Skocz do zawartości

[Pielęgnica Sajica] Tarło


sławek1981.28
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

To mój pierwszy post na tym forum zatem witam wszystkich serdecznie.

 

Mam kilka pytań dotyczących tarła pielęgnicy Sajica. Najpierw kilka faktów:

Akwarium 200L, oświetlenie standardowe 2x T8 30W, filtracja i napowietrzanie: Aquashut 750 + gąbka, Tetra EX700, podłoże od dołu: torfowa ziemia ogrodowa, żwir naturalny 3-4mm, biały piasek na przedzie (tzw. plaża).

 

Flora: Akwarium mocno zarośnięte. Niestety nie znam nazw większości roślin. Na pewno jest Anubias.

 

Fauna:

Pielęgnica Sajica x2

Bojownik wspaniały samica x1

Neon inesa x9

Glonojad 7cm x2

Gupik x7

Mieczyk x2

 

Przejdę teraz do właściwego tematu. Pierwszą Sajica dostałem w prezencie ok. 2 mies. temu. Wydaje mi się, że jest to samiec. Wnioskuję po masywnej budowie, wyraźnie żółto-czarnych płetwach i fioletowym odcieniu widocznym pod światło. Mniej więcej tydzień temu ryba zaczęła kopać dół w żwirze (przypominam, że wtedy jeszcze nie miała pary). Ponieważ dokopała się do torfu strasznie napaskudziła w akwarium. Dołek zakopałem i w tym rejonie ułożyłem dużo kamyków 10-15mm. Sajica była wyraźnie zirytowana tym faktem i ciągle badała nowy teren. Sądząc, że coś się kroi kupiłem wczoraj drugą Sajice, prawdopodobnie samicę. Samica jest szaro-czarna i ma ok. 60% wielkości mojego samca. Samiec wyraźnie zainteresował się nową Sajicą i cały dzień ganiał ją po akwarium. Dzisiaj na szybie w okolicach kopania dołka znalazłem przylepione ok. 30-40 jajeczek. Samiec bez przerwy pilnuje tego rejonu i przegania z niego nawet samicę.

 

Moje pytania: czy mój samiec jest rzeczywiście samcem (kto pilnuje gniazda?). Rzekoma samica wygląda na bardzo młodą. Czy to możliwe aby w ciągu 24h od "skojarzenia" doszło do tarła i złożenia jaj? W jaki sposób przebiega tarło? Czy jaja są zapładniane zewnętrznie? Czy mogło tak być, że mój rzekomy samiec jest samicą, która złożyła i pilnuje niezapłodnionych jaj?

 

Jeśli wszystko pójdzie dobrze czy jak tylko narybek zacznie pływać można przełożyć go siatką do kotnika? Jeśli tak to czy przełożyć z nimi rodzica pilnującego gniazda? W książce "Słodkowodne ryby akwariowe" przeczytałem, że młode pielęgnice pawiookie mają zwyczaj przyczepiać się do rodziców jak dyskowce. Nie wiadomo jednak czy rodzice wydzielają pokarm dla młodych.

 

Będę bardzo wdzięczny za wyczerpujące wypowiedzi. Jestem nieco "podniecony" całym faktem gdyż do tej pory rozmnażałem tylko bojowniki i to w akwarium tarliskowym.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę wszystkim forumowiczom szczęśliwego nowego roku!

 

EDIT: Właśnie zwróciłem uwagę, że obie pielęgnice mają wyraźny, czarny, pionowy pręg przez środek ciała. Jeśli dobrze pamiętam jest to oznaka gotowości do tarła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...