Jump to content

Obieg azotu w akwarium.


 Share

Recommended Posts

Temat może już był, ale postanowiłem powiedzieć początkującym trochę o azocie w akwarium.

 

Każdy z nas zapewne wie, że metabolizm ryb niesie za sobą pewne pozostałości w postaci odchodów. W akwarium mogą pojawić się też niezjedzone resztki pokarmu lub obumarłe części roślin. Wszystko to jest zbudowane z materii organicznej, w znacznej większości z białek. Rozkład tych szczątków powoduje jego wydzielanie się do wody. Za sprawą m. in. bakterii, białka są rozkładane do postaci peptydów i aminokwasów. Kolejny rozkład powoduje rozerwanie się łańcuchów chemicznych tych substancji i ich rozkład na mniejsze związki chemiczne. Wśród nich jest bardzo toksyczny amoniak (NH3), który w skrajnie dużym stężeniu potrafi zabić nawet człowieka. Wydzielony amoniak łączy się z wodą, tworząc wodorotlenek amonowy (NH4OH). Wodorotlenek amonowy rozkłada się następnie do tzw. azotynu (NO2), a następnie do mniej toksycznego trójtlenku, nazywanego czasem azotanem (NO3). Trójtlenek nie rozkłada się dalej, lecz magazynuje się w akwarium. Z tego powodu robimy regularne podmiany wody, gdyż za duże jego stężenie prowadzi do przemiany odwrotnej, co powoduje magazynowanie się NH3 zamiast NO3. Wszystko to wypłukujemy wraz z podmianami. To jest tzw. proces samooczyszczania się wody w akwarium. Cały ten proces jest spowodowany głównie dzięki bakteriom, które powodują rozkład cięższych związków na lżejsze. Niezbędne są też rośliny i napowietrzanie - tlen. Bez tlenu NH3 nie rozkłada się dalej, co powoduje, że woda staje się środowiskiem trującym. Nigdy nie pozbędziemy się w całości azotu z naszych akwariów. Możemy zauważyć większe stężenie związków azotowych w podłożu - pomarańczowa, a następnie brązowa warstwa. Odkopanie tych "złóż" spowodowałoby tylko zwiększenie stężenia azotu w akwarium. Myślę, że na tym skończę. poniżej zamieszczam kilka ilustracji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Niedomknięty" cykl azotowy + hodowla ryb w niedojrzałej wodzie, będzie następstwem gromadzenia się toksyczniejszych związków aniżeli NO3 (czyli NH3, NH4, NO2) co jest najczęstszym powielanym błędem u początkujących akwarystów. Co za tym idzie, to masowe śnięcia ryb (zwłaszcza najwrażliwszych). W celu zniwelowania ilości trujących substancji zaleca się częściowe podmiany wody do wartości optymalnych

NH3, NH4 >0,5mg/l

NO2 >0,5mg/l

Małe FAQ

Co może zachwiać równowagę biologiczną i zabić pożyteczne bakterie :?:

:arrow: leki

:arrow: całkowite wymiany wody

:arrow: brak dostatecznego natlenienia wody (optymalne dla rozwoju bakterii to 2mg O2/l)

:arrow: zepsucie/brak filtra

 

Gdzie w akwarium pożyteczne bakterie znajdują się w największej ilości :?:

:arrow: filtr

:arrow: podłoże

 

Jak dbać o optymalna ich ilość, podczas mycia wkładu filtracyjnego :?:

:arrow: przede wszystkim w wodzie z podmiany , a nie pod wodą z kranu.

 

Co się dzieje, gdy akwarium mam słabo natlenione :?:

:arrow: uniemożliwiasz wszystkim organizmom tlenowym prawidłowy rozwój.

:arrow: zatrzymanie amonifikacji. zwłaszcza w podłożu słabiej wentylowanym, strefach beztlenowych, będą przebiegały procesy fermentacji. Rozkład związków organicznych do prostszych, czego ubocznym efektem będzie siarkowodór.

 

 

Sugestie, uzupełnienia, poprawki do topicu proszę kierować na PW. Jako że nie każdemu początkującemu temat obiegu azotu w akwarium nie jest znany podklejam i czekam na Wasze PW ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...