Skocz do zawartości

Problem z glonami


nataliaanna22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc mam problem z glonami. W calym akwarium zrobila sie zielona woda. Kupilem dzis 5 krewetek amano, bo slyszalem, ze sa swietnymi pomocnikami w zwalczaniu glonow. Czy ktos zna moze jakies inne sposoby zwalczania tych pasozytow. Nie mam pojecia dlaczego dopiero teraz mam problem z glonami (akwarium mam od 5 miesiecy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zapewne w akwarium coś z chemią nie tak. Na początek trzeba wykonać testy wody i podać wyniki na forum.

 

Same amano nic nie pomogą bo trzeba znaleźć przyczynę wystąpienia glonów. Na początek radzę zaciemnić akwa i podmianki wody ze 30% co 2 dni i trzymać taki stan rzeczy około tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie chemik ze mnie żaden ale NO3 powinno być obecne w zbiorniku

W sumie zemnie też żaden chemik, ale NO3 powinno być utrzymywane na poziomie ok. 5-10, azot jest jednym z makroelementów potrzebnych dla roślin.

Także doszliśmy do wspólnego zdania. Niedobór NO3 może powodować zakwit. ...chyba ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 na poziomie zerowym jest najbezpieczniejsze

Co to znaczy znowu najbezpieczniejsze ?? Dla kogo i czego ??

Napisz coś więcej o akwarium, jakie oświetlenie, ile godzin świecisz, czy nawozisz i czym itd.

 

Poczytaj tutaj o zakwicie wody

Myślę, że to oczywiste co oznacza słowo najbezpieczniejsze. Na teście wody firmy Tetra znalazlem informacje o parametrach, które są najbezpieczniejsze dla akwarium. Porównując moje parametry wody z parametrami znajdujacymi się na pasku firmy Tetra, gołym okiem mozna zauważyc czy woda jest w porzadku czy nie - NO3 na poziomie 0 - jest napisane, że jest bezpieczne, wieć myslę, że parametry wody w akwarium mam w porządku. Przeczytalem artykul, ktory mi wyslales.

Moje akwarium ma 200l. Mam 4 świetlówki, ogólnie wynoszą 160 W. Oświetlenie w akwarium mam ustawione od 8.00 do 20.00, nawożę nowozem firmy Tetra PlantaMin. Myślę, że w musze szukać innej przyczyny niż mi napisales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem tego nawozu, ale z tego co pisze o nim w necie jest to nawóz mikroelementowy. Do prawidłowego rozwoju rośliny poza mikroelementami potrzebują też makroelementów N,P,K. Posiadasz też sporo oświetlenia 0,8W/litr, nie napisałaś czy podajesz co2 ?? Niestety brak co2 + brak makro, przy tak dużym oświetleniu powoduje to, że rośliny nie wykorzystają nawozu, który podajesz, tymczasem glony jak najbardziej tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem tego nawozu, ale z tego co pisze o nim w necie jest to nawóz mikroelementowy. Do prawidłowego rozwoju rośliny poza mikroelementami potrzebują też makroelementów N,P,K. Posiadasz też sporo oświetlenia 0,8W/litr, nie napisałaś czy podajesz co2 ?? Niestety brak co2 + brak makro, przy tak dużym oświetleniu powoduje to, że rośliny nie wykorzystają nawozu, który podajesz, tymczasem glony jak najbardziej tak.

Cześć dzięki za odpowiedź. Posiadam CO2 w moim akwarium. W instrukcji urządzenia CO2 było napisane, że przy moim litrażu dawkowanie CO2 to 20 kropli na minutę i tak też zastosowałem. Oglądałem twoje akwarium i muszę przyznać, że masz bardzo piekne akwarium. Jeśli możesz mi doradzić z lepszym nawozem to byłbym zadowolony. Mam jeszcze jedno pytanie gdzie kupujesz tak piekne mchy? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dzięki za odpowiedź. Posiadam CO2 w moim akwarium. W instrukcji urządzenia CO2 było napisane, że przy moim litrażu dawkowanie CO2 to 20 kropli na minutę i tak też zastosowałem. Oglądałem twoje akwarium i muszę przyznać, że masz bardzo piekne akwarium. Jeśli możesz mi doradzić z lepszym nawozem to byłbym zadowolony. Mam jeszcze jedno pytanie gdzie kupujesz tak piekne mchy? Pozdrawiam

Dzieki za dobre słowo o moim baniaku ;) No to super, że jest co2 przy tym świetle to wręcz konieczność. Ja używam nawozów Aquabotanique PlantaActive aquapotas, mikro i makro elementy. To nie jest też tak, że nie mam glonów. Mam, ale trzeba doprowadzić zbiornik to takiej stabilizacji, aby móc kontrolować glony na jak najniższym poziomie. Pomagają też w tym krewetki i otoski. Z innych nawozów, co prawda nie stosowałem ale podobno dobre nawozy są z serii Easylife.

Co do mchów to część w sklepie kupiłem, a troche mam od znajomego hodowcy ;)

a tu jeszcze dalej o walce z glonami : viewtopic.php?f=46&t=9136

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dzięki za odpowiedź. Posiadam CO2 w moim akwarium. W instrukcji urządzenia CO2 było napisane, że przy moim litrażu dawkowanie CO2 to 20 kropli na minutę i tak też zastosowałem. Oglądałem twoje akwarium i muszę przyznać, że masz bardzo piekne akwarium. Jeśli możesz mi doradzić z lepszym nawozem to byłbym zadowolony. Mam jeszcze jedno pytanie gdzie kupujesz tak piekne mchy? Pozdrawiam

Dzieki za dobre słowo o moim baniaku ;) No to super, że jest co2 przy tym świetle to wręcz konieczność. Ja używam nawozów Aquabotanique PlantaActive aquapotas, mikro i makro elementy. To nie jest też tak, że nie mam glonów. Mam, ale trzeba doprowadzić zbiornik to takiej stabilizacji, aby móc kontrolować glony na jak najniższym poziomie. Pomagają też w tym krewetki i otoski. Z innych nawozów, co prawda nie stosowałem ale podobno dobre nawozy są z serii Easylife.

Co do mchów to część w sklepie kupiłem, a troche mam od znajomego hodowcy ;)

a tu jeszcze dalej o walce z glonami : viewtopic.php?f=46&t=9136

Hej dzieki za odpowiedz. Czytalem o tym nawozie co napisales i wydaje mi się, że musi być naprawdę dobry. Mam jeszcze pytanie odnosnie tych nawozów: jakie jest ich dawkowanie? Mozesz mi tez napisać czy w tych trzech nawozach jest zelazo czy trzeba podawac osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelazo jest w nawozie mikroelementowym, ale jak masz np. dużo roślin czerwonych, to jest jeszcze z tej linii PlantaActiv power colour Fe+. Co do dawkowania jest wszystko na nawozie napisane.

Ok dzięki ale wiesz jeśli moglbys mi powiedziec ile dokładnie się dawkuje. Chciałbym wiedzieć przed zakupem na ile taka butelka wystarczy. W internecie było napisane, że na 25 tys litrow, wic interesuje mnie dawkowanie ile i jak czesto się podaje? Dzieki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquapotas pisze, że 1ml na każde 10l wody w zbiorniku, po każdej podmanie, ja daję raz dziennie 1 ml, mikro 1 ml raz dziennie na 100l, makro raz w tygodniu do podmienianej wody, należy sie skupic na no3 i po4 i dążyć do tego aby uzyskać wartości na poziomie no3 5-10ppm, po4 0,1-0,5ppm. Tak z instrukcji jest w instrukcji. Jednak każdy zbiornik jest inny i trzeba obserwować akwarium i podpierając się testami ustalić sobie odpowiednie dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem tego nawozu, ale z tego co pisze o nim w necie jest to nawóz mikroelementowy. Do prawidłowego rozwoju rośliny poza mikroelementami potrzebują też makroelementów N,P,K. Posiadasz też sporo oświetlenia 0,8W/litr, nie napisałaś czy podajesz co2 ?? Niestety brak co2 + brak makro, przy tak dużym oświetleniu powoduje to, że rośliny nie wykorzystają nawozu, który podajesz, tymczasem glony jak najbardziej tak.

 

Witam ponownie, czy mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak obliczyłeś oświetlenie w moim akwarium (0,8W litr). Bardzo ci dziękuję. Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...