Skocz do zawartości

Czy moja szafka wytrzyma baniak 112 litrów ?


reeq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na zdjęciu pokazałem szafkę dzieloną wewnątrz. Podałem wymiary, szafka ma tylną ściankę, całość opiera się ta stalowej ramie na 4 nogach (pręty o kwadratowym przekroju). Jak myślicie czy ( przy takiej grubości blatu oraz kiedy od każdego z brzegów szafki do bocznej ściany akwarium będzie po 20 cm ) szafka nada się na baniaczek 112 l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka wygląda na w miarę solidną. Zrób test: akwarium + woda + żwir, pokrywa itd. Waga może być grubo ponad 150 kilo, więc weź z 3 dorosłe osoby stań na szafce i zobaczysz czy będzie się wyginać a może się złamie ;) i zobaczysz czy szafka wytrzymuje takie obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna wytrzymać ale dla pewności dałbym bym w środku szafki na środku taką kolumnę z listwy drewnianej 50x50 mm -> powinna być wbita na siłę -> pozwoli to przenieść część ciężaru na dno szafki

no chyba ze jest tam jakaś "struktura" półek to bym zostawił tak jak jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz sprawdzić czy blat jest równy.Bo co z tego że sprawdzisz czy wytrzyma duży ciężar ,ona pewnie wytrzyma ale jeśli blat będzie posiadał nierówności to jak postawisz taki baniak w wodą ,to może się okazać że w którymś miejscu nastąpiło lekkie wygięcie blatu i akwarium pęknie a szafka dalej będzie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz sprawdzić czy blat jest równy.Bo co z tego że sprawdzisz czy wytrzyma duży ciężar ,ona pewnie wytrzyma ale jeśli blat będzie posiadał nierówności to jak postawisz taki baniak w wodą ,to może się okazać że w którymś miejscu nastąpiło lekkie wygięcie blatu i akwarium pęknie a szafka dalej będzie stać.

Dokładnie. Ja miałam taką przygodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 kg żywej ruchliwej wagi wytrzymuje spokojnie - sprawdziłem. Teraz przystępuję do odrestaurowania szafeczki - malowanie i uchwyty.

 

Co do uginania się i pękania podstawy akwa - wątpię czy będzie możliwy taki wypadek, baniak będzie stał na styropianie.

 

Dzięki za rady! Reszta historii będzie już w dziale o naszych akwariach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...