Skocz do zawartości

Zewnętrzny&Wewnętrzny


Madzik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czym tak właściwie różni się filtr wewnętrzny i zewnętrzny? Co ma jakie plusy i minusy. O filtrze zewnętrznym wiem tyle że istnieje.^^ Który lepszy?

Tak dokładnie to są trzy rodzaje:

1.Wewnętrzne - brzęczyki oferują najgorszą jakość filtracji, przeważnie nie mają miejsca na materiały do filtracji biologicznej np ceramiki. Są najgłośniejsze i zajmują tak cenne miejsce w środku akwarium. Oferują za to przyzwoitą filtracje mechaniczną i są tanie.

2.Kaskadowe - przelewowe, zawieszamy je na ścianie akwarium, praktycznie nie zajmują miejsca w środku. Są praktycznie bezgłośne, oferują o wiele lepszą jakość filtracji niż wewnętrzne i przeważnie można stosować różne wkłady filtracyjne. Ceny przeważnie są na poziomie połowy ceny najtańszych kubełków, ale droższe od wewnętrznych. Największą wadą jest to że jeśli mamy pokrywę trzeba wyciąć w niej otwór na ten rodzaj filtra, w akwariach otwartych i przykrytych szybą problem nie występuje.

3.Kubełkowy - oferuje bezapelacyjnie najlepszą jakość filtracji, równie cichy co kaskada, bardzo duża ilość miejsca na wkłady filtracyjne. Stawiamy go poza akwarium - do którego tylko doprowadzamy wężyki. Niestety jakość ma swoją cene.

 

Podsumowując, jak mamy kasę inwestujemy w kubełek.

Rozwiązaniem ekonomicznym ale równie dobrym w mniejszych akwariach jest kaskada.

Natomiast wewnętrzne tylko jeśli jest taka konieczność lub jako dodatkowy filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki brzęczyk w wewnętrznych? głośne?

 

Filtr wewn nie jest ani głosny ani nie ma brzeczyka. Oczywiście mozna zrobić prościutki filtr z brzęczyka i gabki ale to taka prosta wersja. Normalne filtry wewn maja siliczek i są bezgłośne...

 

Po prostu w filtrach zewn (kaskady i kubełki) jest dużo więcej miejsca na media filtracyjne i mozna tam rozwinąć filtrację biologiczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wewn nie jest ani głosny

No kwestia sporna, z tymi wewnętrznymi z którymi się spotkałem wszystkie robiły na tyle szumu że jeśli miało się akwarium blisko łóżka to nie szło przy tym zasnąć :P

O ile w dzień przy włączonym telewizorze, kompie, ogólnej krzątaninie i szumie tak bardzo tego nie słychać to w nocy takie filtry dają o sobie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiało być dawno temu i nie prawda :P Filtry wewnętrzne są bezgłośne. Ograniczając przepływ do niezbędnego minimum i odłączając dopływ powietrza do rurki natleniającej ograniczamy do zera również efekty uboczne działania filtra ("chlupotanie" - jeśli woda wyrzucana jest zbyt wysoko ponad powierzchnię wody, lub "bulgotanie" związane z wtłaczaniem powietrza do obiegu).

Oczywiście bezapelacyjnie najlepiej jest posiadać filtr zewn zapewniający kompletną filtrację.

Dodam jeszcze, że przy kaskadach niektórzy skarżą się na odgłos spadającej wody (taki efekt wodospadu w wersji mini).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wewnętrznych i jak chodzi o "odcinanie tlenu" jest w tym jeden haczyk ;)

Można powiedzieć że natleni ruch tafli wody, ale większość osób ma pokrywy, w większości jak już jest w nich otwór to tylko taki na kable i wężyk od filtra... Więc i cyrkulacja powietrza nie najlepsza przy takim rozwiązaniu ;)

Co prawda nie porównywałem, ale też nie widziałem żeby ktoś kiedyś zwracał uwagę na prawie szczelną pokrywę, to tylko teoria i nie wiem czy w praktyce da się zauważyć różnice ;)

 

Z kaskadą miałem ten sam problem, ale wystarczyło tylko dolać wody do poziomu wylotu filtra i już nie szumi wody zniknął ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...