Skocz do zawartości

Akwarium 112 potrzeba porady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moj pierwszy post na forum

 

Planuje zalozyc akwarium 112 litrowe

obsada o jakiej myslalem to 5 neonow innesa 5 neonow czerwonych 5 neonow czarnych 5 zwinnikow jarzencow (albo zalobniczek) 2 pielegniczki Boliwijskie 4 kiryski Corydoras metae 2 szczupienczyki ktory podgatunek jeszcze nie wiem glonojada i pare krewetek . chce miec bardzo duza ilosc roslinnosci ale nie mam pojecia jakie rosliny i jakie oswietlenie ale z roslin to raczej bym stawial na cos pierzastego w duzej ilosci i kilak plywajacych zeby szczupiencyzki mialy co robic .tak samo jakie zrobic podloze zeby i krewetki i kiryski mialy ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moj pierwszy post na forum

 

Planuje zalozyc akwarium 112 litrowe

obsada o jakiej myslalem to 5 neonow innesa 5 neonow czerwonych 5 neonow czarnych 5 zwinnikow jarzencow (albo zalobniczek) 2 pielegniczki Boliwijskie 4 kiryski Corydoras metae 2 szczupienczyki ktory podgatunek jeszcze nie wiem glonojada i pare krewetek . chce miec bardzo duza ilosc roslinnosci ale nie mam pojecia jakie rosliny i jakie oswietlenie ale z roslin to raczej bym stawial na cos pierzastego w duzej ilosci i kilak plywajacych zeby szczupiencyzki mialy co robic .tak samo jakie zrobic podloze zeby i krewetki i kiryski mialy ok

więc tak :) zdecyduj się na jeden gatunek neonków ...

Rośliny - np. wywlócznik [pierzaste] , pistia [pływające] , limnobium pływające [plywające]

Oświetlenie - napewno bedzie do wymiany bo w standardzie z pokrywą jest za slabe ...

Podłoże- np. bazalt czarny

Obsada :

10x neon Innesa lub czerwony lub czarny

2x pielęgniczka boliwijska

5x kirysek kolumbijski

2x szczupieńczyk karłowaty [przepiękny :) ]

5x otosek [zamiast glonojada]

5x krewetka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak :) zdecyduj się na jeden gatunek neonków ...

Rośliny - np. wywlócznik [pierzaste] , pistia [pływające] , limnobium pływające [plywające]

Oświetlenie - napewno bedzie do wymiany bo w standardzie z pokrywą jest za slabe ...

Podłoże- np. bazalt czarny

Obsada :

10x neon Innesa lub czerwony lub czarny

2x pielęgniczka boliwijska

5x kirysek kolumbijski

2x szczupieńczyk karłowaty [przepiękny :) ]

5x otosek [zamiast glonojada]

5x krewetka

Szczupieńczyk karłowaty:

"Jest on delikatną i małą rybką, która nie nadaje się do akwarium zbiorowego. Jeśli będzie hodowany z przedstawicielami swojego gatunku, tylko wtedy będziemy mogli podziwiać jego piękne kolorowe ciało. Ryby te dobrze się czują nawet w niewielkich zbiornikach obsadzonych roślinnością. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna."

 

Praktycznie każdy opis tej rybki mówi, że nie nadaje się do akwarium ogólnego raczej jednogatunkowego i nie parka ale więcej osobników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.bowlijska ... czytałem o niej i różne źródła mówią ze min 100cm długości akwa

 

polecam Ci Azję ...

 

10 Razbor Klinowych lub Espei

1+2 Prętnik

7 Krewetek Amano

 

 

to 1 z wielu opcjii ... no chyba że nie chcesz biotopu to masz jeszcze wiecej ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

więc tak :) zdecyduj się na jeden gatunek neonków ...

Rośliny - np. wywlócznik [pierzaste] , pistia [pływające] , limnobium pływające [plywające]

Oświetlenie - napewno bedzie do wymiany bo w standardzie z pokrywą jest za slabe ...

Podłoże- np. bazalt czarny

Obsada :

10x neon Innesa lub czerwony lub czarny

2x pielęgniczka boliwijska

5x kirysek kolumbijski

2x szczupieńczyk karłowaty [przepiękny :) ]

5x otosek [zamiast glonojada]

5x krewetka

Szczupieńczyk karłowaty:

"Jest on delikatną i małą rybką, która nie nadaje się do akwarium zbiorowego. Jeśli będzie hodowany z przedstawicielami swojego gatunku, tylko wtedy będziemy mogli podziwiać jego piękne kolorowe ciało. Ryby te dobrze się czują nawet w niewielkich zbiornikach obsadzonych roślinnością. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna."

 

Praktycznie każdy opis tej rybki mówi, że nie nadaje się do akwarium ogólnego raczej jednogatunkowego i nie parka ale więcej osobników.

z praktyki wiem ze moze być on w akwarium ogólnym ;) czytałam o nich dużo i nmają je niektórzy w ogolnych i czują się dobrze :) takze są rozne opinie ...a wiecej osobników trzyma się również po to aby poszło do tarła ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a np tak

7 neon czarny lub czerwony lub innesa

7 zwinnikow jazencow

5 kiryskow

2 szczupienczyki

2 pielegniczka boliwijska ( lub jakas inna mala pielegniczka)

5 otosek

kilak krewetek ile to nei wiem ale tak z 5

1 lub dwa piskorki

i na dno w jednym miejscu trawnik z mchu a pomiedzy roslinami czyli z tylu i z boku zwirek ?

i kolejne pytanie czy filtr wystarczy wewnetrzny czy nalezalo by zainteresowac sie jakims kubelkiem albo kaskada . no i jaki wystroj czyli czy jakies kokosy itp dodac torfu do filtra itp

ja jestem poczatkujacym akwarysta ale mysle ze dosyc rozgarnietym wiec wystarczy mnei nakierowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wewnętrzny wystarczy... [tak jakbyś kupował samochód ,cinquecento wystarczy...ale możesz kupić mitsubishi ;)]

może przekoloryzowany przykład ,ale jak już robić coś porządnie to możesz zainwestować w niedrogą kaskade ;)

parę złotych dołożysz a już inna klasa jakości

 

ja właśnie składam zamówienie na FZN 2 ;) [ok 80zł]

 

dekoracja wg. twojego uznania. rośliny ,korzeń ;)

mi np. ni w ząb nie pasuje w akwa słodkowodnym kokos ,ale widzę że dużo ludzi używa i jest ok ;)

dno 1-2cm ziemi doniczkowej lub specjalnej akwarystycznej ,4-5 żwirku ,bazaltowy czarny ,kwarcowy biały ,piasek ,wedle twojej koncepcji.

Ważne żeby z przodu było go mniej ;)

 

To jak już posadzisz rośliny zależy od układu ozdób w akwa ;) podstawowa zasada ,małe rośliny ,mchy ,przód ,najwyższe na tył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz pieniadze nie graja roli . a koso mi nie jest potrzebny w celu dekoracyjnym ale czytalem ze do neonkwo nalezy dawac kokosa i wklady torfowe zeby sie ladnie wybarwialy.

a co do podloza mozna poprosic o jakies konkretne nazwy firmy itp sprawdzonych producentwo podloza ?bo jak poszukalem w necie to jest "dwa miliony czysta pieciesiat 2 i pul " roznych rodzai podloza i sie troszke pogubilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim neonki lubią czarne podłoże.

żwir bazaltowy [żaden ceramiczny ,malowany i inne cuda] ,granulacja 2-4mm ,moim zdaniem najlepsze.

 

co pod niego niech się wypowie ktoś kto ma większą wiedzę ,bo może być wszystko od "ziemi spod kfiotka" z doniczki ,przez ziemie z ogrodniczego ,po specjalne podłoża które kosztują do 100zł czasami ;)

 

te kokosy neonkom to raczej na kryjówki ,myślę że w dobrze utrzymanym akwarium z roślinami nie trzeba ;)

 

neonki wybarwiają się w 100 procentach tylko jeśli mają dobre warunki ,temperaturę ,nie są terroryzowane przez inne ryby w akwarium i stresowane różnymi czynnikami... i dużą rolę gra pokarm ,po paru karmieniach supervitem nie poznałem tych ryb Oo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na poczatek powiem ze to co wydawalo sie proste okazuje sie bardziej skomplikowane niz programowanie w c++ :(

 

a wiec tak jednak akwarium bede miec 180 litrow bo tanio kupilem na allegro razem z szafka i pokrywa aluminiowa ( niestety tylko 2 zareniowki)

 

Na dno dam aqua substrate 2 czarne ( niestety ma tendencje do oczyszczania wody z garbnikow ale aqua soil amnazonia kosztuje za duzo )

jakis kozen albo 2 obsadze mchem jawajskim

roslin jescze do konc anie zdecydowalem ale zamierzam zrobic duzy trawnik cos ala holenderke z tym ze zamierzam meic mala ilosc gatunkow

filtr kaskada fzn3 ( myslalem nad kubelkiem ale narazie wyjdzie mi za drogo moze potem zmienie ) z wkladem torfowym i bioballami

grzalke jaka jescze nie wiem

zamierzam przerobic pokrywe zeby zmiescily sie 4 jarzeniówki no w ostatecznosci 3 ale nie wiem jak mi pociagna roslinki na 3 . zamierzam dac x 2 aqua glow 2 x aqua flora 30 w troszke malo bedzie :(

2 x bimbrownia albo zestaw co2 ale zestawy co2 kosztuja chore pieniadze a ja zdolnosci manualnych nie posiadam :P wiec dam kilka bimbrowni schowanych w szafce pod akwa

 

obsada

20 x zwinnik jazeniec

5 x otosek

8 x kirysek kolumbijski

1 + 1 pielegniczka boliwijska

6 x szczupienczyk (ktory narazie nie decyduje )

10 x krewetka red cherry

slimaki

to raczej bedzie akwarium roslinne a ryby tylko jako dodatek .

 

zdecydowanie mam duzy problem z tymi swietlowkami , bo moje zdolnosci mechaniczne koncza sie na zlozeniu pc niestety ale mam nadzieje ze jakos sobie poradze.

 

czy znacie jakies ryby z amazonki/ameryki polodniowej ktore zyja pod powierzchnia wody i nie sa agresywne ani za duze? bo jakos nie podchodzi mi chodowac szczupienczykow ze wzgledu ze one afrykanskie niestety a chce tylko pld amerykanskie rybki miec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...