Skocz do zawartości

1-wsze akwarium żółtodzióba :-D


bibi95
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 54l, założone 6.12.2021,dekoracje:kokos,korzeń dębu,skała dragon stone;rośliny : mikrozorium,mech jawajski,gałęzatka; filtracja: filtr corner jet 03+napowietrzacz.
Oświetlenie: LED 13W
Podmiany: 15% czasem 20% (czasami 2 razy w tygodniu)

Obsada: ślimak Helmet (3 sztuki od 3 tyg.)
gupiki (samiec+2 samiczki, od 3 dni)
Parametry zmierzone zoolekiem:

PH dwa zakresy: 1. 6,0-8,0 wyniosło 7 PH 2. 4,5-9,0 wyniosło 7,5 PH
GH: 14
KH: 12
NO2: (mierzone kilkakrotnie, wczoraj wyniosło 0 , 5 dni wcześniej 0,25)

Witajcie jestem początkującą akwarystką, wiem na pewno,że popełnię jeszcze kilka błędów, ale może z waszą pomocą ich uniknę. Na chwilę bieżącą mam takie pytania:

 

1. Gupiki (wiem, jest trochę ich mało, ale te były w najlepszej kondycji w miejscowym sklepie zoologicznym)- ile razy dziennie je karmić? W akwarium znajdują się mikro-nicienie,małe wypławki (niestety w dużej ilości i nie są za chętnie zjadane przez rybki) oraz oczliki- wiem,że to dobra karmówka i widzę czasami,że rybki je jedzą.Czy mimo to muszę gupiki dokarmiać w tym czasie? Jaki pokarm, może poprawić ich barwy?

2.Chciałabym za 2 tyg.dodać do akwarium 5 krewetek Red Cherry- ale czy parametry nie są za wysokie?

3.Czy lekko zielonkawa woda (skutek puszczania garbników z korzenia) będzie ok dla krewetek?

4. W akwarium zbiera się mnóstwo brudów, które zbieram zapalczywie odmulaczem a mimo to wciąż ich dużo zostaję :( Który z ślimaków jest lepszy w czyszczeniu nieczystości z podłoża: Ampulria czy Świderek? Helemety trzymam na glony, jest ich dużo na bocznej szybie i korzeniu.

5.Chciałabym dokupić Anubiasa na skałę dragon stone, ale nie wiem czy się na nim przyjmie? Jeśli ktoś ma nadwyżki tej roślinki to chętnie przyjmę.

6.Może polecić jakieś dobre witaminy w płynie  (tanie, mam ograniczony budżet) dla rybek oraz krewetek?

7.Czy szklane ozdoby zatwardzają wodę? Jaka ozdoba-kryjówka by nie zmieniała parametrów?

Będę wdzięczna za każde dobre rady dla żółtodzioba ;-D

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gupikach parametry twardości wody nie są tak istotne, chociaż zdecydowanie lepiej czują się w wodzie twardej.

Aczkolwiek proponował bym zakup testów kropelkowych ;)

1. Raz dziennie wystarczy, chętniej zaczna żerować na nicieniach. Gupiki wybredne nie są, zjedzą wszystko.

Oczliki ( o ile to na pewno oczliki) są dowodem na dobrze prowadzone, zadbane akwarium, tzn że nie ma tam też nadmiernych ilości azotu, czy szkodliwych związków miedzi itp.

Barwa gupika zależy przede wszystkim od predyspozycji genetycznych ;)

Jedyne co możesz zrobić, to poprawić ich wyrazistość po przez podawanie spiruliny, pokarmów roślinnych bogatych w karotenidy.

2. Gupiki mogą zjadać młode krewetki.

U krewetek w grę nie wchodzą wysokie twardości wody, najlepiej trzymać gh około 10. pH=6.5-8

3. Może jednak warto sprawdzić poziom NO3, PO4?

4. Brud na dnie to doskonały nawóz dla roślin doniczkowych 😄 ja tam się cieszyłem że go mam. Nie usuwał bym go zupełnie, istne bogactwa bakterii nitryfikacyjnych :)

Redukuj jedynie w miejscu, gdzie Ci estetycznie nie podchodzi.

ALe nie całe akwarium!! 😂

5. Anubias lubi cień, którego u Ciebie nie ma.

6. Pewnie: kawałek banana, parzonej marchewki czy pokrzywy, liści migdałecznika :)

wszystko znajdziesz w naturze i za darmo.

7. Szkło nie wpływa na parametry, ale lubi brudzić się glonem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc :

Gupiki- czy na pewno nie da się ich trzymać z RC ? Może gdyby miałam więcej kryjówek i skorygowała PH i GH byłaby szansa ? Czy ktoś na forum miał RC i gupiki razem i nie było problemów ? Dzisiaj zauważyłam, ze samiec gupika podpływa pod liść mikrozorium i ociera ogonem o niego i przebywa tam chwilę.Czy mam się  czym martwić : nie zauważyłam żadnych pasożytów i ran, po za tym jest jak strzała 😄 je chętnie i śmiga za samicami, zwłaszcza po zgaszeniu oświetlania.  

 

Mam testy kropelkowe zooleka, słyszałam negatywne opinie o nim, ze przekłamują wynik. Jeśli to prawda, to jakie inne mogę kupić ?

Jaki dodatkowy ślimak w akwarium będzie lepszy : Ampularia czy Świderek ?

Jakie rośliny mogę mieć przy oświetleniu 13W LED ? Takie by pasowało na dragon stone i nie wymagało nawożenia ?   

 

Bardzo dziękuję za porady i czekam na inne :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz je trzymać, spodziewaj się jednak, że gupiki mogą skubać krewetki, młode zjadać.

A wiem co mówię, bo też tak trzymałem :)

To, że raz się otarł, zachowuje się normalnie, je, to jeszcze nie znaczy nic groźnego.

U mnie też się ocierały, jednak dożywały starości.

Testy kropelkowe z zooleka i ja posiadałem, mi wystarczyły. Jedyna różnica od JBL okazywała się dokładniejsza skala barwowa. Przy krewetkach, gupikach nie zmieniałbym ich na coś lepszego.

Co do ślimaków, chcesz zatwardzac wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za kolejne pytania,ale to moje 1 akwarium i nie chce popełnić błędu  :D :
Czy nawet  1 dodatkowy ślimak zatwardził by mocno wodę ? A jedna mala ampularia ;-D ?
Co do krewetek ... a Amano ? Czy pasowały by do mojego zbiornika i czy mogły by żyć razem z gupikami ?
Czyli Anubias odpadł a jaka inna prosta roślina by pasowała na dragon stone ?
Ozdoba-kryjówka : Marzył mi się mały szklany domek z otworkami zamiast okien i drzwi , zaś na jego dachu ułożyłam by kępkę jakieś roślinki , myślę,ze byłaby to fajna kryjówka dla małych mieszkańców akwarium. Taki podobny nieco do tego :

 

500_500_productGfx_297152.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszę Cię, kazdy z nas miał swój pierwszy raz. Wpadka pełna rodzicielskich błędów :D

Nie wiem jak wygląda " żart z jednym ślimakiem ampularii" lecz dałem się kiedyś nieźle wrobić :D

 

Amano i gupiki- teoretycznie mogą być, choć ja trzymałem   Neocaridiny wszelkich kolorów  z endlerkami. Tylko co do młodych, to nie będę Ci udzielać gwarancji, że zostaną nie zjedzone.

Co do akwarium, może wstawisz zdjęcie.

Nie chcę Ci mówić, co będzie pasować, co nie. Mogę tylko pomóc we właściwym wyborze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 16:18, Beniek napisał:

Co do ślimaków, chcesz zatwardzac wodę?

W dniu 31.01.2022 o 16:26, bibi95 napisał:

Czy nawet  1 dodatkowy ślimak zatwardził by mocno wodę ? A jedna mala ampularia ;-D ?

Niby jak ma to zrobić? Ampularia rośnie, potrzebuje wapnia do budowania muszli, który czerpie z pokarmu. W twardszej wodzie ich muszla jest ładniejsza, bez ubytków, otworów itp.

Dopiero martwy ślimak, a właściwie jego skorupa, która z czasem rozpada się, ulega erozji, może zatwardzać wodę.

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.02.2022 o 11:39, DavyJones napisał:

Niby jak ma to zrobić? Ampularia rośnie, potrzebuje wapnia do budowania muszli, który czerpie z pokarmu. W twardszej wodzie ich muszla jest ładniejsza, bez ubytków, otworów itp.

Dopiero martwy ślimak, a właściwie jego skorupa, która z czasem rozpada się, ulega erozji, może zatwardzać wodę.

 

Czyli mogę jednak wpuścić dodatkowego ślimaka? 😄

 

 

Mam jeszcze takie pytania :
-Mam w akwarium zwykły jasny żwirek rzeczny, powodujący w akwarium wrażenie zbyt dużo jasności. Jakie tło dać by zminimalizować takie wrażenie? Może więcej ciemnych elementów: korzeni, inne skały?
-Chcę zakupić tubę bambusową jako kryjówkę w jednym ze sklepów wysyłkowych i tu mam pytanie: czy nie będzie zmieniać drastycznie chemii wody i będzie okej dla mieszkańców akwarium?
-Rośliny takie jak:
Nurzaniec zwykły, Wgłębka, Kryptokoryna (Zwartka)
będą pasować do mojego zbiornika?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2022 o 09:30, bibi95 napisał:

Czyli mogę jednak wpuścić dodatkowego ślimaka? 😄

 

Sądzę, że tak. Trzeba liczyć go do obsady bo to dość duże zwierzę. Pamiętaj o karmieniu, bo samymi glonami się nie naje. Tabletki dla zbiorników, surowy ogórek, pomidor.

 

W dniu 13.02.2022 o 09:33, bibi95 napisał:

-Chcę zakupić tubę bambusową jako kryjówkę

Co tam ma się chować? Krewetki? Może być za duże i nie da im komfortu schronienia. Poza tym sama tuba zajmie dużo miejsca w tym małym akwarium. Dla krewetek są dedykowane schronienia w sklepach, rurki z ceramiki itp. Jeśli planujesz lub już masz korzenie, drewno jako ozdoby, to pod nimi i w jego zakamarkach krewetki tez znajdą schronienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 13.02.2022 o 14:30, DavyJones napisał:

Sądzę, że tak. Trzeba liczyć go do obsady bo to dość duże zwierzę. Pamiętaj o karmieniu, bo samymi glonami się nie naje. Tabletki dla zbiorników, surowy ogórek, pomidor.

 

Co tam ma się chować? Krewetki? Może być za duże i nie da im komfortu schronienia. Poza tym sama tuba zajmie dużo miejsca w tym małym akwarium. Dla krewetek są dedykowane schronienia w sklepach, rurki z ceramiki itp. Jeśli planujesz lub już masz korzenie, drewno jako ozdoby, to pod nimi i w jego zakamarkach krewetki tez znajdą schronienie.

Faktycznie duża tuba by tylko zagracała akwarium i zajmowała dużo miejsca, zdecydowałam się na ruro bloczek z 3 otworami z gałęzatką.Krewecie bardzo lubią tą kryjówkę :)

Kilka tygodni temu zakupiłam nareszcie wymarzoną Ampularie 😄 I okazała się pracowitsza od moich 3 Helmetków, z których nawiasem zrobiły się straszne leniuchy: ograniczają się do czyszczenia korzenia z glonów nitkowych i przyklejania wszędzie jajek (nawet na filtrze), które ciężko zdrapać. Za to ''ampułka'' nazywana przeze mnie Calineczką (;-D) od razu się wzięła do pracy: czyści pracowicie szyby, Mikrozorium i Rogatka z glonów (od dziwo ich nie podgryzając), wmłóciła nawet fujj...odchody rybek. Co jeszcze z warzyw można podawać Ampularii? Ostatnio kupiłam mrożony kalafior i go chwilkę podgotowałam, Calineczka dostała na jego punkcję małej obsesji ;-D, jak wrzucę kawałeczek to pełznie do niego szybko (turbo ślimaczek ;-D) i cały sobą przykrywa i 5 minut objada prawie cały, zostawiając okruszynki krewetkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 3.02.2022 o 12:39, DavyJones napisał:

Niby jak ma to zrobić? Ampularia rośnie, potrzebuje wapnia do budowania muszli, który czerpie z pokarmu. W twardszej wodzie ich muszla jest ładniejsza, bez ubytków, otworów itp.

Dopiero martwy ślimak, a właściwie jego skorupa, która z czasem rozpada się, ulega erozji, może zatwardzać wodę. 

https://filmyonline.eu/

O no to dobra informacja dla mojego synka, Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...