Skocz do zawartości

OSPA !!!!


Andrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

No i stało się moje rybki mają ospę !!! jestem początkującym akwarystą i proszę o pomoc.

Chcę leczyć rybki podwyższoną temperaturą do 32-34 stopni tylko nie wiem czy moje rybki wytrzymają a to obsada:

12 neon inesa

4 otosek

8 drobnoustek obrzeżony

1 bojownik (samiec)

3 bojowniki (samice)

1 piskorek

5 razbora galaxy

Proszę doświadczonych o pomoc co i jak i na ile podwyższać temp.

.................. a może leczyć inaczej ?????

z góry WIELKIE DZIĘKI !!!!!!!!!!

mój synek już płacze bidulka za swoim ulubionym "piskusiem" tłumaczę mu że damy radę i jego piskuś przeżyje nie mogę go zawieść sami rozumiecie :)

 

Mod: Regulamin pkt.12. Nie piszemy postów z wciśniętym klawiszem „caps lock”. Duże litery świadczą o krzyku, co nie jest tolerowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzupełnienie dodam :

OSPA RYBIA-ICHTIOFTIRIOZA.

 

 

Wywołuje ją jednokomórkowy orzęsek Jchtyophtirius multifillis,zwany też kulorzęskiem,którego dorosłą postać można zauważyć gołym okiem.Masowa inwazja tego pasożyta może doprowadzić w szybkim tempie do śmierci wszystkich ryb.Żyje na skórze ryby i odżywia się wydzieliną.Zrozumienie cyklu rozwojowego kulorzęska pomoże w jego zwalczaniu.

Pasożyt przechodzi 3 fazy rozwoju:

1.Pływka-jest niewidoczna gołym okiem,poszukuje w wodzie ofiary.

2.Biała plamka na ciele ryby-pływka znalazła żywiciela i jest teraz zauważalna gołym okiem.

3.Cysta-dojrzały pasożyt,który opada na dno i zamienia się w worek rozpłodowy,zwany cystą.W worku znajduje się ogromna liczba młodych pływek.Kiedy pęka pływki rozprzestrzeniają się po akwarium w poszukiwaniu żywiciela.Trwa to od kilku minut do kilku godzin.

Uwaga!-kulorzęska można zabić tylko wtedy,kiedy w postaci pływki poszukuje nowych żywicieli.Podajemy leki właśnie wtedy,gdy kropki znikną,a wszystkie ryby narażone są na atak pasożytów.

 

OBJAWY:-w stadium początkowym ryby ocierają się o przedmioty w akwarium

-składanie płetw przez ryby

-następnie ryba jest obsypana na ciele i płetwach białymi punkcikami o średnicy ok.1mm.

 

LECZENIE:

Jest wiele sposobów na pozbycie się ichtio.Najczęściej używa się w tym celu lekarstwa na bazie zieleni malachitowej,błękicie metylenowym oraz sól akwarystyczną.Wszystkie ryby leczymy w jednym zbiorniku.

 

LECZENIE OSPY BŁĘKITEM METYLENOWYM:

Jest to lek bezpieczny dla większości ryb.Jedynie zaleca się stosowania mniejszych dawek tego środka w przypadku ryb kąsaczowatych np.neonów i sumów.Aplikujemy odpowiednią

dawkę leku(ilość na opakowaniu) i powtarzamy tą dawkę po 3 dniach od ustąpienia objawów zewnętrznych schorzenia.

 

LECZENIE OSPY SOLĄ AKWARIOWĄ.

Metoda bezpieczna dla ryb żyworodnych np.gubik,platka,molinezja,mieczyk oraz dla złotych rybek,proporczykowców i szczupieńczyków.Niestety źle wpływa na glonojady,sumy,kiryski i wiele pielęgnic.

Podczas leczenia solą ustawiamy temp.na 27 stopni.Dodajemy sól akwariową-1 łyżkę od herbaty na 5l.wody w akwarium(podawać po trochu,nie całość od razu).Jeśli zachowanie ryb będzie podejrzane podmieniamy 40% wody.Po kuracji przez kilka dni podmieniamy regularnie 30% wody,aby pozbyć się soli z akwarium.

 

 

LECZENIE OSPY WYSOKĄ TEMPERATURĄ:

To kolejny sposób walki z kulorzęskiem.Ta metoda jest zalecana dla ryb labiryntowych(bojownik,gurami,prętnik) i dużych pielęgnic z Ameryki południowej(paletki,skalary).W żadnym wypadku nie stosować w przypadku ryb zimnolubnych(welonów,karasi,kardynałków) oraz ryb z jezior Tanganika i Malawi.

Podczas zwalczania ichtio tą metodą uruchamiamy najpierw silne natlenienie wody,godatkowy napowietrzacz etc.Ustawiamy termostat na 32 stopnie i obserwujemy ryby.W przypadku niepokojącego zachowania ryb zmniejszamy stopniowo temperaturę i rezygnujemy z tej metody na rzecz innej.Kiedy kropki na ciele ryb znikną utrzymujemy temp.32 stopnie jeszcze przez 2-3 dni.Potem stopniowo powracamy do temp.optymalnej dla danego gatunku ryb.

 

Ospę rybią można też leczyć innymi preparatami dostępnymi w sklepach np.

-Sera Costapur(bardzo skuteczny)

-Tropical MFC.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Łukasza odpowiedzi czytasz? Skorzystaj z jednej z metod leczenia, które zacytowałem, dopiero później napisz o jej skuteczności.

 

masz tu kolejne cytaty

Wg H.Jakubowski,J.Ring "Ryby w akwarium" str. 153, "...powinno sie podnieść temperaturę do maksymalnej dopuszczalnej dla danego gatunku..."

 

"...U ryb wytrzymałych na wysokie temperatury do zwalczania kulorzęska można stosować ocieplanie wody do 31-33 stopni C. Temperatura powyżej 30 stopni C powoduje zahamowanie podziałów wewnątrz cysty rozwojowej kulorzęska, a po pewnym czasie doprowadza do obumierania wszystkich pasożytów zarówno tych, które występują na rybie, jak i tych znajdujących się poza nią w środowisku akwarium. Nigrelli (1976) uważa, że wytrzymałość na wysokie temperatury może być różna u poszczególnych szczepów kulorzęska. Niektórzy autorzy zalecają przetrzymywanie ryb w temperaturze 32-33 stopnie C przez 4-6 godzin dwukrotnie w odstępie jednodniowym ..." prof. Jerzy Antychowicz -Nasze akwarium nr 3 grudzień 1999 str 32

 

Napisałem Ci uwagę w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...