Skocz do zawartości

Skalar pomarańczowa plama


kropkaband
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20210126_210010.thumb.jpg.1e933b68be1950b5e5fc3b5cb439399e.jpgWitam

Skalar wczoraj jeszcze pływał. Dzisiaj znalazłem go na dnie z taką pomarańczową plama na pysku. Co mu się stało? Może to być od np grzałki? 

Akwarium 112l

CO2 od 2 dni

Rybki 20 szt

Duch Amazonski 1

Kiryski 7

Gupiki 6

Glonojad syjamski albinos 1

Zbrojnik pospolity 1

Skalar już 1

Akara 1szt

Akwarium ma około miesiaca

Filtr aqua nova ncf 600 + prefiltr

 

 

 

IMG_20210126_205942.jpg

Edytowane przez kropkaband
Dodałem parametry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostępne w sklepach preparaty lecznicze w większości przypadków pomagają... zarobić producentowi i sprzedawcom.

 

Po skuteczny lek na wiciowce musisz się udać do weterynarza i kupić Metronidazol w płynie. Ja kupiłem Metronidazol firmy Polpharma 5mg/ml (0,5%). Moczysz w tym pokarm dwa trzy razy dziennie i podajesz rybom. Kuracja trwa kilka dni. Jeśli ryby nie chcą jeść to jest problem. 

 

Można użyć też Metro w tabletkach, ale oczywiście trzeb ale rozdrobnić i rozpuścić. Ten sam lek jest stosowany w ginekologii i zakażeniach spowodowanych przez wiciowce, np rzęsistka pochwowego, więc może go przepisać też lekarz pierwszego kontaktu. Czasami w aptece jak się dobrze nawinie makaron na uszy to farmaceuta sprzeda lek bez recepty.

 

Wiele gatunków ryb jest nosicielami wiciowców ale nie wykazuje objawów (piękniczkowate), nawet nigdy nie zachoruje. Skalary natomiast są nosicielami i bardzo łatwo zapadają na choroby powodowane przez wiciowce, wystarczy jakiś stres spowodowany czymkolwiek, przeprowadzka, nieodpowiednie parametry wody, temperatura, inny osobnik, który atakuje słabszy okaz. 

 

Przeleczenie Metro zazwyczaj pomaga i wystarcza na długo.

 

Ja do skalarów podchody robiłem dwa razy. Dopiero za drugim razem się udało. Ale trzeba przeleczyć, na nicienie i na wiciowce.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...