Skocz do zawartości

[63L]Po remoncie.


Marcin_Gniezno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dawno mnie nie było na forum i mój poprzedni temat zamknięto.

Mieszkam już na nowym mieszkanku, więc postanowiłem założyć akwarium z nową obsadą. Niestety stara obsada wyzdychała, ponieważ zlitowałem się nad rybkami z akwarium moich młodych kuzynów(woda w której brodziły- nie pływały- śmierdziała szambem :evil: ) i wpuściłem je do mojego baniaczka. W ciągu tygodnia cała obsada padła. No cóż, żal mi tamtych ryb, ponieważ to było moje pierwsze akwarium.

Obecnie postawiłem na naturę, bo z poprzedniego baniaczka zajeżdżało odpustem(czyt. sztuczne roślinki i rafy :oops: i jakiś U-boot na dnie....).

Akwarium które posiadam ma 63 litry, Filtr Aquael Fan-1, temperatura 26- 27 st. celsj.,podłoże w 80% z kamyków i 20% z jasnego piasku(no tak mi się podobało)- niestety chyba mam za jasno teraz w akwarium i zastanawiam się nad wrzuceniem na kamyki jakiegoś ciemnego bazaltu. Na razie mam 3 roślinki:

-Żabienicę- która służy do zasłaniania grzałki;

- Mech(nie pamiętam nazwy);

- Trawa(po prostu trawa- chyba) która mam nadzieję że mi się troszkę rozrośnie.

Obecna obsada w akwarium to:

- 2 parki Pielęgniczek Kakadu;

- 9 sztuk Rasbory Klinowej.

Wstawiam kilka fotek, niestety robione telefonem więc nie najlepszej jakości. Jak zdobędę aparat to wstawię lepsze.

Proszę o ocenę w/w baniaczka i porady co zmienić, jakie rybki dołożyć, czy montować napowietrzacz, co stosować do roślin itp.

post-2106-13685157081122_thumb.jpg

post-2106-13685157081353_thumb.jpg

post-2106-13685157081572_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tła niestety nie zmienię, jest wklejone od środka... Faktycznie troszkę mało roślinek jest i myślę nad obsadzeniem tyłu akwarium. Może coś doradzicie, najlepiej gęstego :P

Co do rybek to jeden samiec kakadu to fajtłapa, siedzi non stop sam wśród liści i prawie nie wypływa. Drugi to po całym akwa pływa a jego miejsce jest pod korzeniem. Samiczki albo pływają razem, albo się gonią lub pływają razem z razborkami. A razborki są non stop w ruchu, a najbardziej chyba odpowiada im strumień wypływający z filtra. Odnośnie razborek klinowych mam pytanie: część z nich jest jakby koloru pomarańczowawego a reszta jest jakby czerwonawa/wiśniowa- czy płeć klinówek rozpoznaje się po kolorze czy to są "inne" gatunki/rodzaje razbory klinowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło zupełnie nie trafione, szkoda że nie możesz zmienić. Co do "trawy" , wygląda jak byś po prostu wetknął tam koszyk, rozsadź ją bardziej, z czasem się rozrośnie. Brakuje wysokich roślin, kup takie które będą ci się podobać. Rzeczywiście zbyt jasno, ja wyjął bym te kamyki rozsypane po piasku i zamiast nich włożył bym trochę grubszego, czarnego żwirku. O ile mi wiadomo kakadu trzyma się w haremach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę pusto... może dodaj jeszcze kilka roślinek wysokich na tył. Ja bym z tyłu zdjął tą fototapetę i dał zwykły czarny brystol, od razu by trochę ciemniej się zrobiło.

 

Wiedziałem że ten tekst tu się pojawi" Ja bym z tyłu zdjął tą fototapetę" też jestem przeciwnikiem fototapet ale akurat ta według mnie pasuje idealnie do reszty zbiornika,coś mi się zdaje że nikt na to nie patrzy jak fototapeta się komponuje ze zbiornikiem tylko niektórzy jak widzą ją to wołają ZDJĄĆ :shock: -PRZECIEŻ TO BEZSENSU :roll:

Nie każdy musi mieć czarny brystol i mroczny klimacik,ja akurat szanuje Marcin_Gniezno za jego własny styl dlatego powiem ci że jeżeli chodzi o sam klimacik zbiornika to nie słuchaj się tych brystolowców bo na prawde jak na początek to ładnie sie twój zbiornik rozwija ;)

Myślę też że do tego wystroju zbyt duża ilość roślin nie pasuje,jakoś tego nie widzę,taka ilość roślin wystarczy tylko w prawnym rogu z tyłu dałbym jakieś wysokie rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie mam Philips Aqarel TL-D 15W. Akwarium dojrzewało około 12 dni- zastosowałem przy rozruchu bio-nitrivec. Parametrów niestety nie podam, ponieważ jeszcze nie kupiłem, dopiero po pierwszym kupię. Co do trawki to nie jest ona w koszyku. Poprostu tak została po wyciągnięciu, nie wiedziałem że można ją porozdzielać na kępki. Co do podłoża, to kamyki nie są rozsypane po piasku. Kamyki były wysypane w tylnej części akwarium, a samego piachu jest ok. 5 cm od szyby czołowej i po prawej stronie jest zrobiona około 10 cm łacha piasku. Mam w planie przyciemnić podłoże czarnym bazaltem który wysypię bezpośrednio na te kamienie( a może lepiej je wyciągnąć???).

Rybki kupowałem w sklepie który już jest dość długo na rynku i myślę, że się znają na tym co robią. Polecono mi dwie parki kakadu, gdyż jak stwierdził sprzedawca( ja chciałem kupić samca + 2-3 samiczki) samiec wybierze jedną a resztę samic zagoni wybrana samica.

Co do obsady, to chcę dołożyć kilka kirysków i jeszcze może małe stadko minirasbory galaxy(oczywiście jak dostanę), ewentualnie neonki- myślę że ożywiłyby kolorystycznie akwarium. Aha, i chcę dać oddział sanitarny na dno czyli kilka krewetek. Myślałem o Red cherry ale może doradzicie jakieś inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrde, Dziś zauważyłem, że na liściach żabienicy zaczynają się pojawiać chyba glony nitkowate- takie białe, krótkie niteczki, a na korzeniu w kilku miejscach- zwłaszcza we wgłębieniach pojawił się taki biało- różowy meszek. Nie ma tego dużo ale mnie zastanawia co to może być.

post-2106-13685157139585_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jakie musiałbym dołożyć? Jeszcze jedną świetlówkę, a może coś innego?

W standardowej obudowie trudno o duży wybór - myślę, ze najłatwiej byłoby dołożyć dwie oprawki E14 (tzw. mały gwint) i kupić dwie świetlówki kompaktowe o odp. temperaturze barwowej, np. Philips Genie 8W/865 lub Sylvania Mini Lynx 11W/860. Za jednym zamachem warto również przygotować się na lato i zamontować w pokrywie wentylatorek komputerowy. Wyklejenie wnętrza pokrywy folią odblaskową też wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Był spokój przez pewien czas, ale znów wróciły choć tylko na szybie. Możliwe, że przyczynił się do tego nawóz do roślin który zastosowałem. Odkryłem , że nowe roślinki które kupiłem nie są ukorzenione ale rosną jak na drożdżach choć ta z prawej zaczyna od dołu żółknąć. Poczekam jeszcze trochę i zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dawno nie pisałem w swoim wątku, bo aż od listopada zeszłego roku. W akwarium się troszkę zmieniło, ponieważ pod moją nieobecność w domu, żona przegięła z karmieniem i mój biały piasek zrobił się zielony i akwarium zostało zaglonione. Przez kilka tygodni, rybki miały w swoim środowisku tylko korzeń i grotę. Zakupiłem odmulacz, i po pierwszym użyciu glony zaczęły zanikać. Dziś "odkurzyłem" dno po raz kolejny i dosypałem żwirku bazaltowego. Woda wymieniana w ilości ok. 10 litrów co 3 -4 dni. Teraz dno ma od 5 do 7 cm grubości- tak mi doradził pan w akwarystycznym- żeby roślinki się dobrze "trzymały". Na razie są tylko 3(nazw nie pamiętam bo z łaciny mocny nie jestem) ale z czasem chcę dołożyć i zagęścić na zielono- myślę nad blyxą japońską. .Ewentualnie to co z roślin jeszcze polecacie Co do tej groty, na pewno znajdą się krytycy że sztuczna, taka i owaka. Kupiłem ją ze względu na dość dużą ilość płaskiego miejsca, którą chcę obsadzić mchem( tylko jeszcze nie wiem jakim). W piątek w akwarystycznym mają przywieźć towar, m-dzy innymi krewetki( nazwa podobno NINJA:D w kolorze niebieskawym)- i tu proszę o poradę jakie krewecie kupić i ile? Na pewno nie Red cherry, bo moje Kakadu je szybko strawią.

A oto baniak:

post-2106-13685158597314_thumb.jpg

post-2106-13685158597711_thumb.jpg

post-2106-13685158598722_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak więc, ze względu na małą ilość światła, dołożyłem jeszcze jedną świetlówkę o mocy 15 w. Teraz jest 2x15W co daje 0,48 W/litr. Po jakimś czasie od dołożenia świetlówki, akwarium dosłownie zarosło zielenicami( akwa opiekowała się moja siostra przez 5 dni).Rybki przekarmiła, przez 3 dni światło się paliło non stop. Po powrocie, aż zaniemówiłem. Ale nic, gruntowne czyszczenie, podmiana wody 2 razy w ciągu 4 dni i sytuacja się klaruje. Do obsady doszło 5 krewetek Amanno. troszkę rozsadziłem Microsorium, a kryptokoryna zaczyna się odradzać. Co zauważyłem, to jak akwa było zaglonione to roślinki mocno bąblowały, a teraz po odmuleniu dna i wyczyszczeniu przestały. Preparaty jakie stosuję to :Aquaflorin Potassium i Ferro activ z Tropicala. Testerów wody nie mam i nigdy nie robiłem, może to błąd. Trzeba będzie chyba kupić. Teraz akwarium wygląda tak(zdjęcie robione telefonem bo aparat padł, jak powstanie to wstawię lepszej jakości:D):

post-2106-13685159077485_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek ładny ale nikt nie wspomina o tym że kakadu trzymamy w haremach. Samce gdy "dorosną" poprostu się zamęczą. Oddał bym jednego a wrzucił drugą samiczkę byłoby piękny haremik 1+2. Samiec kakadu może być agresywny w stosunku do samic i lepiej je trzymać w większej ilości (samice) wtedy siła rozłoży się na wszystkie :)

 

Ps. ogólnie jest w miarę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mało roślin dlatego glony Ci wygrywają z roślinami, pomyśl o dosadzeniu i przy Twoim oświetleniu dochodzącym do 0,5W/L gdy już będziesz miał więcej roślin pomyślałbym o nawożeniu micro i macro dodatkowo CO2 jeśli nie chcesz się w to bawić to możesz zastosować Easy Carbo to taka namiastka CO2 ale roślinki Ci ładnie zaczną rosnąć i pozbędziesz się nitek i innych glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam co posadzić? Chciałbym coś w miarę wysokiego w prawy kąt akwa za skałko-grotą:D i może coś niższego na środek. Nie mam pomysłu, może coś podpowiecie. Ogólnie roślinki są u mnie w mieście bardzo drogie, porównując je z cenami na forum lub allegro.

Poprzednie akwa miałem zalane wodą ze studni, ponieważ mieszkałem na wsi. W tamtej (niefiltrowanej) wodzie, miałem mikrosorium, ale rosło tak szybko, że po pół roku miałem zajęte pół baniaka. Nie nawoziłem akwa żadnymi nawozami, rosło samo z siebie przy 1 świetlówce 15W. Myślę, że woda była bardzo bogata w składniki mineralne. Nie był chlorowana ani filtrowana, ze studni prosto do baniaka, oczywiście zanim wlewałem, była podgrzewana do tem 26 stopni, takiej jak w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...