Jump to content

Białe odchody u skalara


Recommended Posts

Cześć,

piszę z prośbą o poradę. Zauważyłam ostatnio, że jeden ze skalarów dziwnie się zachowuje. Pływa w jednym miejscu, nie interesuje się za bardzo jedzeniem i od wczoraj  robi białe kupy i pływa z taką wystającą kupą. Kupa ma nieregularne kształty.  Niepokoi mnie to, że jest biała (zdjęcie poniżej). Skalara mam od tygodnia. Był kupiony w parze. Drugi skalar jest ładnie ubarwiony, aktywny nie boi się pielęgniczki kakadu. Kakadu goni skalary, jeden z nich nie boi się, je, pływa, jest ładnie ubarwiony. Drugi przeciwnie od początku był dużo mniejszy, chudszy, blady i bardziej bojaźliwy. Poniżej wstawiam szczegóły zbiornika z prośba o pomoc w weryfikacji. Inne ryby są bardzo aktywne, jedzą i martwię się, że ten skalar może mieć wiciowce lub nicienie i zarazić mi cała zdrową obsadę.

 

Opis choroby oraz zbiornika:
1. Litraż zbiornika - na razie 128l 80x40x40, docelowo będzie 200 litrów.
2. Zakładanie akwarium - założone 19.02.2022, cały cykl azotowy się odbył, ryby wpuszczone po miesiącu 20.03.2022
3. Filtracja - Eheim 300 PRO, 3 kubełki : prefiltr (gąbka), wkład węgiel aktywny (wymieniany co 3 tyg.), wata, substrat pro , ceramika, biobale
4. Gatunki i ilość ryb -

2 skalary, 2 x zbrojnik pospolity,

1 pielęgniczka kakadu, 7 kirysków,  6 neonów insessa

3 świderki

2 ślimaki black helmet

5. Ilość i rodzaj roślin - mam dużo roślin (zdjęcie poniżej)

6. Podłoże - podłoże aktywne, żwir i kamienie rzeczne

7. Pokrywa - z oświetleniem 2x T8, 20 W. Obie świetlówki 6500 K.

W akwarium są resztki glona brunatnego, bo miałam złą świetlówkę z temperaturą 18 000 K, przez którą pokazały się te glony. Po zmianie świetlówki powoli znikają.
8. Inne sprzęty - napowietrzacz, grzałki

9. Dekoracje w akwarium - naturalne korzenie
10. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty - pokarm obecnie  mrożonki i płatki: dafnia, larwa komara, płatki tropical SuperVit, oczlik, szpinak. Wafle algowe dla zbrojników.

11. Stosowane leki/kuracje lecznicze - brak
12. Parametry wody -

 

no2 -  0

no3 - 10

p - 6,8

kh - 5

gh - 13

po4 - 1

nh3/nh4  - poniżej 1 mg
13. Temperatura w zbiorniku   27 stopni

 

14. Pielęgnacja zbiornika:

 

- podmiany wody - co tydzień około 15-20%, woda z uzdatniaczem, odstana, czasami też destylowana.

- odmulanie - co tydzień powierzchowne

- czyszczenie filtra - wkład węglowy co 3 tygodnie,  gąbka, wata, płukane w wodzie z akwarium po 4 tygodniach

- restart akwarium - brak
15. Problem jaki mamy z podopiecznymi:

- objawy - białe, ciągnące się kupy u skalara

- od kiedy zaobserwowane 05.04.2022

 

Strzałką zaznaczony jest chory, mniejszy skalar.

 

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam,

 

 

 

IMG_7806.jpg

IMG_7809.jpg

IMG_7816.jpg

IMG_7821.jpg

Edited by kotschrodingera33
błąd ort.
Link to comment
Share on other sites

Szkoda, że nie zrobiłaś kwarantanny skalarom przed wpuszczeniem do ogólnego, zwłaszcza, gdy jeden z nich był ewidentnie "podejrzany" (mniejszy, chudszy, bledszy).

Teraz pozostaje Ci jedynie zastosowanie "na pałę" metronidazolu, chyba, że masz mikroskop i potrafisz sobie potwierdzić, czy i jaki to rodzaj pasożyta.

Musisz go (metronidazol) zastosować w ogólnym, bo pasożyt jeśli jest to w całym zbiorniku i w pozostałych rybach prawdopodobnie też.

Niestety metronidazol wybije Ci też biologię w akwarium, więc w zasadzie będzie ono startować od nowa.

 

PS. Kakadu doszedł do siebie? :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje, a jest może inny sposób, aby biologii nie wybić? czy jest możliwe, aby po dafni miał taką kupkę? bo to co wystaje nie jest "sztywne" jak nicień, tylko to tak mu fruwa pod ogonem...

 

Kakadu doszedł do siebie, jest to specyficzna rybka, która wręcz rzuca się na jedzenie i muszę uważać, aby go nie przekarmiać, bo wszystko zjada jak leci :D

 

Link to comment
Share on other sites

Nicienie, czy wiciowce u ryb nie są tak duże, żeby można je było zaobserwować gołym okiem, a jedynie pod mikroskopem, więc "nietypowa" kupka nie może być po prostu domniemanym pasożytem ;)

Ale rzeczywiście wygląd odchodów niekiedy zależy od spożytego pokarmu, np. po spożyciu spiruliny odchody mogą być ciemnozielone, a nawet wpadające w czerń. Tak więc i w przypadku Twojego skalara wygląd kupki może mieć związek w tym co zjadł. Jednak niepokojące mimo wszystko jest jego zachowanie i wygląd (niechęć do pokarmów, zblednięcie kolorów, płochliwość). Możesz odczekać 1-2 dni stosując głodówkę i zobaczyć, czy coś sie zmieni, ale na moje oko, to nie jest zwykła niestrawność.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Zastanawiam się też czy on nie przeżywa dużego stresu. Kakadu od początku przegania skalary i ten skalar jest najczęściej przez niego ganiany. Drugi skalar, aktywny nie zwraca uwagi na na zaczepki kakadu, odpływa, ale i tak po chwili płynie w kierunku pielęgniczki, zdarza się, że też ją atakuje. Ten słabszy niestety unika jej i izoluje się od kakadu. Na początku drugi skalar towarzyszył mu, ale od jakiegoś czasu już nie i pływa normalnie koło pielęgniczki, ganiają się, ale i tak pływają razem. Tylko ten słabszy jest taki odtrącony, wystraszony, zwłaszcza, że kakadu potrafi go gonić przez całe akwarium. W trakcie karmienia jak jeszcze próbował jeść był głównym celem kakadu.

Edited by kotschrodingera33
Link to comment
Share on other sites

To się wszystko ze sobą wiąże. Nadmierny stres osłabia system odpornościowy ryb i wtedy są bardziej podatne na choroby. Dlatego u tego przeganianego skalara ujawniły się objawy chorobowe, a ten drugi wygląda na zdrowego.

Na Twoim miejscu zastanowiłabym się nad oddaniem skalarów lub kakadu, bo jak widać w tym zbiorniku się nie dogadają. Można by było dokupić samcowi kakadu samiczki, wtedy miałby "zajęcie", ale możliwe jest, że nadal będzie dominatorem dla słabszego skalara. No i dla pielęgniczek powinnaś mieć piasek jako podłoże, więc zostawienie kakadu wiązałoby się w wymianą podłoża.

Tak czy owak, jak nie zaingerujesz (zmiany w obsadzie) sytuacja może się pogorszyć.

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

Zastosowałam wczoraj na noc protosol na wiciowce zgodnie z ulotką, po uprzednim wyciągnięciu wkładu węglowego. Po nocy słabszy skalar ma postrzępione płetwy i teraz oba skalary mają bardzo długie białe wystające galaretowate kupy. Długość nitki przekracza długość ich ciała. Od rana z nimi pływają, a jest już 16:22... Reszta ryb bez zmian w zachowaniu. Czy to oznacza, że preparat działa i wychodzi pasożyt?  niestety skalary nie jedzą.

Link to comment
Share on other sites

Z moich obliczeń wynika, że zastosowałaś dawkę 0,6 g metronidazolu (substancji czynnej zawartej w Protosolu) w Twoim akwarium. Trochę słaba dawka, zważywszy na to, że praktycy w temacie stosują 1-1,5 g na 100 litrów (a czytałam nawet o 4-5 g).

Nigdy nie leczyłam ryb metronidazolem, więc trudno mi powiedzieć, czy dobrze jest teraz uzupełnić dawkę do tych minimalnych wartości (czyli u Ciebie wlać kolejne 15 ml), czy jedynie po tygodniu powtórzyć leczenie wyższą dawką, a po dwóch tygodniach kolejną.

Mam nadzieję, że ktoś ze znawców się wypowie.

 

Jest jakaś zmiana u ryb?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...