Skocz do zawartości

Problem z parametrami wody (Gh) w nowym akwarium


Peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

 

Po kilkuletniej przerwie założyłem nowe akwarium i tym razem postanowiłem bardziej się do tego przyłożyć i sprawdzić parametry wody.

 

Zacznę od tego co mam:

 

Akwarium 60l

oświetlenie 15W (flora-glo)

filtr Aquael turbo filter 350 z załączonym wkładem ZeoCarbon

żwirek - Filtus Żwir Kwarcowy

podłoże - Filtus Floran

kilka kulek - Filtus

kilkuletni korzeń i kokos ze starego akwarium

kilka kryptokoryn i nubias

 

Do rozruchu zastosowane dwa preparaty:

- Sera aquatan

- Sera nitrivec

 

I tak to wszystko dojrzewa od tygodnia oczywiście bez ryb.

 

Postanowiłem sprawdzić Ph wody i inne parametry.

 

Podaje parametry wody z kranu z którymi mam problem:

Ph- w granicach 7,5

Gh- w granicach 12

 

Natomiast woda w akwarium po tygodniu ma takie parametry:

Ph- w granicach 8

Gh- 21 !!! albo i wiecej bo brakuje skali.

 

I stąd moje pytanie, czemu Gh tak strasznie podskoczyło ? w sumie Ph też za wysokie

 

Prosze o pomoc bo nie mam pomysłu co z tym zrobić a nie jestem doświadczony w kwestii parametrów wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co mam w akwarium napisałem dokładnie powyżej i ani jednego elementu więcej. Do testowania używam JBL EasyTest 5in1 i pewnie zaraz ktoś napisze ,że testy nie są dokładne ale narazie nie chciałem wydawać dużych pieniędzy na testy tylko ogólnie sprawdzić parametry. Wiec może pomiar nie jest dokładny ale na pewno Gh jest zdecydownie za wysoki i nie wiem z czego to wynika :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się orientuję to testy jbl'a na allegro są po 40zł (licząc z przesyłką), za tą kwotę masz już kropelkowe gh i ph... Nie wiem jak zachowują się preparaty które zastosowałeś na start, ale jak dla mnie to one są podejrzanymi nr 1. Poczekaj jeszcze jakiś czas, przez tydzień zbiornik nie zdążył się jeszcze ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzenie w minimalnym stopniu wpływają na twardość ogólną wody więc cudów się nie spodziewaj. PH w świeżych akwariach często jest wysokie więc się nie przejmuj, z czasem samo się ustabilizuje. Jeśli nie masz tam jeszcze ryb to nie ma katastrofy. Zrób jeszcze raz testy wody z kranu i wody akwariowej. Wymień połowę wody w akwarium i zrób testy ponownie. Filtra nie czyść ani nie wyłączaj. Sprawdź ponownie GH w akwarium. Przy okazji kup w zoologicznym testy kropelkowe na KH i GH z Tropicala albo Zooleka (ok 20 zł za oba).

 

Z tych rzeczy, które podałeś 2 mogą podnosić GH: zeolit w filtrze i floran. Preparaty, które wlałeś nie podnoszą twardości. W przypadku zeolitu test jest prosty: do połowy szklanki wody demineralizowanej wsyp garść przepłukanego pod bieżącą wodą zeokarbonu z filtra i sprawdź GH wody w szklance po 24h. Powinno być 0. Tak samo możesz zrobić z floranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niestety nie poradziłem sobie z obniżeniem Ph i Gh. Dowiedziałem się ,że dobrym sposobem jest zastosowanie tych szyszek olchowych albo jakiegoś torfu. W poniedziałek wybiorę się do pobliskiego lasu na poszukiwania tych szyszek ;)

 

Ale jak się sprawy mają jeśli chodzi o torf ? jaki jest najlepszy i jak go stosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...