Skocz do zawartości

glony nitkowate tydzień po restarcie


nyq20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem polega na tym, że półtora tygodnia temu zrobiłem restart akwarium 112l którego wyposażanie to:

-filtr kubełkowy tetra tec ex700

-CO2 z butli wysokociśnieniowej

-oświetlenie 4x24W T5 (2xaquarelle, master865, narva daylight865)

-podłoże biogrunt

-2 korzenie

-żwirek bazaltowy

 

Parametry wody (obecne):

pH- 7,5

gH- 13

kH- 11

NO2- 0

NO3- 5

PO4- 0,25

 

Niestety 3 dni temu pojawiły się glony nitkowate... Wszystkie rośliny które posadziłem przyjęły się, a chodzi między innymi o (szybko rosnące):

-rotala zielona

-rotala zielona

-moczarka argentyńska

- glossostigma

oraz pozostałe:

-java moss

-taiwan moss

-wgłębka

-bakopa karbowana

-Alternanthera Cardinalis

 

dodam, że roślinki są niewielkich rozmiarów choć sadzone dość gęsto. Od samego początku zero MACRO i MICRO jedynie sam potas i CO2 od pierwszego dnia. Woda w akwarium była zupełnie nowa z nowym filtrem na starcie. Dodałem 2 tabletki z bakteriami do akwa... Oświetlanie zbiornika 8h od początku, zero kontaktu z promieniami słonecznymi. Zrobiłem już jedną podmianę około 15%. Jedyne rybki to 3 kosiarki od 3 dni. Wiem, że pH i twardość dość wysokie co także przyczynia się do tego stanu rzeczy ale narazie nie mogę zbić niżej ;/ Jeśli potrzebne foto nie ma sprawy ale to dopiero jutro. Myślałem o krewetkach amano, gdyż słyszałem pochlebne opinie o ich roli w walce z glonami. Jeśli moglibyście coś poradzić byłoby miło, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świeżych akwariach często pojawiają się glony zwłaszcza nitki. Spowodowane jest to niedojrzałym zbiornikiem w wyniki czego w wodzie pojawia się nh3/nh4.

Glony można w jakimś stopniu zminimalizować w skrajnych wypadkach całkowicie wyeliminować poprzez odpowiedni czas oświetlenia na starcie. Zazwyczaj zaczynamy świecić od 5h zwiększając co tydzień czas oświetlenie o 1h. Tyle teorii.

Masz bardzo mocne oświetlenie w przeliczeniu na waty na litr wyjdzie coś około 1W/L. Dużo światła to dużo problemów zwłaszcza dla niedoświadczonych akwarystów. Przy takim oświetleniu procesy fizykochemiczne w akwarium zachodzą bardzo szybko i trzeba działać z sporym wyprzedzeniem aby nie nabawić się problemów. Poza tym poziom CO2 przy małej cyrkulacji może być niestabilny i powodować jego braki w różnych obszarach akwarium w efekcie powodując glony. Twoje twardości ogólna i węglanowa nie jest jakoś strasznie wysoka i nie powinno to być problemem przy prowadzeniu akwarium roślinnego. Natomiast jeżeli chodzi o ph to prawdopodobnie masz za mały poziom co2 w wodzie stąd też taka duża wartość przy podawaniu co2 z butli. Napisz w jaki sposób rozpuszczasz co2 i ile go dawkujesz. Zaopatrz się w stały test co2 tzw. test permanentny. Załącz też zdjęcie akwarium w celu oceny ilości biomasy jaką posiadasz.

Krewetki Amano na glony są idealne. U mnie 3 zrobiły porządek w kilka dni

Zadbałbym o wyeliminowanie przyczyn występowania problemu bo na pewno nawet stado Amano nic nie zdziała jeżeli nitki będą rosnąc bardzo szybko. Żadne zwierzaki nie są panaceum na glony mogą być wykorzystywane jako środek wspomagający walkie z nimi ale na pewno nie jako podstawowe działanie mające ograniczyć ich występowanie.

Na twoim miejscu zastosował bym się do następujących rad:

1. Jeżeli to możliwe zmniejsz oświetlenie na 3x24W

2. Zaopatrz się w stały test Co2 i na jego podstawie ustaw wartość 30mg/l (Jako płyn idykatora użyj wodę o znanej wartości kh np. 4)

3. Popraw cyrkulację w zbiorniku aby woda bogata w co2 docierała do większości roślin (większość roślin ma delikatnie falować)

4. Zacznij nawozić zbiornik (twoje rośliny przy tym świetle prawdopodobnie dawno już wykorzystały zapasy i głodują co dało szanse glonom na rozwój), jeżeli jesteś zainteresowany metodą EI mogę ci rozpisać dokładne dawkowanie.

Ps. Kosiarki z czasem wyżrą ci wszystkie mchy znam sprawę z autopsji oraz na podstawie opinii innych akwarystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj fenixa79, dzięki jego radom pozbyłem się w 100 procentach glonów w sposób który inni na tym forum mi odradzali a mianowicie zacząłem nawozić akwarium w taki sposób by roślinom nie zabrakło żadnego składnika.

viewtopic.php?f=46&t=12147&st=0&sk=t&sd=a&start=10

Pomocne w walce z glonami jest też EasyCarbo w dawce 3x większej niż zaleca producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świeżych akwariach często pojawiają się glony zwłaszcza nitki. Spowodowane jest to niedojrzałym zbiornikiem w wyniki czego w wodzie pojawia się nh3/nh4.

Glony można w jakimś stopniu zminimalizować w skrajnych wypadkach całkowicie wyeliminować poprzez odpowiedni czas oświetlenia na starcie. Zazwyczaj zaczynamy świecić od 5h zwiększając co tydzień czas oświetlenie o 1h. Tyle teorii.

Masz bardzo mocne oświetlenie w przeliczeniu na waty na litr wyjdzie coś około 1W/L. Dużo światła to dużo problemów zwłaszcza dla niedoświadczonych akwarystów. Przy takim oświetleniu procesy fizykochemiczne w akwarium zachodzą bardzo szybko i trzeba działać z sporym wyprzedzeniem aby nie nabawić się problemów. Poza tym poziom CO2 przy małej cyrkulacji może być niestabilny i powodować jego braki w różnych obszarach akwarium w efekcie powodując glony. Twoje twardości ogólna i węglanowa nie jest jakoś strasznie wysoka i nie powinno to być problemem przy prowadzeniu akwarium roślinnego. Natomiast jeżeli chodzi o ph to prawdopodobnie masz za mały poziom co2 w wodzie stąd też taka duża wartość przy podawaniu co2 z butli. Napisz w jaki sposób rozpuszczasz co2 i ile go dawkujesz. Zaopatrz się w stały test co2 tzw. test permanentny. Załącz też zdjęcie akwarium w celu oceny ilości biomasy jaką posiadasz.

Krewetki Amano na glony są idealne. U mnie 3 zrobiły porządek w kilka dni

Zadbałbym o wyeliminowanie przyczyn występowania problemu bo na pewno nawet stado Amano nic nie zdziała jeżeli nitki będą rosnąc bardzo szybko. Żadne zwierzaki nie są panaceum na glony mogą być wykorzystywane jako środek wspomagający walkie z nimi ale na pewno nie jako podstawowe działanie mające ograniczyć ich występowanie.

Na twoim miejscu zastosował bym się do następujących rad:

1. Jeżeli to możliwe zmniejsz oświetlenie na 3x24W

2. Zaopatrz się w stały test Co2 i na jego podstawie ustaw wartość 30mg/l (Jako płyn idykatora użyj wodę o znanej wartości kh np. 4)

3. Popraw cyrkulację w zbiorniku aby woda bogata w co2 docierała do większości roślin (większość roślin ma delikatnie falować)

4. Zacznij nawozić zbiornik (twoje rośliny przy tym świetle prawdopodobnie dawno już wykorzystały zapasy i głodują co dało szanse glonom na rozwój), jeżeli jesteś zainteresowany metodą EI mogę ci rozpisać dokładne dawkowanie.

Ps. Kosiarki z czasem wyżrą ci wszystkie mchy znam sprawę z autopsji oraz na podstawie opinii innych akwarystów.

Dzięki za rady ;) Co do testu na CO2 narazie nie posiadam ale zamierzam kupić teraz w poniedziałek gdyż nie wiem do końca jaki mam poziom CO2 w wodzie, jedynie co to wyliczyłem sobie z kalkulatora ale wiadomo, że to niezbyt precyzyjne ;/ Uważam, że około pH 6,8 ciężej o glony ale jak już wspomniałem ciężko mi zbić twardość a co za tym idzie pH wody (parametry kranówki: pH około 8, gH -17). CO2 z butli rozpuszczane w szklanym dyfuzorze, które znajduje się tuż obok wlotu wody do filtra (50% wydostającego się CO2 "wlatuje" do filtra). Tak jak wspomniałeś fenix myślałem o tym aby podnieść NO3 do około 15, a PO4 do max 1... Mimo iż roślinki mam małe rosną już bardzo szybko dlatego pewnie masz rację co do wyczerpania zapasów. Na około 2 doby wyłączyłem światło i zauważyłem poprawę dziś. Jeśli możesz rozpisz mi metodę EI o której wspominałeś. Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.

post-1216-13685157383921_thumb.jpg

post-1216-13685157384164_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...