Skocz do zawartości

Zielone plamki na liściach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od jakiegoś czasu roślinki u mnie zaczęły tracić zieleń, liście marniały i robiły się żółte. Stwierdziłem brak żelaza, którego nigdy wcześniej nie dawałem. Trzy dni temu dodałem żelaza, na liściach tych najbardziej żółtych, zaczęły pojawiać się w sporych ilościach takie zielone plamki. Kolor tej zieleni wydaje mi się o odcieniu takim jakiego kolory powinny być liście. Mam pytanie czy to prawidłowe objawy czy to jakiś glon ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten philips aquarel 10000 to nie za dużo kelvinów??? spoko. ilość w watach na litr wody jest odpowiednia wychodzi Ci 0.54 W/litr wody, wiesz te zielone plamiki na liściach mogą być efektem zbyt wysokiej barwy światła, imitacji dziennego. 10000 Kevinów to strasznie dużo, wystarczyło by tą trzecią pojedynczą świetlówkę zamontować z podobną ilością Kelvinów, czyli około 6500 K - Bo światło dzienne tyle właśnie posiada.

 

Ta świetlówka jest polecana do akwariów o jednej świetlówce, czyli byś musiał mieć tylko tą. Co do barwy światłą emituje bardzo dużo światła niebieskiego

 

Masz duży litraż więc najlepsze efekty uzyskasz stosując ze świetlówkami dziennymi PHILIPS TL5 865 / TL5 965,

 

oczywiście żeby ci wychodziło jak do tej pory 0,5W/litr wody.

 

Ja mam standardową świetlówkę kompaktową 6,500K i o mocy 15 W. I roślinki są zielone i bardzo szybko rosną. czy je nawoże?

Raz na jakiś czas dodam trochę żelaza, ale ogólnie rosną bardzo ładnie. Ostatnio przycinałem Ludwigie, bo zaczęła wychodzić ponad lustro wody i nawet te przycięte części i zasadzone też pięknie się zabierają. Z tym nie mam kłopotów, z rozrostem roślin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielone plamki to glony. Zaczynają "wysypywać", bo Twoje akwa jest mało stabilne. Radziłbym zacząć nawożenie kompletne - makro i mikro. Słaby wzrost i chloroza może wynikać z niedoboru więcej niż jednego składnika. Identyfikacja niedoborów tylko z wyraźną fotką.

 

nazoo Nie zgadzam się z tym co mówisz i nie rób proszę OT. viewtopic.php?f=63&t=14634

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten philips aquarel 10000 to nie za dużo kelvinów??? spoko. ilość w watach na litr wody jest odpowiednia wychodzi Ci 0.54 W/litr wody, wiesz te zielone plamiki na liściach mogą być efektem zbyt wysokiej barwy światła, imitacji dziennego. 10000 Kevinów to strasznie dużo, wystarczyło by tą trzecią pojedynczą świetlówkę zamontować z podobną ilością Kelvinów, czyli około 6500 K - Bo światło dzienne tyle właśnie posiada.

 

Nazoo ilość kelvinów to nie ilość światła tylko jego temperatura barwowa. Więc proszę nie mieszaj pojęć i nie wprowadzaj w błąd

10 000K to barwa typowo tropikalna dosyć niebieska -ale nie możesz pisać ze to za dużo kelvinow.

 

Ilość światła jeśli już chcesz mierzyć to podajemy w Lumenach [lux]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość światła jeśli już chcesz mierzyć to podajemy w Lumenach [lux]

[lux], albo poprawnie [lx] to Luksy! Jest to jednostka natężenia oświetlenia (1 lx = 1 cd·sr / m2). 1 lx = 1 lm / m2

 

Lumen [lm] to jednostka strumienia świetlnego 1 lm = 1 cd·sr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...