po kuracji" to dla mnie i innych słowo "tylko" jest jednoznaczne. I bez dodatkowego wyjaśnienia powstają mity jakich jest wiele.

Po kuracji węgiel jest ok, wciąga chemię.

W tym wypadku był stosowany właśnie w tym celu i dalej podtrzymuję to że powinien zostać wyjęty.

Właściwości absorpcyjne węgla aktywnego nie są jednak nieskończone i po pewnym czasie węgiel zaczyna uwalniać to co wcześniej wchłaniał. Podłoże dla bakterii, ok - ale nie o to tu teraz chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem, żeby w tym wątku było coś napisane o leczeniu, wręcz czytałem, że wraz z węglem zniknęły bakterie :)

Faktycznie jest gdzies pewne źródło informacji, że węgiel oddaje to co pochłonął? Możesz podać linka?

[przemo] nie wiem czy wiesz w jakim temacie piszesz. Jeżeli masz coś do powiedzenia na dany temat to powiedz, jeżeli chcesz bić dalej pianę na temat węgla to stwórz nowy temat w odpowiednim dziale i tam prowadź dalszą dyskusję. Proszę modków o rozdzielenie tematów, bo część dotycząca właściwości węgla w procesach filtracyjnych jest nie na temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...