Skocz do zawartości

poddaje sie:| prosze o rade


Rekomendowane odpowiedzi

witam.

jakis czas temu zmienilem oswietlenie w moim 54 l akwarium zastosowalem oswietlenie o mocy 2* 24W + CO2 z butli+ symfonie zlota.... roslinki doslownie wystrzelily ale ta sielanka szybko sie skonczyla mimo regularnego podawania symfoni... po paru tygodniach i kilku godzinach przegladania forum postanowilem zakupic nawozy w postaci soli po otrzymaniu paczki i dobraniu odpowiednich dawek zaaplikowalem i ku mojej uciesze roslinki znowu zaczely wracac do zycia lecz oczywiscie nie na dlugo podaje nawozy z zalecanych dawkach podmieniam wode a roslinki mimo tego traca korzenie robia sie zolte a niektore czarne... wiec znowu siedze na forum i czytam i czytam i nie wiem co zrobic.... na chwile obecna przychodza mi do glowy te opcje:

-zmniejszyc oswietlenie z 2 swietlowek o mocy 24W do jednej

-pod jalowe podloze dodac jakis substrat dla roslin( pytanie jaki?? i cenowo rozsadny:)

-zastapic nawozy mikro i makro wykonywane z proszku tym zestawem http://www.allegro.pl/item917372165_planta_activ_nawoz_mikro_i_makro.html (co o nium myslicie?? zapewni on wszystko roslinom czy czegos braknie??)

wiecej pomyslow nie mam .... czekam z niecierpliwoscia na wasze sugestie i rady bo sam sobie nie poradze;/

 

aktualizacja danych

Wiatam dzisiaj doszly mi testy zrobilem pomiary i podaje konkretniejsze dane:

-w tym momencie 1 swietlowka 24 W , dokladnie 12h dziennie (od 9 do 21)

-co2

-temp. 26 C

-60% wody podmieniona dnia 17.20.2010 (środa w zeszlym tygodniu. Od czasu podmiany widac ze zachodzi proces fotosyntezy)

-pH wody podczas pomiarow : 7,2

-KH TwW 9

-GH TwO 22

-NO3 20 mg/l

-PO4 5,0 mg/l (chyba za wysokie ... jak moge zmniejszyc??)

 

doszly nawozy seri planta activ, i tutaj pytanie odnosnie stosowania makroelementow w instrukcji stosowania pisza zeby sugerowac sie wartoscia NO3 i utrzymywac ja na poziomie 5-10 ppm i tutaj pojawia sie moje pytanie... Jak wyliczyc ppm?? Znam wartosc NO3 ale w mg/l w jaki sposob przelicza sie to na ppm??

 

oto zdjecie cryptokoryny z mojego baniaka:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oświetlenie, które determinuje stosowanie CO2 i nawozów. Prawdopodobnie masz niekorzystny bilans NPK, ale najpierw potrzeba kilku informacji:

- parametry wody

- jakie podmianki i jaka wodą (kraniczanka czy RO)

- jakie rośliny ( ukorzenione czy odżywiające sie wyłącznie ze słupa wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietlowki sylwania +grolux swieca roznie ale przewaznie okolo 10 godzin zalezy to od moich powrotow do domu ale jutro kupie timer wiec ten problem zniknie.

woda do podmianek ze studni raz na dwa tygodnie 20%

parametry jakie jestem w stanie podac teraz to

pH 7

temperatura 25 C

Gh 12

Kh 10

problem tyczy sie kazdej rozliny , nawet pistia ktora przez jakis czas musialem wybierac co tydzien zaczela umierac i tracic korzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swietlowki sylwania +grolux swieca roznie ale przewaznie okolo 10 godzin zalezy to od moich powrotow do domu ale jutro kupie timer wiec ten problem zniknie.

woda do podmianek ze studni raz na dwa tygodnie 20%

parametry jakie jestem w stanie podac teraz to

pH 7

temperatura 25 C

Gh 12

Kh 10

Wychodzi 36 ppm CO2, czyli lekko za dużo, ale jeszcze znośnie. Powinieneś zbadać wodę ze studni pod kątem NO2 i NO3 oraz PO4 - nie jestem wróżką, ale to z reguły jest przyczyną zachwiania kruchej równowagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nagromadziło Ci się za dużo miedzi i cynku (nawozy). Podmieniaj co tydzień 30-40%. Podmiany to zabezpieczenie przed właśnie tego typu historiami i oczyszczenie tym samym wody z tego co niezużyte/niepotrzebne/toksyczne.

 

Pytania typu oświetlenie w ogóle nie wiem po co zadane;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makro jest dużo szybciej pobierane przez rośliny niż mikro.a przy takim oświetleniu to na bank braki makro ;) Jeżeli rybom nic nie jest nie ma objawów przyduchy u ryb to CO2 możesz zostawić na takim poziomie.jest go ciut za dużo ale może być.Jeżeli chcesz to świeć takim mocnym światłem,tylko pamiętaj że masz mały baniak a rośliny przy odpowiednim nawożeniu beda rosły jak szalone i bedziesz przesadzał przycinał i grzebał w akwa co kilka dni.

 

Ja bym zredukował światełko do 1 świetlówki 24w = wolniejszy wzrost roślin ale mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki w dozowaniu nawozów

 

aaa i jak świecisz to świeć po równo albo 10h albo 12 a nie raz tak raz tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybom nic nie jest czuja sie dobrze wiec CO2 zostawie na takim poziomie jak jest.

kupilem dzisiaj timer bede swiecil rowno po 10h

wymiana 60% wody

+nawozy makro

zminiejszenie oswietlenia do 1*24W

narazie podloza nie ruszam zobacze jakie beda efekty po ww zabiegach. dziekuje wszystkim za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...