Skocz do zawartości

Rurka do spuszczania wody.


Sergiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowałem projekt rurki do spuszczania wody z akwarium. Spuszczanie wody to prosta czynność jednak czasem przysparza kłopotów. Przykładowo gdy akwarium jest wysokie i wysoko stoi jedną ręką kontrolujemy czy koniec rurki jest na odpowiedniej głębokości a drugą ręka przytrzymujemy drugi koniec rurki kierując go do pojemnika którego nie jesteśmy w stanie położyć wyżej.Czasem też przez przypadek lub nieuwagę można zassać trochę wody z akwarium do ust . Urządzenie które wykonałem jest proste w obsłudze i estetycznie wygląda ale by skonstruować coś takiego trzeba odrobiny cierpliwości. Funkcją tej rzeczy jest po prostu spuszczenie wody gdy nie widzimy konieczności odmulania dna np. gdy chcemy spuścić odrobinę wody ze zbiornika i przeniesie jej gdzieś indziej.

 

Rzeczy potrzebne do budowy:

- rurka igelitowa gruba dł. około wysokości akwarium

- rurka igielitowa cieńsza dł. zależna od upodobania

- dwa proste kraniki

- trzy opaski uciskowe metalowe

-jakiś uszczelniacz (ja używałem jakiegoś paska teflonowego)

-kolanko pasujące do mniejszego wylotu

Ogólny wygląd

post-2650-13685156591961_thumb.jpg

 

Wykonałem go po to by było bezpieczniej jeżeli jest zamknięty woda się nie wyleje dalej w dół. Natomiast nie ochroni on przed ludzką głupotą i jeżeli będzie otwarty w czasie gdy dolny zawór też jest otwarty podłoga będzie mokra :)

 

Dolny zawór

post-2650-13685156592657_thumb.jpg

 

Wykonanie

 

Urządzenie jest łatwe w konstrukcji. W głównej mierze instrukcją są zdjęcia. Omówię jednak w skrócie jak wszystko wykonać by dobrze działało. Na początek grubszą rurkę średnicą dopasowujemy do większego wylotu kranika (zawór bezpieczeństwa).Gdy dopasujemy ją owijamy nasadkę wylotu kranika jakimś uszczelniaczem nakładamy rurkę a następnie używamy zacisku do przymocowania.Grubą rurkę zanurzamy w akwarium (u mnie za tłem strukturalnym). Następnie cieńszą rurkę dopasowujemy do mniejszego wylotu kranika (zawór bezpieczeństwa) i tak samo jak wcześniej uszczelniamy nakładamy i zaciskamy. Teraz pozostaje doczepienie drugiego kranika. Drugi koniec cieńszej rurki przymocowujemy do wylotu o większej średnicy dolnego zaworu. Uszczelniamy nakładamy rurkę i zaciskamy opaską. To wszystko kranik jest gotowy do pracy. Odkręcamy dwa zawory,podnosimy dolny zawór nad poziom wody w akwarium, zasysamy wodę do zapełnienia całej rurki i zamykamy dolny zawór. Jeżeli wszystko jest szczelne i dobrze wykonane przez cały czas gdy będziemy odkręcać dolny zawór będzie lecieć woda.

 

Najlepiej przejść się do jakiegoś składu budowlanego i samemu dopasować części do własnych potrzeb. Proszę o jakieś sugestie, krytykę i pomysły na temat projektu. Z góry dziękuję .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dość trafiony jeśli tak jak mówisz ma ktoś wysoką szafkę i nie ma jednocześnie kontroli nad wiaderkiem i tym co sie dzieje i akwarium.

 

Ale ja mam takie małe pytanie... Ale nie trzymasz tej rurki na stałe w akwarium, wkładasz ją tylko w momencie kiedy upuszczasz wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowane jest to na stałe ale nie jest przyczepione, opiera się luźno o szybę akwarium i w razie czego można to spokojnie wysunąć.

 

Jeżeli coś w tym złego to nie wiedziałem o tym, równie dobrze można się przyczepić do plastiku, który jest w zanurzony od filtrów :D

 

No tak można by było się "przyczepić" jak napisałeś no ale filtr to sprawa normalna coś musi filtrować wodę i gdzieś trzeba to zamontować ale i tak wydaje mi się ze akwarium powinno wyglądać jak najbardziej naturalnie więc może lepiej nie wieszać jakiś rurek i zostawiać je na stale w środku...

 

Ale nie przejmuj sie moją wypowiedzią pomysł i tak uważam za bardzo trafiony ;)

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak można by było się "przyczepić" jak napisałeś no ale filtr to sprawa normalna coś musi filtrować wodę i gdzieś trzeba to zamontować ale i tak wydaje mi się ze akwarium powinno wyglądać jak najbardziej naturalnie więc może lepiej nie wieszać jakiś rurek i (nie) zostawiać (ich) na stale w środku ...

Chyba się nie zrozumieliśmy. Poprawiłem to co zmienia chyba sens twojej wypowiedzi. U mnie jest to na stałe w środku w ogóle nie widać rurek, gdyż gruba rurka które zasysa jest za tłem, wystaje tylko ponad poziom wody metalowe kolanko, (tak jak widać na zdjęciach) które i tak po zamknięciu pokrywy jest nie widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł fajny, tyle że zamiast zaworków z filtrem które masz trzeba było dać zwykłe, bo te Ci się będą zapychać

A co do tego. Na zdjęciu drugim widać tak u góry taki rowek po wzięciu śrubokręta i odkręceniu tego w środku znajduje się blaszka z dziurkami (tak jak wspominasz) filtr. Wystarczy to wyciągnąć lub można to czyścić (ja wyciągnąłem nie ma żadnego pożytku). Także nie ma potrzeby stosowania zwykłych, zwykłe takie brzydkie a tym to się nawet swoim znajomym można pochwalić pomysłowością. Zrobienie takiego czegoś zajmuje naprawdę mało czasu wystarczy tylko dobrze się przygotować i kupić elementy do złożenia(trochę funduszy potrzeba zależy na jaki kranik będziemy mieli ochotkę). Złożenie trwa około 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent jest też dobry i banalny (aż za bardzo :D). Moje urządzenie służy do wpuszczania i spuszczania wody. Wystarczy że końcówkę wsadzisz do naczynia z wodą (z którego będziesz napełniał) i podniesiesz ponad akwarium. Wiem że to bardzo banalne ale to się sprawdza np. jak ktoś ma w domu jakąś niedużą drabinkę :) jeżeli zrobi się taką prostą czynność to akwa napełni się bez rozbryzgu 8-)

 

edit:

 

Jeżeli chcielibyście jakiś pomysł na wlewanie, ale taki bardziej skomplikowany to mówię Wam że mam już na planach rozrysowane urządzenie do wpompowania i wypompowywania wody jedynie zdradzę że przyda się wtedy jakaś stara pompa z pralki ;) Ten prosty pomysł z kranikami i rurkami pokazuję Wam bo on jest po prostu "prosty :lol: .

 

mod: Posty należy edytować.

 

Przepraszam dałem dwa posty bo dotyczą dwóch różnych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja propozycja jest taka:

 

Dołączona grafika

 

Teoretycznie w ten sam sposób można wpompować wodę do akwarium robiąc trójnik na wężu zasysającym, pytanie co z bakteriami w filtrze... skoro przejdzie przez wkłady czysta kranówka. Tu powstaje problem do przemyślenia HDI (How Do It?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście bałbym się robić łączenie poza akwarium bo jak coś puści ....

jak dobrze zrobisz, to nie puści, mam dość wysoko akwarium i musiałem zrezygnować z oryginalnych węży na rzecz DIY, cybanty na końcówki i wszystko gra, nic nie przecieka, kwestia staranności przy wykonaniu, nic wielkiego.

 

Socio przecież po to są te pomysły, żeby własnie nie robić takich szopek, jak własnie nam przytoczyłeś, ze stawianiem wiadra powyżej akwarium itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...