Jump to content

"cudaczek" - przylga chińska?


jeronimo
 Share

Recommended Posts

U mnie przylga chińska wcina to co rośnie na szybach oraz wszystko co rośnie na żwirku i korzeniach. Zjada także napotkane na swej drodze płatki ;) więc moim zdaniem jest wszystkożerna :lol: rośnie niewielka a co do temperatury to podobno lubi chłodniejsze wody ale u mnie i tak daje radę ;)

 

polecam wszystkim tą rybkę, jest rybą podobną do "glonojada" spełniającego swą funkcję a rośnie niewielka i nadaje się nawet do zbiorników 50 L

Link to comment
Share on other sites

polecam wszystkim tą rybkę, jest rybą podobną do "glonojada" spełniającego swą funkcję a rośnie niewielka i nadaje się nawet do zbiorników 50 L

N pewno Beaufortia leveretti, garunki z rodzaju Pseudogastromyzon są węższe. Ale na taki litraż się nie nadaje gdyż dorasta do nawet 12 cm. Myślę że 80 cm. akwarium to będzie minimum. :roll:

Link to comment
Share on other sites

rośnie bardzo ale to bardzo wolno i te Twoje 12cm osiąga tylko w naturalnych warunkach ;)

 

a tu opis jednej z przylg:

 

Nazwa naukowa

Pseudogastromyzon cheni

Nazwa (ang.)

 

Nazwa polska

Przylga chińska

Zasięg występowania

przebywa na porośniętych glonami kamieniach, bystro płynących, przejrzystych potoków południowych Chin. Ze względu na siedlisko, w którym przebywa, często mylnie się sądzi, że przylga chińska odżywia się glonami. Jednak ani w naturze, ani w akwarium glony glony nie są jej pokarmem.

Rozmiar

6 cm;

Woda

pH 6,5-7,5; miękka do średnio twardej; 22 - 24 oC

akwarium

60 cm; zbiornik obsadzony roślinami z korzeniami i krzemianowymi kamieniami (prąd wody skierować z filtra na kamienie).

Strefa

związana z substratem

Dymorfizm

niewyraźny, czasami samce mogą mieć czerwono obramowaną płetwę grzbietową

Zachowanie, wskazówki łączenia

najlepiej trzymać razem kilka osobników.

Nie zestawiać z gatunkami konkurującymi z nimi o pokarm, będą bowiem chudły.

Pokarm

artemia, małe wioślarki, larwy muchówek, suchy pokarm. Ryby szukają organizmów, które żyją na kamieniach lub są znoszone na nie prądem wody. Nie odżywiają się glonami, które "zjadane"są tylko przypadkowo przy okazji żerowania.

Rozmnażanie

nie znane

Uwagi specjalne:

interesujące zachowania odstraszające.

 

Wracając do tematu to cudaczkem nazywana jest Beaufortia Leveretti ;)

Link to comment
Share on other sites

No dobrze ale te 12 cm. nie jest minimum a takie zbliżone rozmiary mogą osiągnąć. A nawet jak ma rozmiary tak jak ty podałeś w opisie to i tak nawet nie nadaje się do 60 cm. akwa a co dopieo 50 cm. (minimalnie 80 cm.)

Polecam tą rybke. Była jedno z pierwszych jakie chodowałem. Gdy maiłem akwarium około 35/40 cm. (wiem( że to męcaania ale miałem z 10 lat i się nie znałem) mama powiedziała że trzeba dokupić "glonojada". No więc poszłem z tatą do zologa i kupiłem 2 sztuki a w sklepie nazywają go "glonojadem óemkowym". Dzielnie czyściły (do te(matu) glony ale po chyba 2 tygodniach 1 zdechł a drugiego oddałem. Potem nazyałem ke "glonojadami płaszczkokształtnymi".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...