Skocz do zawartości

Pokrywa z OH18N9


poeta226
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przejrzałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie a brzmi ono: czy jeśli zrobię pokrywę ze stali nierdzewnej to czy nie będzie ona szkodliwa dla moich rybek?

Zastosowałbym nierdzewkę szlifowaną, grubości 1mm, kładąc szlifem na zewnątrz a środkowa strona z "połyskiem" mogłaby służyć jako odbyśnik na całej swojej powierzchni i każdym kącie.

Poza tym nie wiem jeszcze jak rozwiązać problem mocowania lampy czy zawiasów. Łączenie śrubami czy innymi łącznikami myślę że naruszyłoby estetykę całości. Spawanie nie wchodzi w grę bo stal się przebarwia. Kleje też odpadają - może lutowanie, ale nie wyobrażam sobie tego jakoś?

Może ktoś wspomoże dobrą radą.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

 

PS

Koszt takiej pokrywy na moje aqa (50l 6-ścio kątne ) mieściłby się w granicach 100 zł łącznie z materiałem i gięciem na wymiar. Pozostaje sprawa łączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takową pokrywę, tylko zamiast szczotki użyłem lustrzanki. Efekt jest podobny, bo swoją pomalowałem proszkowo od zewnątrz. Od wewnątrz i ta naszła kamieniem, więc z lustra niewiele zostało :D (też się łudziłem na super efekt). Użyłem zawiasu taśmowego który przynitowałem do blachy. Oświetlenie przewierciłem od zewnątrz. Prawie jest to niewidoczne, bo akwarium stoi dość wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdjęcia niestety będziesz musiał poczekać do jutra :( Gdybym przeczytał wątek wcześniej to bym wziął aparat i cyknął fotki. Blachy użyłem 0.8, a łączyłem nitami i zgrzewarką. Mam taką możliwość w pracy. Całość została pokrojona na wykrawarce a później pozaginana na safananie.

 

edit: viewtopic.php?f=22&t=7996&start=0 tutaj widać moją pokrywę (mniej więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam możliwość na laserze pociąć i na krawędziarce pozaginać więc będzie raczej równo- jedynie połączyć nie mam gdzie. Tak się zastanawiam - czy po zagięciu trzeba by jeszcze spawać. Dałbym jakąś taśmę samoprzylepną na obrzeżu w koło i by trzymało. Szczeliny na łączeniach wypełniłbym silikonem białym sanitarnym i myślę że też by dało rade, druga opcja to na samym dole nity dać, ale będę się strzegł od nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

Wracam do tematu - kupiłem akwarium używane o wymiarach 105x35x55 dłxszerxwys, zaprojektowałem sobie pokrywę w programie 3d. Starałem się przewidzieć pewne rzeczy mogące ułatwić życie w przyszłości. Proszę zerknąć na film http://www.youtube.com/watch?v=0zJj_cpLEY0 . Przewiduję założyć 4x świetlówki T8 39W. Mniejsza klapa z przodu ma służyć do karmienia. Odbłyśniki - tu bym potrzebował jakieś wymiary bo rysowałem po prostu na pałe i nie mam pewności czy dobrze są zaprojektowane. Oczywiście wszystkie klapki będą mieć uchwyty - nie wiem jeszcze jakie ale może w kształcie kulki, również w kolorze stali. Stateczniki będą schowane z tyłu pokrywy. Zdecydowałem że wszystko będzie łączone nitami stąd te małe otworki. Proszę was o szczere opinie w razie niejasności mogę pokazać więcej szczegółów i opisać szerzej moje założenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo mi się podobało. Naprawdę ładnie obsługujesz Solidworks`a. Ja pracuję w Microstation Bentley`a. Rozrysowałeś wszystko z dużą dbałością o szczegóły. Przepraszam, że nie powiem za wiele o pokrywie, ale jak widzę rysunki techniczne i jeszcze w 3d to wariuje, takie zboczenie zawodowe. Przyglądam się interfejsowi i porównuję możliwości programu, z tym którego ja używam. Swoją drogą solidworksa jakoś ominąłem.

Na przedzie pokrywy zrobiłbym jakąś perforację żeby woda się nie skraplała.

Jeśli możesz wyeksportować plik do formatu dgn albo dwg to z chęcią bym obejrzał. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się projekt. Jedyne co mi się nie podoba to te przelotki kabli, ale coś musi być na rurki. Proponowałbym jeszcze umieszczenie na tylnej ściance obok statecznika dwa wentylatorki na 220V. Mogą się przydać. A ich obroty możesz ustawiać za pomocą zwykłego ściemniacza do lampy.

 

EDIT:

 

Tak sobie siedzę i myślę, czy 4x39W nie będzie za dużo? Ogólnie baniak ma ok 200l, i 3x39W daje stosunek ok 0.59W/1L. To powinno wystarczyć w zupełności. Drugie moje pytanie czy chcesz to zasilać jednym statecznikiem 4x39W? Ja bym dał na pewno dwa stateczniki. Albo 2szt 2x39W, lub 1szt 2x39W i 1szt 1x39W. Zależy którą opcję wybierzesz. Przy dwóch statecznikach możesz regulować ilość światła, jak i ustawianie samego świecenia w ciągu dnia. Zaczynasz połową mocy, po godzinie, dwóch dajesz wszystko i przed gaśnięciem połowę wyłączasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedź.

Planowałem dwa stateczniki 2x39W- faktycznie jest to sporo- szkoda że nie ma możliwości rozdzielenia jednej pary żeby 1 świeciła a druga była wyłączona.

Wszelkie przyłącza i kabelki starałem się zaplanować tak żeby w potrzebie można było wszystko rozłączyć i zdjąć pokrywę. Skoro 3 świetlówki mają wystarczyć to tak zastosuję - zawsze to jakaś oszczędność będzie i brak glonów.

Zaraz to przeprojektuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt robi wrażenie - te prowadnice, te motylki, te zawiasy, ale... ale to jest jedynie pokrywa, która ma za zadanie pomieścić oświetlenie i zapewnić dostęp do wnętrza baniaka. Po co trzy włazy do tego czołgu, skoro żaden z nich nie zapewnia dostatecznej przestrzeni do pełnej manipulacji w baniaku? Po co energo- i czasochłonna ciężka stal, skoro można to zrobić np. przy użyciu spienionego PVC, uzyskując jednocześnie dużo bardziej efektowny, lekki i łatwy do ew. modyfikacji wynik końcowy? Sorry, ale moim zdaniem to jest jedynie zupełnie nieadekwatna do potrzeb prezentacja zdolności projektanta.

 

PS. A zdolności skądinąd podziwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co energo- i czasochłonna ciężka stal, skoro można to zrobić np. przy użyciu spienionego PVC, uzyskując jednocześnie dużo bardziej efektowny, lekki i łatwy do ew. modyfikacji wynik końcowy?

dzięki za krytykę może jest i słuszna ale po prostu jak pisałem wcześniej będę miał materiały i robociznę za free więc tylko ten argument za tym przemawia. Wedle obliczeń programu uzbrojona pokrywa nie powinna ważyć więcej niż 6kg. Czy to tak wiele w porównaniu z tym co będzie przykrywać?? Co do efektu - nie wiem czy widziałeś kolego stal nierdzewną szlifowaną, uważam że też będzie robić wrażenie - jeśli kiedyś się porysuje zawsze można pomalować i odświeżyć.

Odnośnie otworów to jestem niezdecydowany - czy robić jeden duży otwór z podnoszonymi świetlówkami czy właśnie kilka mniejszych. Uważam że podnosząc klapkę ze świetlówkami zawsze trzeba uważać żeby ich nie trącić a jak wiadomo są kruche, poza tym w pozycji uniesionej jak trzeba sobie podświetlić to te z kolei dają po oczach. Założyłem sobie że przez mniejsze otwory będę miał dostęp do filtra niezależnie gdzie go umieszczę a w razie potrzeby pokrywa w górę i na bok lub (teraz mnie oświeciło) dorobię małe uchwyty wyciągane z tyłu i całość będzie wieszana na dwóch kołkach umieszczonych w ścianie - sztywna konstrukcja mi to umożliwi, muszę przemyśleć to jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój post jedynie zwiększa mój podziw dla inżynierskiego dążenia do perfekcji - nie krytykuję, tylko zadaję pytanie, czy to nie przerost formy nad treścią. Jeżeli to jest coś jakby etiuda czy nawet praca semestralna, to ok, ale patrzę na ten projekt z punktu widzenia praktyka - będzie Ci trudno skutecznie umoczyć łapy pod tym pancernikiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie szansa na podwieszanie/podnoszenie całości to ok. Samo zdejmowanie pokrywy "na bok" będzie uciążliwe, bo jak raz podłączysz pod automatykę to musiałbyś znowu wszystko odłączać. Zawsze możesz jeszcze dać w połowie łamaną klapę na pół. Co do nierdzewki to ja jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony praktycznej już się wypowiedziałem - mało miejsca na manipulowanie wewnątrz zbiornika.

Co do prostoty, estetyki i kosztów - przykład pierwszy z brzegu: http://www.retez.pl/

Ja akurat mam pokrywy wykonane z płyty meblowej - z powodu dopasowania całości do reszty mebli i piętrowej konstrukcji "baniak na baniaku":

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Nie twierdzę, że Twój projekt jest zły - jest jedynie IMHO trochę przekombinowany. Rozumiem że masz łatwy dostępu do stali i technologii, ale ilość detali mnie powala ;)

 

Edit: Widzę, że odpowiedziałem na post, którego już nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

etiuda czy nawet praca semestralna

to ma wejść w życie - tu przedstawiłem mój zamysł z nadzieją poprawienia mnie od strony praktycznej przez kolegów którzy mają doświadczenie w tym.

Kwestia formy nad treścią - zależy co masz na myśli. Wykonanie na pewno prostsze niż z innych materiałów, konstrukcja sztywniejsza (bez klejenia, malowania oklejania i innych elementów łączących), masa całości też nie jest wielka, metal nie będzie w bezpośrednim kontakcie z wodą, wygląd estetyczny.

Sprawa wkładania łap - tu właśnie nie jestem pewien jak to rozwiązać, może podsuniesz jakiś inny pomysł?

zakładałem że jak będę chciał coś robić w środku to pokrywa będzie unoszona i zapewniony fuul dostęp, poza tym przez te otwory tez łapkę wsadzi i po gmera

 

Edit:

 

podziwiam - pięknie wow

W Twoim przypadku jest to jakby dalszy ciąg mebli, więc tu pokrywa z zimnego metalu nawet nie pasowałaby kolorystycznie. U mnie wolno stojący mebel więc powinno jakoś to wyglądać.

 

Edit:

 

Jeśli możesz wyeksportować plik do formatu dgn albo dwg to z chęcią bym obejrzał. ;]

Do formatu dgn nie da rady a dwg zrobię i chętnie wyślę jak ukończę całość, bo przyznam szczerze że zacząłem robić dwg ale co chwile wprowadzam zmiany więc to niema sensu na tym etapie. W tej chwili mogę zapisać do *easme otwierane za pomocą eDrawings - dostępny w sieci i można oglądać 3d.

 

maziama: Edytuj posty, nie pisz jednego pod drugim! Przeczytaj regulamin! Następnym razem będzie ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Przejrzałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie a brzmi ono: czy jeśli zrobię pokrywę ze stali nierdzewnej to czy nie będzie ona szkodliwa dla moich rybek?

Zastosowałbym nierdzewkę szlifowaną, grubości 1mm, kładąc szlifem na zewnątrz a środkowa strona z "połyskiem" mogłaby służyć jako odbyśnik na całej swojej powierzchni i każdym kącie.

Poza tym nie wiem jeszcze jak rozwiązać problem mocowania lampy czy zawiasów. Łączenie śrubami czy innymi łącznikami myślę że naruszyłoby estetykę całości. Spawanie nie wchodzi w grę bo stal się przebarwia. Kleje też odpadają - może lutowanie, ale nie wyobrażam sobie tego jakoś?

Może ktoś wspomoże dobrą radą.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

 

PS

Koszt takiej pokrywy na moje aqa (50l 6-ścio kątne ) mieściłby się w granicach 100 zł łącznie z materiałem i gięciem na wymiar. Pozostaje sprawa łączenia.

Witam ,stary post ale co tam :)

0H18N9 to stal kwasoodporna nie nierdzewna :) odporna jest na działanie między innymi wody morskiej i roztworów soli w praktycznie w dowolnym stężeniu ,jeśli ma się dostęp do takiej blachy i ktoś to zrobi z głową ,spokojnie można jej używać w akwarium.

Na pewno to lepsze niż przeciętne nie anodowane aluminium.

 

Pozdrawiam

lisiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...