Jump to content

Który lepszy


Recommended Posts

Zależy jaką pojemność ma twoje akwarium. Ale zewnętrzny jest prawie nie widoczny w akwarium i nie zabiera cennego miejsca czy to w dużym czy w małym akwarium. Głośność filtra zależy od jego marki.

Link to comment
Share on other sites

Możecie się tak nie wymądrzać jak bym znalazł ty bym nie zawracał wam głowy , ale nieznalazłem a wy macie problem żeby odpisać!!

 

Zamiast pisać szukanie nie boli to moglibyście odpowiedzieć, pisanie też nie boli !!! :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Doprawdy nie znalazłeś??

 

Skopiowałem treści napisane przez Hipcio_stg

 

 

Codziennie:

 

1. Włącz oświetlenie o świcie lub po zapaleniu lamp w pokoju, oszczędzając w ten sposób rybom nagłego (i szkodliwego) przejścia od mroku do światła.

2. Sprawdź stan zdrowia ryb i w razie czego podejmij odpowiednie kroki.

3. Nakarm ryby. Trzymanie w akwarium towarzyskim wystarczy nakarmić dwa razy - rano i wieczorem. Gatunki o szczególnych potrzebach i upodobaniach -np. żerujące o zmroku lub w nocy - wymagają indywidualnej diety i trybu karmienia.

4. Sprawdź, czy ryby nie przygotowują się do odbycia tarła. W razie potrzeby przenieś parę do oddzielnego akwarium - niektóre gatunki zachowują się agresywnie podczas rozrodu. Usunięcie rodziców jest też konieczne dla bezpieczeństwa narybku. W przypadku ryb żyworodnych łatwiej usunąć z akwarium narybek, lepiej jednak ostrożnie odłowić samicę (nie łapiąc jej w siatkę, lecz naprowadzając do zanurzonego w wodzie słoika).

5. Sprawdź temperaturę wody.

6. Sprawdź, czy wyposażenie działa prawidłowo; w razie potrzeby wymień lub napraw sprzęt.

7. Pod wieczór skontroluj stan zdrowia ryb żerujących o zmroku i w nocy, większość dnia spędzających w ukryciu.

8. Przed pójściem spać wyłącz oświetlenie akwarium na kilka minut przed zgaszeniem lamp w pokoju; unikniesz w ten sposób gwałtownego przejścia od światła do mroku.

 

Co tydzień:

 

1. Skontroluj stężenie amoniaku i azotynów oraz pH; doprowadź te wartości do odpowiedniego poziomu lub podejmij akcję zapobiegawczą, np. częściową wymianę wody. |miany trzeba wprowadzać stopniowo. Pamiętaj: zmiana pH o jeden stopień skali oznacza dziesięciokrotny spadek lub wzrost alkaliczności (kwasowości) wody.

2. Przeprowadź dokładniejszą kontrolę wyposażenia akwarium.

3. Przez jeden dzień w tygodniu nie karm ryb w ogóle - z wyjątkiem osobników przygotowanych do rozrodu oraz narybku. W ten sposób zapobiegniesz zanieczyszczeniu wody nadmiarem pokarmu.

4. Sprawdź zapasy pokarmu, lekarstw, preparatów do uzdatniania wody, odczynników itp; uzupełnij ewentualne braki.

 

Co dwa tygodnie:

 

1. Wyłącz pompę lub filtr.

2. Wzrusz delikatnie podłoże, starając się nie uszkodzić korzeni roślin.

3. Zeskrob glony z przedniej ściany akwarium, a w razie potrzeby także z bocznych (jeśli boki akwarium są odsłonięte, warstwa glonów wygląda bardzo nieestetycznie). W miarę możliwości nie zeskrobuj glonów z tylnej ściany - są bogatym źródłem świeżego pokarmu dla ryb roślinożernych.

4. W miarę potrzeby uporządkuj rośliny, usuwając martwe i gnijące liście.

5.Poczekaj, aż glony i nieczystości osiądą na dnie.

6. Odessij z akwarium około jednej czwartej wody (ok 25%) wraz z nagromadzonymi nieczystościami (użyj w tym celu specjalnej gruszki - W ŻADNYM RAZIE nie zasysaj wody ustami). Jeśli cotygodniowe pomiary stężenia amoniaku i azotynów wykazują wartości powyżej dopuszczalnej normy, częściową wymianę wody trzeba będzie przeprowadzać co siedem dni - aż do usunięcia przyczyny zjawiska.

7. Usuniętą wodę zastąp wodą wodociągową lub deszczówką, podgrzaną do odpowiedniej temperatury przez wymieszanie z wrzątkiem w wiadrze lub innym naczyniu. Jeśli wymienisz ponad jedną czwartą ogólnej objętości wody, użyj preparatu do usuwania chloru lub chloroaminy. Świeża woda powinna mieć ten sam odczyn i tą samą twardość, co woda w akwarium.

8. W miarę potrzeby wyczyść pokrywę akwarium. Skontroluj i ewentualnie wymień wkład filtracyjny z węgla aktywowanego - zastosuj się do wskazówek podanych przez producenta.

9. Włącz pompę i filtr.

 

Co miesiąc:

 

1. Wymień albo wyczyść wkłady do filtra mechanicznego i chemicznego.

2. Przepłucz wkład do filtra biologicznego, najlepiej wodą z akwarium, żeby nie zahamować wzrostu bakterii. Pod żadnym pozorem nie używaj detergentów, których nie usuniesz nawet energicznym płukaniem: niszczą mikroflorę i mikrofaunę, są szkodliwe dla ryb nawet w niewielkim stężeniu. Wystrzegaj się też gotowania i sterylizowania biologicznych wkładów filtracyjnych - zabiegi te zabijają mikroorganizmy.

3. Jeśli używasz filtra dennego, wprowadź plastikową rurkę do wnętrza cylindra i zassij (nie ustami!) odrobinę zanieczyszczeń nagromadzonych pod płytką filtracyjną.

4.Sprawdź wtyczki i przewody urządzeń oświetleniowych.

5. Wyczyść rurki rurki prowadzące do filtrów i kostki rozpylające.

6. Sprawdź membranę pompy i w razie potrzeby wymień ją na nową.

7. Wyczyść kostkę rozpylającą.

8. Wyczyść pokrywę akwarium, jeśli nie zrobiłeś tego dwa tygodnie temu.

9. Usuń zmarniałe rośliny i zastąp je nowymi. Uporządkuj wystrój zbiornika.

 

Co pól roku lub rzadziej:

 

1. Jeśli używasz sterylizatora ultrafioletowego, co pół roku wymieniaj świetlówkę.

2. Sprawdź stan świetlówek w lampach: jeśli któraś się przepaliła albo nie jesteś zadowolony ze wzrostu roślin wymień je na nowe. Jeśli używasz kilku świetlówek, wymień jedną lub dwie, pozostałe zastępuj co pół roku.

3. Wymień filtr powietrza w pompie - w przeciwnym razie zanieczyszczenia całkowicie go zablokują.

4. Zrób przegląd filtra elektrycznego lub samego silniczka w głowicy. Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji, poproś o pomoc obsługę sklepu akwarystycznego lub doświadczonego akwarystę. Jeśli wykonanie przeglądu zajmie kilka dni, zainstaluj filtr zastępczy. W najgorszym razie zastosuj dodatkowe napowietrzanie, któe zrównoważy czasową nieobecność filtra.

Link to comment
Share on other sites

Tu pisze jak dbac o akwa , a ja pytam filtr który jest lepszy zewnętrzny czy wewnętrzny do akwa 60l . Czy naprawde takie trudne odpowiedzieć na jedno pytanie?

 

Piasanie naprawdze nie boli!!! :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

jeżeli chodzi o samą filtrację to jest to dobry filtr. Nie jest za cichy, bo siłą rzeczy woda chlapie z niego do akwa. Pytałeś o to w pierwszym poście. Jeżeli chcesz go kupić to najpierw podaj jaki masz litraż akwa. Wtedy określimy czy się nadaje czy nie

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...