Skocz do zawartości

Kilka podstawowych pytań i ocena pomysłu na akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam swoje pierwsze akwarium .Zbiornik ma 54l wymiary: 60x30x30. Mam sporo pytań, ponieważ niejako zaplanowałem co ma się znajdować w akwarium i prosił bym o weryfikacje, czy wszystko ze sobą współgra. Zacznę od rzeczy technicznych:

Oświetlenie: LED 10W Aquael Leddy Tube Day&Night

Filtr: aquael fan filter mini plus

Grzałka: aquael ultra heater 75w

Obsada:  10 danio, 8 gupików, 1 glonojad, 6 helenek, 6 krewetek

Roślinki:

3 plan:

- Hygrophila corymbosa dwarf mini

-Vallisneria asiatica

-Rotala rotundifolia

-Echinodorus Hot Pepper

-Vallisneria spiralis

-Egeria najas

-Ludwigia repens

2 plan:

-Hygrophila difformis

-Echinodorus tropica

-Bacopa australis

-Cryptocoryne wendtii

1 plan:

-Sagittaria subulata

-Cladophora aegagropila MINI

-Java moss

Podłoże: Zależy mi na czarnym dnie akwarium i znalazłem coś takiego, taki zestaw: Aquaforest AF Natural Substrate + Lava Soil.

Testy:

https://allegro.pl/oferta/tetra-test-6in1-ph-kh-gh-no2-no3-cl2-zestaw-testow-7927328218?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_content=ps&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_supermarket_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=17997543805&gclid=Cj0KCQiAzeSdBhC4ARIsACj36uH1rkK5aagaZIwMkW7ZwVLUNGe_HVCq9dFJTvFsvEtB1vOPtSOdqVkaAok0EALw_wcB

Skały:

-Manten Stone

-Dragon Stone

Korzenie: jeszcze nie wybrałem, ale chyba nie ma to większego znaczenia, jeśli tylko korzeń nadaje się do akwarium?

 

 

Pierwsze pytanie czy wyżej wymienione oświetlenie, grzałka i filtr są odpowiednie do mojego akwarium ? Największe wątpliwości mam co do świetlenia, bo te były dołożone do szkła. Czy patrząc na obsadę rybek i roślinek, takowe oświetlenie wystarczy? W jakich częstotliwościach to świetlenie ma być włączone?

Zależy mi na tym aby roślinki ładnie się rozwijały, czy takie podłoże będzie odpowiednie? Czy te kamyszki Lava Soil nie będą za ostre dla glonojada?

Kolejna sprawa, czy roślinki lepiej kupić od ludzi z olx czy jakiś konkretny sklep polecacie, żeby uniknąć wprowadzenia jakiś niepotrzebnych zanieczyszczeń do akwarium ?

Pytanie co do C02. Czy w moim przypadku jest to konieczne?

Czy ten zestaw testów z allegro wystarczy ?

Patrząc na obsadę rybek i roślin wydaje mi się, że woda powinna mieć takie podstawowe parametry:

-temperatura 25stopni, ph 7-8, średnia twardość wody między 10-15dh.  Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Zakładając, że ww. testy są wystarczające to jakie pozostałe parametry powinny optymalnie dla mojego akwarium wykazywać wskaźniki testów?

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2023 o 17:52, GallAnonim napisał:

Obsada:  10 danio, 8 gupików, 1 glonojad, 6 helenek, 6 krewetek

Zrezygnowałbym z Danio i glonojada. Za małe akwarium. 

 

Jak na takie małe akwarium ilość gatunków roślin jest oszołamiająca. 

 

Jeśli nie możesz zainstalować filtra zewnętrznego to na twoim miejscu wybrałbym jakiś filtr gąbkowy: głowica i duża gąbka. Ale ten który wybrałeś też może być.

 

Podłoże. Jeśli Lava Soil to podłoże aktywne, to nie ma potrzeby dawania jakiegoś substratu pod spód. wystarczy, że Lava Soil będzie 5-6 cm grubości. 

 

Testy. Testy paskowe sobie daruj. Potrzebujesz testy kropelkowe NO3, KH, PH na początek. To w zasadzie wystarczy.

 

Skały i korzenie. Jeśli będzie na to miejsce. Powierzchnia dna jest niewielka a ilość roślin, które chcesz mieć dość spora. 

 

Oświetlenie. LED 10W powinien być wystarczający.

 

Rośliny możesz kupić w sklepie lub na OLX. Nie ma to większego znaczenia. 

 

CO2 na pewno poprawi wzrost i rozwój roślin.

 

Flitr pracuje 14h na dobę, oświetlenie 10-14 godzin na dobę.

Akwarium "dojrzewa" przez minimum dwa tygodnie, najlepiej poczekać miesiąc, po tym czasie możesz wpuścić do zbiornika zwierzęta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...