Skocz do zawartości

Biała narośl na oku neona


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od jakiegoś czasu część moich neonów Innesa ma białą narośl na jednym z oczu. Widać że są znacznie chudsze od innych, chodź pływają, jedzą i zachowują się normalnie. Mam jeszcze prętniki, kirysy i neony czarne - żadna z nich jeszcze nie chorowała. Ostatnio też kilka "Innesów" mi padło, ale nie da się ustalić dlaczego. Padły bodajże 3 albo 4, z czego 1 albo 2 właśnie miały ten właśnie problem z oczami. Te co zdechły miały takie objawy: lekka utrata zabarwienia (ale widoczna i zwracająca raczej uwagę), pływanie z głową do dołu albo w dół, mocne schudnięcie a do ok. 30min. przed śmiercią utrata panowania nad mięśniami - jedna, która zdechła mi w tą wigilię (około 23) pływała, a raczej przesuwała się razem z prądem wody dokoła zbiornika. Prąd ją sam niósł. Jakieś 3 miechy temu robiłem res zbiornika. PH wtedy było około 8, teraz jest 7. Resa robiłem bo bratu się nie chciało przy akwa robić i rzeczywiście nic oprócz karmienia i zapalania światła nie robił. I co to może być? Napisałem wszystko co mi wiadomo że może mieć z tymi oczami związek. PH samo się na osiedlu zmieniło. Znaczy kranówa teraz ma 7PH. A te narośle to te starsze neony mają około roku, może dwóch a te starsze prawie odkąd je kupiłem. Te starsze kupił brat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

 

na razie 100l ale kupuję (i chyba nie będę musiał długo czekać) 112l

 

7x Neon Innesa

7xNeon czarny

2xPrętnik karłowaty (samiec + samica - w 112 będą 2 samiczki)

3xKirys albinos

2xKirys pstry (w 112l [chyba] dojdzie 3)

I trochę ślimaków które regularnie tępię środkiem o nazwie "Rękobój ślimaczany" - działa na zasadzie ręcznego wyciągania ślimaków z akwarium i usuwania ich jajeczek. :)

 

Oświetlenie: 2x18W 1 zapalona 9-18 druga 10-19 łącznie 10 godzin

 

Pokarmy:

Tropical Ichtio-Vit

TUKAN suszona rozwielitka

Tetra PlecoMin

 

A te kupione niedawno (czyt. do 2 tygodni temu)

Tropical Bio-Vit

Tropical TROPICAL

Tropical Welsi Gran

TUKAN pokarm wybarwiający

 

Temperatura ok.26, nie niżej (chyba że w nocy tak między 25 a 26), czasami 27.

Filtr AQUAEL FAN-1 300l/h regularnie czyszczony

Co tydzień wymiana około 1/3 wody + odmulanie + Sól akwariowa

Podłoże: mieszanka bazalt/marmur 2-4mm (wiem że to źle, w tym wymarzonym 112l na wierzchu będzie kwarcowy żwirek). PH nie zmienia bo sprawdzałem - porównywałem kranówę, wodę świeżo po wymianie i 2godz. po wymianie - wyniki ciągle takie same.

 

Postaram się jak najszybciej kupić testy na inne rzeczy typu twardość, amoniak itd.

 

Oprócz tego coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy pasują do mikrosporidiozy, ichtiosporidiozy, mykobakteriozy... lub połączenia tych schorzeń.

Nie bardzo rozumiem, jak przebiegała "historia" twoich ryb ;)

Ale z tego co zrozumiałam - do twoich ryb dołączyły te od brata, które już miały objawy chorobowe i zaczęły się zgony, czy ty przejąłeś akwarium od brata i dokupiłeś/dołączyłeś "swoje" ryby i zaczęły się kłopoty...? :roll:

Piszesz, że niektóre neony mają te narośla/guzki od roku albo dwóch...?! :shock:

 

Jakoś tak chaotycznie to wszystko opisałeś... Ja nie łapię... ;)

Zwróciłam uwagę, na filtr, który masz. On jest do akwarium 60-100 litrów, wydaje mi się, że za słaby do tego litrażu. Zrób testy na NO2 i NO3 - to ważne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...