Skocz do zawartości

Kolejny meczacy poczatkujacy:-)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Jestem poczatkujacym. Zaczelo sie od tego ze kupilem corce akwa 25 litrow.

Zauwazylem ze zerkam tam kiedy tylko moge z wielka checia. Po miesiacu postanowilem kupic corci

wieksze akwarium i kupilem 112 litrow ale juz postawilem w salonie:-)

Jak kazdy poczatkujacy mam za duzo ryb i starszny mix ale same lagodne zero agresywnych, okolo 1/3

wody wymieniam co 3-4 tygodnie i czyszcze troche akwarium. Mam to akwa juz ponad 2 miesiace.

Ale do rzeczy:

Niebawem kupuje 216litrowe akwarium i mam kilka pytan oraz obaw:

http://www.allegro.pl/item734023198_akw ... przet.html

 

1. Przede wszystkim jak bedzie wygladaly kamyszki, zwir za rok.

Bo jak odmulam dno to zawsze z przodu akwrium bo z tylu ciezko sie dostac i musialbym

mnostwo roslinek i ozdob wyjac. Jak bedzie wygladalo dno????

2. Czytalem o jakis podlozach pod kamyszki z ktorych sie wysysa brod. Moglibyscie mi cos o tym napisac.

Jezeli sa faktycznie jakies podloza oszczedzajace moj wysilek i spelniajace swoja role to bede

bardzo chetny.

4. Bardzo podoba mi sie duch. Czy moge go kupic sobie do akwarium towarzyskiego lagodnego, bo czytalem roze opinie???

5. Bede mial filtr zewnetrzny. Poleccie mi prosze najcichszy i najlepszy i najmniej obslugowy fltr na rynku ktory obsluzy mi akwa ponad

200litrow do 350 bo kto wie czy za rok lub dwa lata nie zwieksze znow akwarium. Raczej nie ale wole troche

dolozyc i miec problem na przyszlosc z glowy.

6. Kupilem sobie 3; 30 litrowe kanistry. Zawsze jak zmieniam wode to napelniam jeden

woda z kranu i ona sobie stoi. Po ok 3 tyg wlewam te wode do akwarium. Czy ta woda nie za dlugo stoi?

Jesli tak to ile dni przed wlaniem jej do akwarium napelnic kanister??

7. Jak karmic rybki aby zachowac dluzej czystosc w akwarium?? Sypac pokarm zawsze w jedno miesce????

8. Czesto kupowalem parki ryb i czesto 1 zdychala a druga np do dzis sobie plywa spokojnie.

9. Czy musze uzywac deszczownicy w tym awkarium skoro bede mial filtr zewnetrzny???

10. Czy deszczownica jest glosna:-)?

11. Czy musze uzywac brzeczka napowietrzajacego majac filtr zewnetrzny?

 

No to chyba tyle na dzis:-)

 

P.S. Zdecydowanie najbardziej podobaja mi sie glonojady, mam juz okolo 10 i kazdy inny. Piekne sa.

Mam nadzieje, ze beda wolno rosly:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć na kilka twoich pytań:

Po pierwsze akwarium które chcesz kupić jest bardzo wysokie i trudno będzie je doświetlić a świetlówki 2x 25W nie wystarczą nawet na najmniej wymagające rośliny przy tej wysokości.

Sam mam akwarium 160l. (100x40x40), oświetlenie 2x30W i zastanawiam się czy nie dołożyć jeszcze 1x30W.

No a teraz co do twoich pytań:

5. Polecam JBL e900, naprawdę cichy a zamknięty w szafce praktycznie nie słyszalny. Na forach polecane są też filtry EHEIM.

6. Wymieniaj 10-20% wody raz w tygodniu, a zniknie problem za długo stojącej wody, a częstsze podmiany w mniejszej ilości są lepsze dla ryb i łatwiej utrzymać odpowiednie parametry wody.

7. Przede wszystkim nie przekarmiać i raz w tygodniu post, ryby wtedy trochę same posprzątają. Kup z pięć kirysków (stadna), zjadają pokarm opadający na dno i Kosiarki, sprzątają akwarium z glonów.

9. Wg mnie nie, sam nie używam i nie ma problemu

10. Głośna, cały czas coś tam szumi, na dłuższą metę jest to denerwujące

11. Ja nie używam, ustawiłem tylko tak powrót wody z filtra by powstawała delikatna fala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również odpowiem na kilka pytań

Też mam akwa 112l i 216l ;)

4. Duch to piękna ryba jednak może mniejsze rybki traktować jako pokarm i rośnie dość duży, zbiornik masz właściwie na styk. U mnie raczej odpada bo może polować na mniejsze rybki nocą (nie napisałeś jaką masz obsadę) ... W każdym razie faktycznie różnie piszą o nim w necie czasem zjada neonki a czasem pływa razem z nimi. Też przyłączam się do tego pytania.

5. W obu akwach mam TetraEX700 i o ile w 112l jest OK, to przy 216l jest to chyba granica jego możliwości no i węże zachodzą glonami jeśli ich nie zakleisz czarną taśmą. Cichy jest to fakt, chociaż mam 2 sztuki z różnych źródeł i jeden pracuje ciut głośniej niż drugi. Tak że Tetrę odradzam jeśli w grę wchodzi większe akwa później chyba że EX1200 ale nie wiem jak on się zachowuje.

6. Woda nie musi tyle stać, wystarczy 1-2 dni.

7. Ja sypię pokarm w jedno miejsce (nad żwirkiem) dzięki temu w miejscu gdzie jest piasek jest czyściej a żwirek lepiej się odmula.

9,10 i 11. Deszczownia to fajna sprawa ale wcale nie musisz ją ustawiać nad lustrem wody (jak wodospad) tylko pod lustrem wody i skierować wylot tak aby tafla wody lekko falowała. Jest to bezgłośne a zarazem skutecznie napowietrza wodę i nie potrzebny jest brzęczek wtedy. Jeśli nie zastosujesz deszczowni wtedy musisz napowietrzać wodę brzęczkiem a to już jest na pewno głośniejsze.

Co do oświetlenia standardowe 2x30W w moim 216l wymieniłem na AquaGlo+PowerGLo i roślinki pięknie rosną nie widzę u siebie sensu montowania trzeciej świetlówki. Zrobiłem tak w 112l PoweGlo, SylwaniaAquastar i Narwa (3 świetlówki) a roślinki takie jak przy 2 świetlówkach. Może zależy to od gatunków roślin które masz w akwa. O ile wymiana standardowych dwóch świetlówek ma sens o tyle ta trzecia nie zawsze jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nigdy nie wyczyścisz podłoża w 100% i zawsze coś zostanie. Trochę pewnie ściemnieje gdzieniegdzie. Albo porośnie glonem jak taki problem wystąpi.

2) Pierwsze słyszę o takich podłożach. Chyba coś przekręciłeś, albo ja czegoś nie wiem. ;)

3) ... trzy ? gdzie jest trzy ? :lol:

4) nie hodowałem tej ryby ale piszą, że tak. http://www.superakwarium.pl/duch-amazon ... id830.html

reszta j.w. ;]

 

za rzadko podmieniasz wodę. w przerybionych akwariach powinno się to robić częściej. ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...