Skocz do zawartości

Mętna woda na starcie


jacek001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem z wodą w akwarium a mianowicie jest ona mętna i przypomina mleko... Akwarium dopiero założyłem ma ono 200l, filtrowane jest filtrem gąbkowym wewnętrznym a oswietlenie sklada sie ze zwyklej swietlowki i roslinnej (flora-glo). Podłoże składa się z piasku, który wcześniej solidnie wypłukałem pod bieżącą wodą. Woda lana była prosto z kranu, w akwarium jest sporo żywych roślin. Początkowo na gąbkę filtra zaaplikowałem preparat sera biostart który miał za zadanie przyspieszyc zadomowienie sie bakterii nitryfikacyjnych a po dwoch dniach kiedy zauwazylem ze woda nie klaruje sie dolalem preparatu Bactosan (dawny Cristal). W akwa jest tez korzen japonski ktory nie jest namokniety tzn. przez caly czas jest na nim kamien ktory nie pozwala go wybic na powierzchnie i wydaje mi sie ze korzen wlasnie moze byc glownym powodem, lecz prosze o pomoc. Czy mam zalozyc akwa od poczatku czy cierpliwie czekac na wyklarowanie sie wody? W akwarium nie ma zadnych ryb, lecz boje sie ze padna rosliny.

 

Ps. Lustro wody pokrywa takze biala szac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzeń jest najprawdopodobniejszą przyczyną. musi byc odpowiednio spreparowany. tego musisz poszukać w odpowiednim dziale. a samo mleko to ja zwalczałam zaciemniając na długo akwarium. beż światła szybciej się klaruje. stara metoda z epoki kamienia łupanego ale skuteczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie może zacznę od strofowania!!

 

Po pierwsze czytać, po 2 szukać, po 3 czytać... dopiero później jak nie znaleźć pytać...

 

Odpowiedź jest prosta. Akwarium jest nowe, zatem w wodzie zaczynają się namnażać pierwotniaki, co daje efekt białej, mętnej i nieprzezroczystej wody. Jest to efekt przejściowy. Czas trwania jest różny i nie można z góry zakładać jego zakończenia. Często już po 12-24 godzinach woda się klaruje.

 

W tym czasie wszystkie podzespoły w akwarium powinny pracować. Mam tutaj na myśli filtr (24 godziny na dobę), grzałka (24 godziny na dobę, ale według ustawionej na termostacie temperatury) oraz światło - na starcie przez około 8 godzin ciągiem na dobę (najlepiej o stałych godzinach.

 

Znaczy się, że włączasz np. około 12 w południe, wyłączasz około 20. A później gdy będziesz wydłużać czas świecenia, to od 12 -> wzwyż.

 

A teraz cierpliwości... i do akwarium i do lektury.

 

korzeń jest najprawdopodobniejszą przyczyną. musi byc odpowiednio spreparowany. tego musisz poszukać w odpowiednim dziale. a samo mleko to ja zwalczałam zaciemniając na długo akwarium. beż światła szybciej się klaruje. stara metoda z epoki kamienia łupanego ale skuteczna.

Ludzie... nie piszcie proszę takich rzeczy... skoro autor postu napisał, że akwarium jest NOWE, to powód jest jeden. Każda podstawowa lektura o zakładaniu akwarium o tym powie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak tez w swoim akwarium. Być może to Tobie zniknie tak jak napisali poprzednicy po ok 12 godzinach. Jeśli nie bedzie to tobie znikało przez powiedzmy kilka dni to bedzie znaczyło że masz problem z pierwotniakiem (mówisz że przez 2 dni woda nie zrobiła sie klarowna więc to bedzie raczej pierwotniak ) a to jest normalny proces przy akwarium w których zostały zabite bakterie czyszczące szczepy. Dobrze by było jakbyś od kogoś kto ma już akwarium w którym woda jest już dojrzała i czysta (klarowna) wział np. 1 litr wody i wlał do swojego akwarium dlatego że w tej wodzie będa bakterie których u Ciebie w tej chwili brakuje. I pamiętaj że przy każdej zmianie wody w akwarium zawsze zostawiaj ok 20 litry wody która właśnie zmieniasz bo w niej będziesz miał szczepy i pozniej tą wodę tez wlej do nowo założonego akwarium.. Filtr czyść max 1 raz w tygodniu i to najlepiej by było jakbyś wziął troche wody z akwarium i w tej wodzie umył filtr wtedy będziesz miał pewność że nie zabijesz żyjących tam bakterii czyszczących. Oczywiście pózniej woda w której myłeś filtr do kibla. Żaden korzeń moim zdaniem nie ma tutaj znaczenia ale dla sprawdzenia możesz go wyciągnąc i zobaczysz czy się coś poprawi.. Dobrze by było jakbyś wlał do akwarium SERA NITRIVEC to są własnie te szczepy w tym, ale słyszałem że juz nie ma tego w sprzedaży może na allegro jeszcze znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było jakbyś wlał do akwarium SERA NITRIVEC .

Takie magiczne preparaty [chyba każdy producent takie ma w ofercie] przyśpieszające dojrzewanie akwarium są bezużyteczne... Opisy w stylu "żywe kultury bakterii" mijają się z prawdą ;)

Jak chcemy pomóc wodzie dojrzeć można co najwyżej dolać kilka litrów wody z innego działającego zbiornika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...