Skocz do zawartości

Problem z glonami, które obrastają także roślinki.


mojki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Mam problem ze zbyt silnie rosnącymi glonami.Nie pamiętam dokładnie ich nazwy ale są ciemnozielone i nitkowate.Do niedawna miałem też poważny problem z obumierającymi roślinami,który tak mi się bynajmniej wydaje zanikł.Na samym początku(2006) gdy je kupiłem rośliny rosły jak szalone przy oświetleniu świetlówkowym

35 W(0,5 W/litr)Z czasem poprostu zaczęły szybko zanikać i wymieniłem nawet świetlówkę na nową,gdyż słyszałem,że poprostu się wypalają.W końcu wyrzuciłem świetłówki i zamieniłem oświetlenie na 2 żarówki halogenowe o mocy 40W(48W) każda.Akwarium ma około 70 litrów,więc jest 1,37 W/litr.Rośliny ruszyły z miejsca z tym,że glony są szybsze od niektórych z nich.Na szybach są widoczne glony nitkowate.Parametry wody:temp.26'C,pH=7.5 , TwO=11 i TwW=3.5(testy Zooleku).Obsada:Danio Pręgowane-3,Danio Tęczowe-2,Pstrążeń Srebrzysty-2,Glonojad Syjamski-1,Neon Innesa-5,Brzanka Odeska-1,Brzanka Sumatrzańska-2,Żałobniczka-6,Bystrzyk z Serpa-3(razem 25 szt.).Roślinki:Kabomba Karolińska(rośnie dość dobrze),Żabienica Ozyrysa(rosła jak szalona,gdy inne obumierały,teraz nie może się zebrać do wzrostu),Żabienica Szerokolistna(na dnie ma robić za trawnik),Alternatera Reineka(rośnie dość szybko),Tatarak Trawiasty(paskowany,obumiera),Strzałka wodna(pstrokata,chyba czeka ją zgon,choć nie gnije),Nurzaniec Śrubowy(puszcza nowe kłącza ale obrasta glonami),Hygrofilia(zaczęła rosnąć po zmianie oświetlenia,a wcześniej zanikała w oczach),Moczarka Kanadyjska(obrasta glonami).

 

TheDivineConspiracy: Zakładaj tematy w odpowiednich działach (przeniesione). Proszę nie pisać tematów z włączonym caps lockiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wyrzuciłem świetłówki i zamieniłem oświetlenie na 2 żarówki halogenowe o mocy 40W(48W) każda.Akwarium ma około 70 litrów,więc jest 1,37 W/litr.

No i sam sobie odpowiedziałeś co jest przyczyną ;)

Przelicznik w/l jest tylko do świetlówek i żarówek energooszczędnych więc nie przyjmuj tego jako wyznacznika światła przy halogenach ;)

Nawozisz? Podajesz CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Kolejność była następująca:

-wymieniłem świetlówkę na nową bo po około pół roku totalnie przestały rosnąć roślinki,nawet glony nie rosły,

-około roku temu dorzuciłem do istniejącej świetlówki 2 żarówki energooszczędne z marnym efektem,

-po kilku miesiącach zamieniłem żarówki energooszczędne na normalne,

-około 45 dni temu wyrzuciłem świetlówkę i zwykłe żarówki i zastąpiłem je żarówkami halogenowymi,

Od tamtej pory niektóre rośliny zaczęły rosnąć,a niektóre obumierać.Rozumiem,że Strzałka Wodna i Tatarak są raczej zimnolubne,więc być może dlatego obumierają??Dlaczego więc rosną glony tak szybko.Jeśli chodzi o nawożenie to co jakiś czas nawożę Ferro -Activ i Aqua Plant B z Tropicalu.Nie podaję Co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...