Skocz do zawartości

Obniżanie PH przez dodawanie wody z filtra RO


sdar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym obniżyć PH w akwarium, ponieważ moja kranówka "oferuje" PH na poziomie 7,6 - 7,8 a to stanowczo za dużo zwłaszcza ze względu na Otoski znajdujące się w obsadzie akwarium.

Ponieważ dysponuję filtrem RO, zrobiłem podmianę około 20% wody. Dolałem wodę w której ponad 3/4 to była woda z RO. Niestety, praktycznie nie zauważyłem spadku PH (dalej jest PH 7,6) spadła natomiast twardość KH do około 5 (było ponad 6) i GH do poziomu >4 (było >14)

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zadziałał bufor PH ale mam wątpliwości następującej natury:

Czy mogę zrobić podmianę wody dodając tylko wodę RO? Woda ta ja wiadomo jest pozbawiona jakichkolwiek minerałów i dodatków więc nie wiem czy za bardzo nie zubożę wody w akwarium postępując w ten sposób. Ponadto dodając czyste RO ciągle będę zmiękczał wodę a dalszy spadek KH może doprowadzić do niestabilności otrzymanego w końcu odczynu PH z powodu braku bufora.

Podpowiedzcie proszę czy moje obawy są uzasadnione czy tez mogę śmiało dodawać czystą wodę RO bez obaw o zaburzenie równowagi akwarium?

 

Zbiornik:

54L

PH 7,6

GH >7

KH ok 5

NO3 15

NO2 0

 

Obsada:

Platki 3 szt (jutro ma być 5)

Kiryski Sterby 2

Neonki Inesa 10

Otoski 2 szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ale link, który podałeś prowadzi do tematu dotyczącego pielęgniczek, które jednak wymagają "odrobinkę" innych warunków niż obsada w moim przypadku.

Zdaję soboie sprawę, że woda RO nie jest niczym złym. Chodzi mi tylko o to, czy przesadzając z ilością wody RO nie "wyleję dziecka z kąpielą" czyli obniżę PH do oczekiwanego poziomu ale przy okazji tak zmaleje mi twardość wody, że zaraz będę szukał środków na jej podniesienie :D

Krótko mówiąc chodzi mi o to czy mogę niechcący przesadzić z ilością wody RO w akwa czy też jak zwykle przesadzam z obawami :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przesadzisz to pewnie ze twardość ci spadnie nawet do 0 przy 100% Ro w akwarium . RO raczej stosuje się do obniżania twardości nie Ph . To jest chyba główne zadanie tego filtra .

Jeśli chcesz obniżać ph bez drastycznego spadku twardości ( nie wiem jakie parametry chcesz osiągnąć ) używaj torfu . On wydajnie obniży ph i kh a gh zostanie nie ruszone

 

 

Ps. Twoje ryby to ryby z wód gdzie żyją pielęgniczki . Nie platka oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Najlepiej posłuchać kolegów powyżej, to najprostsze metody. Nie mniej jednak to co zrobiłeś z ro było dobrym posunięciem bowiem zmieniły się parametry buforujące ph. Najważniejszym aspektem takiego stanu rzeczy jest to że w tym momencie łatwiej będzie tobie uzyskać żądane PH. A więc niewielka dawka CO2 torfu, szyszek, liści czy kwasu (nie polecam) doprowadzi do spadku odczynu wody.

Lej ro pół na pół, 2:1, 3:1 i rozważ porady shadowa i nyq.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...