Skocz do zawartości

Mały problem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam mały, a tak naprawde duzy problem z roslinkami, gdyz mam zwirek na 3 cm i nawoz firmy seca, woda nie jest zbyt dobra gdyz jest w niej duzo kamienia, oswietlenie jest dobre, anie wydaje mi sie zeby rybki jadly mi rosliny... Moje rybki to 6xbocja, 5xskalar, 4xglonojady, 1xgurami, 1xtetra, 10xneonkow, 2xkirysek, 2xgietkozabczarnobrzuszny. Filtr jest dobry, zewnetrzny, napowietracz tez gdyz jest na 200 l podobnie jak filtr, a mam 120l. Co mam zrobic? Roslinek nie umiem wam opisac. Jedna wyglada na trawke 2 inne sa z rodziny echi........ (nie wiem dokladnie jak to idzie ;p). Na pewno nie jest to wina roslinek ze niby sa za bardzo wymagajac gdyz mialem inne rosliny i tez niewyzymwaly. Nie wiem moze sa to slimaki ale przez pewien czas ich nie widzialem, chce wymienic wode teraz wiec prosze o pomoc!!! Mze jakis preparat na roslinki ??? no nie wiem...

 

Z gory dzieki za odpowiedz ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oswietlenie jest dobre

 

Czyli jakie?

 

Nigdy nie uważałem ze kiepsko u mnie z czytaniem ze zrozumieniem ale kompletnie nie rozumiem z czym masz problem bo chyba jest ich więcej więc najlepiej jak to wypunktujesz bo bardzo ciężko jest się połapać i tym sposobem nikt nie będzie mógł ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rybki to 6xbocja, 5xskalar, 4xglonojady, 1xgurami, 1xtetra, 10xneonkow, 2xkirysek, 2xgietkozabczarnobrzuszny.

sorki żę wtrące bo możę ktoś na mnie nakrzyczy , ale czy ty to wszystko trzymasz w 120 l ?? jeśli tak to nie tylko wymina wody ale i obsady.... a tak dokładniej, to co się dziej z tymi roślinami są są i nagle znikają bez śladu?? napisz troche więcej ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz żeby forumowicze Ci pomogli to najpierw pomóż im, określenie:

 

woda nie jest zbyt dobra - niewiele wnosi miło byłoby gdybyś podał parametry choćby z jakiegoś testu paskowego co by się zorientować w temacie (pH, GH, KH, NO2 NO3)

 

oświetlenie jest dobre - też nic, może uważasz że jest dobre ale skoro piszesz że roślinki ci marnieją może mają za małe natężenie światła (ilość świetlówek, przede wszystkim moc w watach i fajnie jeśli byś jeszcze podał model bo mają różne barwy i jedne podkreślają kolor rybek a inne poprawiają wzrost roślin)

 

filtr dobry zewnętrzny - nie każdy zewnętrzny musi być dobry podaj chociaż model na pewno jest na nim jakaś tabliczka na której są takie informacje oraz jakie masz tam wkłady (ceramika, biokulki może węgiel aktywowany a węgiel trzeba wymieniać przynajmniej raz na miesiąc albo po miesiącu po prostu go wyjąć a koszyk uzupełnić jakimś innym wkładem żeby wykorzystać możliwości filtra) i sprawdź czy masz ustawiony odpowiednio duży przepływ ale z kolei żebyś sobie pralki frani w akwa nie zrobił

 

Wody nie wymieniaj tylko podmień pewną jej ilość masz 120L akwa więc odlej 20litrów i uzupełnij świeżą odstaną przez noc wodą w wiaderku lub w odkręconych butelkach czy czymkolwiek innym ale nie przykrytym

 

5x skalar 4x glonojad +inne rybki a masz 120L pomyśl czy to trochę nie przesada taki zestaw potrzebuje porządnego litrażu i co najmniej 50cm wysokiego akwa więc pi razy oko 300 - 400L(w zależności od tego ile już żyją te rybki bo po wielkości nie ocenisz, na pewno nie dorosną do rozmiarów jakie powinny osiągnąć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie tropicala to odradzam cokolwiek... jak już nic nie ma no to tropical, ale jak jest wybór to zawsze znajdzie się coś lepszego... przed płynem skupiłbym się na doglebowych nawozach. Np Kulki gliniano-torfowe z JBL-a i dopiero do nich jakiś nawóz w płynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podniose temat, u mnie wszystko bylo ok ale od 2-tygodni widze ze roslinki sa ,,sieczone" .Rosliny wygladaja na zdrowe, do tego puszczaja odnogi wiec niby wszystko ok a rano po włączeniu swiatła widac w akwa plywajace przy dnie kawałki roslin, wygladaja jak ucięte.Pod roslinkami mam tabletki nawozowe do tego dodaje do wody aqa plant i florene od czasu do czasu nitrivec. Akwa jest 64 -65l obsada w opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Forumowiczow,

po raz pierwszy korzystam z formu, wiec prosze o wyrozumialosc.

Jestem szczesliwa posiadaczka 112l akwarium towazyskiego od marca 2009r. Nim zdecydowalam sie na zalozenie zbiornika czytalam duzo i szukalam wskazuwek na wielu stronach i w wielu ksiazkach. Niby wszystko bylo zgodnie z zaleceniami i regulami powszechnie panujacymi w akwarystyce. Udalo sie zalozyc zbiorniczek, dobrac obsade, roslinki, ustabilizowac parametry. Oko sie cieszylo:)) az do teraz.

Prosze Was o porade Drodzy Forumowicze, bo juz sama nie moge sobie poradzic.

Dane:

obsada:7 razbor klinowych, 1 pielęgniczka ramireza, 5 krewetek amano, 1 zbrojnik - tak jest teraz, poniewaz toczylam zacieta batalie z ospa rybia, ktora zebrala krwawe zniwo :( (padlo mi 3 razbory klinowe, 4 pielegniczki ramireza i 9 neonkow).

sprzęt: 2 świetlówki (1x18W Opti Plant, 1x18W zwykła), filtr wewnętrzny AQUAEL Fan 3, grzałka AQUAEL 150W.

parametry wody: pH 7,6; GH(tw. ogólna) 23; KH (tw. węglanowa)8;NO3 5mg/l

Moj problem polega na gwaltownym zachamowaniu wzrostu roslin oraz pojawieniu sie duzej ilosci roznych glonow.Rosliny zaczynaja tracici balszke lisciową, na lisciach pojawiaja sie brazowe plamy. Dotyczy to tylko zabienic. Bardzo dobrze rozwijaja mi sie anubiasy, choc teraz pokryte zostaly glonami. Pistia rozetkowa, ktora rozmnazala sie az za nadto, teraz zatrzymala wzrost, zaczyna ginąć, żółknie, korzenie jej brazowieja.

Dodawalam nawozu:Sera florena, Tropical Aqua Plant oraz Nawóz Żelazowy, oczywiscie nie wszystkie na raz. Stosowalam zamiennie, zgodnie z ulotkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...