Skocz do zawartości

Coto za Zbrojnik


Rekomendowane odpowiedzi

Więc padłem ofiarą niedoinformowania sprzedawcy, kupiłem go prawie dwa lata temu jako Zbrojnika Niebieskiego i miał wtedy 3cm sprzedawca zapewniał mnie że nie będzie większy niż 13cm jak dorośnie.A teraz ma ok 17cm i troche mnie to niepokoji,zwłaszcza że może wciąż rosnąć.Bardzo lubi larwy komara i inne mrożonki i zasadniczo zaczoł rosnąć gdy zaczełem podawać właśnie mrożonki ,czy to mogło mieć wpływ na jego wzrost?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziales kiedykolwiek Hypostomus plecostomus?

Polska nazwa potoczna Plekostomus odnosi sie do Liposarcus pardalis, dawniej Plecostomus pardalis. Rodzaj Plecostomus zostal juz dawno rozbity. A zdjecie przedstawia ewidentnie L. pardalis w Polsce potocznie blednie nazywanego Plekostemusem. To samo istnieje w nazewnictwie potocznym u nieszczesnego Zbrojnika niebieskiego. Moge se zalozyc, ze zaden urzytkownik tego forum (procz mnie) tego gatunku nie posiada. Polski potoczny Zb. niebieski to Hybrydy rodzaju Ancistrus. Ich prawidlowa nazwa to Ancistrus sp.

Prawdziwy Zb. niebieski to Ancistrus dolichopterus (L183). Jest czarny jak smola w biale malutenkie punkty na calym ciele i posiada nie zanikajace biale jak snieg ranty na pletwach ogonowej i grzbietowej. Sam hoduje takiego prawdziwego Zb. niebieskiego.Ponadto jak juz sama lacinska nazwa wskazule (dolichopterus = z wielka pletwa) posiada on wiecej miekkich promieni kostnych w pletwie grzbietowej jak zwykly Ancistrus sp.

Sorki za zamieszanie, ale nie moge patrzec jak ktos myli nazwy i nazywa je jeszcze nawet zle w rodzaju i gatunku.

Marcin!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polypterus dzięki wielkie za pomoc,poryłem troche w necie i teraz myślę że na 99% jest to Pterygoplichthys pardalis ,a ten 1% który budzi moją niepewność to te łączonce się płamki i kształt płetwy grzbietowej,może to hybryda bo identycznego na żadnych fotkach nie znalazłem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie P. pardalis a L. pardalis. A hybryda to ta ryba raczej nie jest. Zbrojniki te buduja glebokie na metr nory w glinianych brzegach. I wlasnie tam dochodzi do tarla. No chyba, ze jest to osobnik z azjatyckiej hodowli. Tam hoduje sie je komercyjnie w duzych stawach i byc moze sie jakos pokrzyzowaly.

Marcin!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...