Skocz do zawartości

Akwarium 20-25L


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum do chciałbym wszystkich przywitać :P, a teraz do rzeczy.

 

Ot kilku lat mój tata "hodował" rybki, ale po jakimś czasie czytania informacji ze strony mogę stwierdzić, że robił to amatorsko. Ostatnio rybki zdychały dosyć często :(. Nie było filtra, ani grzałki o.O . Teraz mój tata wyjechał do pracy, a mam po remoncie chciała się całkowicie pozbyć akwarium, ale ostatecznie wylądowało u mnie ^^. Dobra wiem, że połowę osób już przynudzam, ale teraz koniec (a może i nie xD).

 

Tak więc teraz czas na waszą pomoc. Na stronie czytałem o tym wszystkim, ale jak naraz to trochę za dużo informacji xP. Tak więc mógłby ktoś wytłumaczyć od "jak zrobić podłożę" (bo w tamtym akwarium to było tylko małe plastikowe pudełeczko z kamyczkami :| ) przez "dobór odpowiedniego sprzętu" (na tym się w ogóle nie znam, a nie chce żeby byle co wcisnęli i jakby się dało to jak najtańszy :/) do "roślinek i rybek" (wiem, że małe akwarium i nie wiele tego będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże kupisz w zoologicznym najlepiej grubości 2-5mm,a jaki to kwestia gustu:)

Co do sprzętu:

-filtr http://www.allegro.pl/item679820934_fil ... immer.html albo http://www.allegro.pl/item678619857_fil ... _100l.html (droższy ale lepszy)

-grzałka http://www.allegro.pl/item688594339_grz ... ailea.html albo http://www.allegro.pl/item681886477_aqu ... m_25w.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :), trochę już wiem :P.

 

Co do tego podłoża to tak jak nas tronie pisało t.j. kamienie, żwir, piasek ? I to wszystko w sklepie zoologicznym kupie?

 

No i co z roślinkami i rybkami ? Rybki oprócz gupików nadają się na tak małe akwarium?

 

I powie mi ktoś co to za roślina?(patrz niżej xD) Wiem, że mało widać, le zdjęcie z komórki :P.

 

http://i25.tinypic.com/b5k711.jpg

 

Oops, nie spodziewałem się, że aż tak duże wyjdzie.

W formie linka będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nie najlepsze ale wydaje mi się, że to jakaś kryptokoryna.

 

Co do rybek: to proponowałbym ci bojownika jednego i na dno krewetki red cherry (nie drogie, ładne i chyba o najmniejszych wymaganiach jeżeli chodzi o krewetki) ito by było tyle jeżeli chodzi o obsadę lub parka gupików ale ciekawsze wydaje mi się pierwsza wersje.

roślinki to właśnie kryptokoryny jakieś, nurzańca trochę na tył i jakiś mech na korzeń . Tak to widzę ;) Są to nie wymagające roślinki więc na początek dobre.

 

Oczywiście pamiętaj nie kupuj ryb odrazu tylko najpierw urządź akwa (rośliny, korzeń, filtr ...) i jak zalejesz go wodą to zbiornik musi dojrzewać ko 2-4 tygodni :!:

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduje się raczej na tego bojownika z krewetkami :), a ile tych krewetek kupić ? może być 5 ?

A i powiedzcie mi co z tym podłożem ? Można kupić sklepie ten cały żwir czy coś ? Jak to dokładnie położyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 wystarczy w zupełności, one łatwo się rozmnażają więc za jakiś czas będzie ich trochę więcej. Żwir kupisz w sklepie, zwykły kwarcowy lub czarny bazalt to co ci się bardziej spodoba tylko nie kupuj proszę cię jakiegoś sztucznie kolorowego ;) Wypłukaj go porządnie, a potem rozłóż równomiernie w akwarium z tyłu możesz zrobić grubszą warstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Michal1511 co to filtrów ale jeżeli chcesz zaoszczędzić to kup zwykłą grzałkę w zoologicznym za 10 zł i jesteś 20 do przodu .Mój sąsiad ma akwarium z bojem i krewetkami a na podłożu ma położoną siatkę obrośniętą różnymi mchami Np.jawajski .Wygląda to pięknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojek i 5 Kreweci. Nie muszą być tylko Redki. Mogą być Babaulti, lub Amano-to już rzecz gustu, które Ci się bardziej podobają. Mi osobiście Redki najbardziej, za ich piękny kolorek:D

 

Żwirku daj z tyły o ok. 1-2 cm więcej, żeby wizualnie wydawało się, że akwarium jest długie;)

 

Jeszcze trzeba by było powiedzieć coś o tle. Nie kupuj Fototapety. Trochę wieśniacko to wygląda, a i tak zawsze są to roślinki, a lepiej, jak będzie się miało swoje... Możesz zrobić tło z kartki papieru (ładnie wygląda ciemny tył, czyli czarny, granatowy, brązowy... papier. Ale i niebieski jasny fajnie wygląda). Jest jeszcze metoda na jakieś malowanie, ale nie wiem o co chodzi zbytnio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir to taki ? Dołączona grafika

 

Tylko taki żwir wystarczy ? Czy coś jeszcze ? :P

A ten bojownik to obojętnie jaki czy konkretny gatunek?

No i roślinki takie jakie mi się podobają mogą być? :P

I czym tak w ogóle te krewetki się żywią ? xD

 

Wiem, że dużo tych pytań, ale wole się upewnić :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych poprzednich pytań dorzucam jeszcze jedno :), a mianowicie, jeżeli mam pokrywę na całe akwarium(po prostu cale jest przykryte) to muszę kupić filtr wewnętrzny tak? A i jeszcze jedno :P, w akwarium jeszcze jest woda i wszystko po poprzednich rybkach (zacznę sprzątać jak wszystko kupię :P) i temperatura na termometrze wskazuje 28 stopni, nie jest to za dużo dla krewetek? A jakby co to dałoby się jakoś ją zmniejszyć czy coś ? No i jeszcze te pytania z poprzedniego postu :P.

 

Co do mniejszego żwirku to najmniejszy jest chyba taki ?

Dołączona grafika

 

A i czy taki korzeń długi na ok.24cm będzie dobry do tego akwarium czy za duży. Akwarium ma ok.40 cm długości.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirek ok.

Korzeń - może być taki, najważniejsze żeby się tobie podobał i pasował jakoś to kompozycji jaką wymyślisz sobie w akwarium.

Co do temp. ja mam w akwa ok. 26C zwykle ale teraz w upały jest nawet 29C i krewetką nic nie jest, możesz próbować ja chłodzić np. lodem.

tu masz o bojowniku: http://www.superakwarium.pl/bojownik-sy ... id521.html

Krewetki jedzą glony, pokarm którym karmisz rybki i opadnie na dno, są też pokarmy specjelne dla krewetek no. Tropical SrimpSticks

 

Czytaj forum i szukaj wiele odpowiedzi na pytania, które zadajesz jest już na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :), bardzo dużo mi to wszystko pomogło :P. Teraz do sklepu i zobaczyć co ile kosztuje xD. Hmm...jeszcze pierw roślinek jakiś fajnych poszukać :P, wiem tylo, ze na mojej liście znajdzie się mech jawajski, a reszta to nie wiem :P.

 

A i powiedzcie, czy opłaca się kupować teraz grzałkę? Czy można to odstawić na później?

 

Filtr to włączyć od początku? t.j. już od zalania wodą, podczas dojrzewania?

 

Wiem, że was męczę tymi pytaniami :twisted::twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten bojownik to obojętnie jaki czy konkretny gatunek?

 

I czym tak w ogóle te krewetki się żywią ? xD

 

Bojownik, to już zależy Od Twojego upodobania. Możesz wybrać jakiegoś Crowntaila, albo Halfmoona. Lub tez pospolitego, czyli najczęściej spotykanego w sklepach Veiltail'a ;)

 

Krewetki jedzą glony, resztki pożywienia ryb, które spadły na dno, zjadają martwe szczątku rybek(moja samica Gupika ostatnio nie wiem czemu urodziła martwe małe i krewecie od razu się rzuciły).

 

Do tych poprzednich pytań dorzucam jeszcze jedno :), a mianowicie, jeżeli mam pokrywę na całe akwarium(po prostu cale jest przykryte) to muszę kupić filtr wewnętrzny tak? A i jeszcze jedno :P, w akwarium jeszcze jest woda i wszystko po poprzednich rybkach (zacznę sprzątać jak wszystko kupię :P) i temperatura na termometrze wskazuje 28 stopni, nie jest to za dużo dla krewetek? A jakby co to dałoby się jakoś ją zmniejszyć czy coś ? No i jeszcze te pytania z poprzedniego postu :P.

 

Co do mniejszego żwirku to najmniejszy jest chyba taki ?

Dołączona grafika

 

A i czy taki korzeń długi na ok.24cm będzie dobry do tego akwarium czy za duży. Akwarium ma ok.40 cm długości.

Dołączona grafika

 

Jeśli masz pokrywę, to nie ma przymusu na filtr. Możesz miec równie dobrze wewnętrzny jak i zewnętrzny. Z tym, że przy zewnętrznym raczej nie obejdzie się bez przycięcia pokrywy.

 

Moje krewecie nawet w 29*C przeżyły (jak leczyłam chore rybki). Teraz nie masz dla kogo zmniejszać temperatury, więc się teraz o to nie martw. Dopiero potem, jak już będą roślinki, krewetki i rybki, to możesz obniżać kostkami lodu stopnie C (jak już ktoś wyżej pisał).

 

Ten żwirek jest ok ;)

korzeń też spoko ;)

 

A i powiedzcie, czy opłaca się kupować teraz grzałkę? Czy można to odstawić na później?

 

Filtr to włączyć od początku? t.j. już od zalania wodą, podczas dojrzewania?

/quote]

 

Możesz kupować już grzałkę, ale Ona i tak będzie dopiero potrzebna jak będą zwierzaki i roślinki.

Filtr ma chodzić od początku, 24/h ponieważ jest potrzebny przy dojrzewaniu, oraz wytwarzaniu flory bakteryjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak jeszcze muszę o coś spytać xD. Chodzi mi teraz o roślinki :P.

Krewetki podobno lubią roślinki drobnolistne i mchy. A bojowniki? Chyba, że lubią każdy typ roślinek :P. A krewetki też się chyba nie pogniewają, jak wrzucę jakieś roślinki o dłuższych liściach? :P Lepiej roślinki dać na sam tył, czy na tył i boki? A może lepiej na same boki?

 

Chce kupić też mech jawajski i "udekorować" nim korzeń, ale nie wiem czy nie za mało będzie :P i czegoś jeszcze z tym mchem nie zrobić :).

 

Znacie jakieś ładne zielone roślinki do akwarium ? :P Takie łatwo dostępne i dość łatwe w pielęgnacji. :)

 

A i czy lepiej sadzić gęsto roślinki czy rzadziej? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki lubią najbardziej mchy, więc mchów daj dużo, żeby się też przed bojkiem mogły chować. Ogólnie dużo roślin wepchnij, żeby ładnie wyglądało i bojek nie stresował kreweci. Bojownik nie ma za dużych wymagać co do gatiunków roślin, tylko niech ich będzie dużo ;) Daj różnorodne roślinki i te długolistne i te krótko.

 

Kup mchu na ten korzeń, ale nie musisz za dużo, to i tak się szybko zarośnie:D:D:D

Roślinki łatwe w hodowli to:

Pistia

Mech Jawajski

Moczarka

Nurzaniec

Rogatek

Kabomba

 

Teraz możesz sadzić rzadziej, i tak Ci się rozrośnie i będzie gęsto:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu ja :P. No cóż, w tym tygodniu mam nadzieje wybrać się do sklepu na zakupy więc muszę rozwiać wątpliwości :P.

 

Jaka powinna być grubość podłoża? Taka jaka mi się podoba czy jakaś konkretna? Czytałem trochę i nigdzie nie widzę nic o grubości podłoża, wszędzie tylko wielkość ziaren. :) Ile znajduje się mniej więcej w takim jednym woreczku żwirku?

 

Testy, testy, testy. Wiem, że kupuje się jakieś testy i sprawdza się tam jakieś czynniki wody, jakie powinny być odpowiednie też czytałem. Ale może mi ktoś powiedzieć jak to wygląda, jak się tego używa i ile to kosztuje?

 

Hmm...póki co to tyle. Choć czuje, ż jeszcze kilka pytań zadam (cały cas mam uczucie jakbym o czymś zapomniał xD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże:

Grubość ziaren zależy od Ciebie, ale tak fajnie by było 2-5mm max. a grubość ogólnie podłoża powinna być ok 5 cm. w woreczku powinno być 2 kg żwirku.

 

Testy:

Musisz posiadać min. na pH i twardości (kh i gh). Paseczkowe wystarczą spokojnie. Cena jednego testu ok. 20 zł, zależy od filmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć na co dokładnie te testy :P (muszę wiedzieć ile mam uzbierać hmm). Te paseczkowe to pakowane są po ileś tam sztuk? No i co ile się takie testy powinno robić?

 

Nigdy się nie spodziewałem, że stworzenie takiego "porządnego" akwarium to tyle kasy :P. Bo strzeże mówiąc oprócz akwarium z pokrywą nie mam nic :P. Myślicie, że w 100-150zł się wyrobie? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy potrzebne Ci, abyś wiedział jakie możesz mieć rybki naturalnie, bez udziwniania, czyli podwyższania, zmniejszania np. pH, czy twardości...

Są różne filmy... paseczkowe nie powinno być droższe niż 20 zł za pudełeczko, w pudełeczku są różnie. 50, 100 sztuk... zależy od firmy;)

 

Na początek faktycznie trzeba wiele kasy wydać na akwarium! Ja wydałam na całość teraz już chyba coś ponad 600zł. Zależy, co jeszcze musisz kupić za te 100-150 zł. Co masz, czego nie masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kasą będzie krucho, ale tak to jest jak się ma 16 lat i mieszka na jakimś zadupiu.

 

100-150zł bez testów powinienem się wyroić, a z testami to gorzej.

 

Na początek muszę kupić filtr i grzałkę, na początek coś taniego, a potem jak jakoś zarobię to lepszy kupię. Może jak tata z Niemiec wróci to coś dołoży :P. Potem żwirek na podłoże, roślinki i jakieś ozdoby. I tak po za tym to szczerze mówiąc nie wiem, czy coś jeszcze potrzebne.

A kolejny problem to taki, że do najbliższego w miarę normalnego sklepu zoologicznego te gdzieś 16km. będzie :\. Dla tego musiałbym wiedzieć co kupić, żeby za dużo pieniędzy na przejazdach nie stracić. No chyba, że wciągnę rower i się przejadę :P.

 

A z tymi testami może źle się trochę wyraziłem, chodziło mi konkretnie jakie te testy potrzebny na jakie czynniki. Io i co ile takie testy trzeba robić?

 

Wiadomo, jeśli pieniędzy nie starczy to poczekam trochę z akwarium i spróbuje jakoś zarobić :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze testy - to testy kropelkowe, love gr masz szczescie bo ja do tej pory wydalam ok 550 euro ( bardziej oplaca sie miec akwa w Polsce hi hi)

Tak kropelkowe lepsze, ale w 25l akwarium i przy mało wymagającej rybce wystarczą paseczki ;) a są chyba o wiele tańsze ;) (nie wiem, nie orientuję się teraz cenowo:P)

No widzisz wydaliśmy tyle samo:P tylko, że ja w zł, a Ty w Euro:P

 

 

Ja mam 15 lat Kitek:P i w jakieś 3 miechy akwarium już było prawie pełne:P (nie licząc ryb i kreweci)

Ale wiesz tata się dużo dołożył dziadek chyba niecałą Stówę, brat 50 zł ;) Jakoś się nazbierało:D

 

Filtr i Grzałka do takiego akwarium, to nie problem. tylko pamiętaj, że grzałka ma być z termostatem, bo inaczej wahania temperatury mogą osłabić Bojka. Kup korzeń jakiś fajny, no i kokosa:D (sam przygotuj-zaoszczędzisz kasę:D)

 

testy na razie starczą na pH i na twardość (gh i kh) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...