Skocz do zawartości

dobry, CICHY filtr zewnetrzny


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam dobrego i przede wszystkim cichego filtra zewnętrznego do akwarium 100-120 litrów.

 

Pytając w sklepach zoologicznych za każdym razem słyszę różne odpowiedzi (sprzedawca w większości przypadków pewnie mówi że dobry jest ten sprzęt który ma na stanie). Raz słyszę, że TetraTec jest gorszy od Fluval, a drugi raz że jest dokładnie na odwrót. Parę razy zdarzyło się ze jednogłośnie słyszę ze filtr firmy Eheim jest dobry ale dwu krotnie droższy.

Przeglądałem archiwum forum i wyczytałem różne rzeczy na temat różnych firm Eheim, Terta Tec, Aquel, Fluval, HW, Atman, Unimax itd. ... niestety tematy były zamknięte więc założyłem nowy.

 

Ostatnio oglądałem Fluval-105 sprzedawca mówił że jest bardzo cichy, czy ktoś posiada ten filtr?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się spytam inaczej. Jaki masz biotop,ile ryb itp. Oraz najważniejsze, ile chcesz przeznaczyć kasy na nowy filtr?

zaczne od tego ze ten post napisalem na forum Pytania początkującego akwarysty (ale został przeniesiony) bo dopiero chce zacząć przygodę z akwarystyka (po wielu latach przerwy.... kiedyś miałem małe akwarium jako dziecko)

 

Aktualnie plan mam taki

akwarium: 100 lub 120 litrów

biotop: Ameryka Południowa

rybki w większości z rodziny Kąsaczowatych

roślinki tylko żywe (nie planuje plastiku)

filtr zewnętrzny - cichy, do 350zł (chociaż jak patrze na niektóre cenny to nie wiem czy nie będę musiał zwiększyć limitu)

 

na początek 10-15 sztuk Neon Innesa (domyślnie więcej), kilka Kirysków, glonojad, krewetka lub krewetki + jakies 2-4 duże ładne rybki (które ładnie będą się prezentowały pośród ławicy neonków... będą pasować do biotopu.... na razie nie mam pomysłu).

 

W sumie po stworzeniu akwarium jeszcze chciałem się (w innym temacie) poradzić które rybki będą najlepiej pasować no i czy ich ilość będzie dobra do litrażu akwarium. Na razie wiem tylko że na dnie będzie ciemny żwierek, kirysek jak sie uda będzie albino no a glonojad pomarańczowy ;-)

 

utknąłem na wyborze cichego filtra zewnętrznego... :roll: HELP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie, do tej wielkości akwarium spokojnie kupisz kubełek. [cut]

no tak ale ja szukam coś na mój litraż a nie trzy razy większe akwaria.

Cenę podałem ale wiadomo że wolałbym wydać jak najmniej.... nie chce mieć przerostu formy nad treścią - chyba nie potrzebuje najlepszego modelu filtra na rynku do tak małego akwarium.

 

Kubełki dobrych firm zwykle są ciche.

no właśnie nie potrafię uporządkować która firma jest dobra (bo każdy podaje co innego)...

 

Ideałem byłoby żeby osoby które mają podobny litraż (~100l) podały swoje konkretne modele (jeśli subiektywnie oceniają że są one dobre i ciche) :-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie skłaniam sie ku filtrowi Tetratec EX-700

Dołączona grafika

wygląda porządnie (przynajmniej na tych filmikach)

cena też chyba odpowiednia na początek przygody z akwarystyka (po wielu latach przerwy). No i dają od razu wkłady bo zauważyłem że czasami sprzedają same kubełki bez zawartości.

No i najważniejsze że pare osób napisało w tym poście że jest cichy :D

 

ahaed czy do tego biotopu i takich drobnych rybek to dobry wybór ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Tak, to dobry wybór.Chociaż przejrzyj jeszcze ofertę JBL-a ;), np:model e900. Kilka pln droższy ale czasem warto dołożyć.

Co do Tetry, to miałem model 1200EX i powiem ci tak:

-pamiętaj o systematycznym smarowaniu główniej uszczelki pod głowicą po każdorazowym rozbieraniu filtra

-owiń węże taśmą izolacyjną, zapobiegnie to szybkiemu powstawaniu glonów ( jbl, eheimy mają ciemne lub zielone węże i tam ten problem jest dużo mniej dokuczliwy)

-co do wkładów, to od razu wyciąg jedną gąbkę i nasyp w jej miejsce coś innego,np: keramzyt,ceramikę biologiczną itp.Resztę wkładów zostaw tak jak są oryginalnie.Zaraz mi powiesz,że tam już jest ceramika.Jest owszem,ale ona służy do filtracji mechanicznej i równomiernemu rozprowadzanie wody po całej powierzchni filtra.

-na wlot wody do filtra, możesz założyć tzw.prefiltr. Nie będziesz musiał tak często czyścić wnętrza kubełka

To tak na szybko co pamiętam z użytkowania tetry.

Jak coś jeszcze to pytaj ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr JBL e900

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:cqh12KcDdfHUgM:http://i251.photobucket.com/albums/gg287/akwarium/6010100_2.jpg

 

fajnie wygląda

 

niestety jak wklepałem w google to trafiłem na dzień dobry na opis awarii. Zagłębiając się dalej ... ludzie różnie piszą o tym filtrze - często przyrównują obok właśnie Tetre 700tke.

Niestety wyczytałem też że ten model dla litrażu 112l jest za silny no, a przy zmniejszeniu siły zaczyna hałasować (jest bardzo cichy ale przy normalnych-pełnych obrotach).

Na razie skłaniam sie jednak do tetry ex700... lub może znajdę słabsza JBLke

 

Tetra ja mam ex 700 zero dźwięku jakoś się nie skarżę na jej funkcjonalność. Od razu kupiłem do niej czarne rurki żeby się nie zaglaniały.

zagniatały? możesz to rozwinąć

 

Po tym co zobaczyłem na filmikach i tym co napisał ahaed podobają mi się bardziej ciemniejsze rurki. Czy można wymienić też to co pływa w akwarium (nie tylko rurki przy kubełku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra ja mam ex 700 zero dźwięku jakoś się nie skarżę na jej funkcjonalność. Od razu kupiłem do niej czarne rurki żeby się nie zaglaniały.

zagniatały? możesz to rozwinąć

 

chodzi pewnie o to, że w rurach odprowadzających i doprowadzających wodę do filtra rosły glony(chodzi o przezroczyste) gdzy kupisz zupełnie czarne światło tam nie dociera no i glony tak szybko nie rosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja mam teraz dwa eheimy i powiem tak: jestem tak zadowolony,że nie zamienię je na żadne inne firmy. Jak dla mnie są bardzo ciche i wydajne. Jeżeli Twojego słychać to coś masz nie tak.Może luz na ośce,pęknięta ośka,brud w okolicach wirnika,zapowietrzony filtr......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morog jaki masz konkretnie model tego Eheim'a no i w jakim akwarium (L?) go używasz?

 

 

Firma Eheim przez wiele osób jest postrzegana jako najwyższa półka (jak już wcześniej pisałem nawet sprzedawcy jednogłośnie tak mówią). Ja jednak jak patrze na zdjęcie jednego z najtańszych modeli to nie wiem co mam myśleć.

Eheim Classic 2213

Dołączona grafika

jedyny plus jaki widzę to mały pobór prądu - 8W

Jak jednak lamerskim okiem spojrzę na inne filtry (w podobnej cenie) to mam wrażenie tam jest więcej wkładów, jest większa wydajność l/h, mocowania są masywniejsze i porządnie wykonane itp. Czy w takim filtrze można ustawiać moc?

Pewnie te opinie (że super sprzęt) tyczą się głownie modeli z serii Professionel :P

 

ahaed miałeś styczność z tymi najtanszymi Eheim'ami? czy tylko te droższe/lepsze/na większy litraż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Mam 2213 w tym akwarium : viewtopic.php?f=22&t=11596 i bardzo go sobie chwalę. Jedyne co to dokupiłem zawory do niego. Bodajże 2213+ ma je od razu w zestawie. Jednak do 100l ten filtr może być troszkę na "styk".To co piszą producenci na ulotkach a wartości rzeczywiste to dwie różne rzeczy ;). Jak juz to na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad modelem 2215. Może ci troszkę zrobić pralkę w akwarium, ale wystarczy delikatnie rozwiercić deszczownicę i będzie oki. Filtry z tej serii wyglądają może i skromnie ale popatrz na to z drugiej strony. Ten filtr ma działać!! I to działać dobrze!! A one są do tego stworzone.Zero niepotrzebnych,zbędnych elementów. Prosta budowa jest równoznaczna z niska awaryjnością itp.Tam po prostu nie ma co się zepsuć.

 

PS:Mam styczność z obydwoma seriami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagniatały? możesz to rozwinąć

 

chodzi pewnie o to, że w rurach odprowadzających i doprowadzających wodę do filtra rosły glony(chodzi o przezroczyste) gdzy kupisz zupełnie czarne światło tam nie dociera no i glony tak szybko nie rosnąć

Po pierwsze to zaglaniały napisałem. Mam już rurki właśnie takie trochę ciemniejsze z JBL-a. Żadnego problemu z glonami. Filtr teraz chodzi o wiele dłużej niż wcześniej gdy były zwykłe rurki te dane od Tetry. Słyszałem ostatnio opinie sprzedawcy w zoologicznym (pasjonat ewidentny chciałem kupić parę rzeczy, a on wypytywał jakby spotkał kogoś na bezludnej wyspie). Powiedział mi że Tetra trochę nie przemyślała budowy i niby turbina ma małe łopatki, które nie pozwalają na większą pracę mechaniczną.Stwierdził: niewypał, ale sam go mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Może i ja coś dopiszę ze swojego niewielkiego doświadczenia z filtrami :)

 

Po różnych wynalazkach wewnętrznych uruchomiłem wczoraj Eheima 2224, mam akwarium 100l. Akwarium stoi prawie przy moim łóżku, a ja jestem bardzo wrażliwy na szum w nocy - muszę mieć ciszę. Powiem tak: gdyby nie ruch roślin w akwarium (taki delikatny, deszczownię mam pod wodą), nie sposób byłoby powiedzieć czy filtr jest włączony. Jak dla mnie on nie jest cichy, albo bardzo cichy, on jest po prostu bezgłośny! A do tego solidna, niemiecka konstrukcja - to widać i czuć praktycznie przy każdym elemencie urządzenia. Jak masz możliwości finansowe, to nie ma się nad czym zastanawiać. A tego, że filtr będzie za mocny się nie obawiaj - w tym modelu można wyregulować przepływ wody zaworem.

 

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie masz racje ale nawet w nazwie Eheim Professionel 2224 Dołączona grafika jest napisane profesional ;-) ten o którym wcześniej pisałem to inna półka także cenowa (połowa ceny tego co podałeś). Info może przyda się innym zamożniejszym.... tak czy owak thx

 

Szkoda ze w zachodniej części kraju nie ma porządnych sklepów gdzie można by podtykać wszystko...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pisałeś, że masz ok 350zł na filtr - Eheim 2224 na Allegro jest już od 360zł nowy... Np. tutaj: http://allegro.pl/item792302194_okazja_ ... estaw.html

 

A organoleptycznie tego akurat nie ma co oglądać, możesz brać w ciemno, na pewno się nie zawiedziesz. Myślę, że inni potwierdzą moją opinię :)

 

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...