Skocz do zawartości

Martwica płatw - brak reakcji na leki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam - jak w temacie -

Baniak 70 L, pH 7,1, No2-0 No3-15 Temp (grzałka na 24) ale jest 27 -temp pokojowa

Obsada

12 x Neon Inessa (5 chorych)

4 x kirysek pstry

1+2 kakadu

1+2 prętnik

1 bojek (stary ludwik)

1 glonojad -zbrojnik niebieski 3.5 cm

u neonów inessa zauważyłem problem z płetwami, zaczęło się od 1 - który zaraz po zakupieniu już miał płetwę ogonową uszkodzona - przyjąłem że uszkodzenia mechaniczne w transporcie.

Teraz - po 1,5 miesiąca 5 neonów ma chore płetwy - najgorzej ten co od początku miał uszkodzoną tę ogonową.

Podjąłem się leczenia Zoolekiem FMC - niestety nie ma żadnej poprawy a wręcz jest jeszcze gorzej a ten nieszczęśnik pierwszy wygląda juz dramatycznie.

Poniżej zdjęcia - jedno wyszło dramatycznie .

Prosze o poradę jakiego środka mam użyć - zoolek fmc juz mi się skończył - dziś jadę po coś nowego ale już zgłupiałem i nie wiem co wybrać - doradźcie

 

Dodam że rybki jedzą normalnie, wybarwienie też normalnie , ruchliwe jak dawniej .

Zdjęcia robione nocą - stąd wybarwienie już nocne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zdjęcia tego nie oddają, ale wg mnie jest to jakaś pleśń, dodatkowo u jednego neona pojawiło się to na ogonie - nie na płetwie tylko na ciele. (powiedzmy)

A z obserwacji baniaka nie zauważyłem by jakiekolwiek ryby były wobec siebie agresywne i podgryzały sobie płetwy.

Także tę ewentualność bym raczej wykluczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toro102 Jakie objawy ma neon oprócz krótkich, postrzępionych płetw?

Brak apetytu? Kołyszące ruchy?

 

Stosowałeś długotrwałą kąpiel w FMC?

 

No przy tej obsadzie to ja myślę, że myślenie o uszkodzeniach mechanicznych było by bardziej trafne, coś mi się wydaje, że któryś z mieszkańców akwa posmakował w neonkach.

W każdym razie to może doprowadzić do martwicy płetw. (jest jedną z przyczyn powstawania martwicy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fmc lałem do głównego baniaka wg zaleceń producenta.

Neony nie mają żadnych dodatkowych objawów poza płetwami i już 2 mają dodatkową białą plamkę chyba pleśni (na pewno mnie ospa bo plamki o średnicy 1-2 mm ) czyli dodatkowo jakaś pleśniawka weszła.

Czyli jutro po bactopur się wybiorę - czy on ma opisana metod jak stosować czy może coś polecacie z doświadczenia własnego - oczywiście w osobnym baniaku - jak długo ma trwać taka kąpiel - mam 2 baniak 16 l w tym planuje kurację przeprowadzać.

 

Jeszcze sie miałem dopytać jaki baktopur? zwykły czy direckt??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jaki sposób przeprowadzałeś kurację ?

ile czasu i jedna kąpiel i ile kąpieli ogólnie na całą kurację i jaki roztwór tego leku ?

Prowadziłaś* :P jestem dziewczyną! :P

 

Ja miałam tabletki Baktopur Direct i robiłam tak: pół tabletki na taki dzbanek ok. 1-1,5 l. na 10, max 15 minut.

To jest szybsze i mocniejsze, ponieważ cała tabletka jest na ok. 50l baniak. można również zrobić w osobnym Baniaku na całą tabletkę, to wtedy chyba 30 minut... ale w tym akwarium musi być napowietrzanie dobre, filtr, grzałka. Nie dawaj ani roślin, ani żwirku, ani skałek, niczego.

Ja polecam kuracje 10-15 minutową. U niektórych rybek stosowałam ją tylko raz i wyzdrowiały, u innych po ok. tygodniu powtórzyłam kurację, żeby na 100% wyleczyć.

 

Dodam, że rybki nie od razu wracają do siebie. Moim to zabrało... ok. 3 tyg.

Aha i jeszcze zwiększ temperaturę w ogólnym do ok. 28-30*C.

 

 

Jak masz jeszcze pytania, to dawaj ;)

 

edit:

 

Ale to dopiero po leczeniu. Ja stosowałam Błękit. Tylko przed wlaniem Błękitu musisz wymienić połowę wody. Ale jest dobry:D

 

MOD: EDYTUJ POSTY!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za płeć ;)

TO jadę do zoologicznego po baktopur. a co do późniejszej kuracji - wzmacniania rybek to mam mulimineral tropicala - chyba może być ?

A jeszcze zapytam kurację prowadzimy dla wszystkich rybek czy tylko dla tych z widocznymi objawami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś czy rybki ocierają się o kamyki,liście,itp. Więc zagrożenia ze strony pasożytów nie podejrzewam. W tym przypadku polecam mycopur na pleśń i baktopur. W aqua ogólnym stosuj wodę utlenioną albo sól akwariową oczywiście z rozwagą. Dodawaj witaminy do paszy i minerały do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam 100% pewności ale jak przestudiowałem objawy wszelkich chorób to najbardziej mi odpowiada martwica.

Troszkę mnie tylko zmyla że 2 neonki mają na ciele jeszcze plamki białe - pisałem już o tym. Poza tym nie wykazują jakiś innych od naturalnych zachowań : nie ocierają się , jedzą normalnie , nie są apatyczne, barwy maja pełne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fmc lałem do głównego baniaka wg zaleceń producenta.

 

 

Jeszcze sie miałem dopytać jaki baktopur? zwykły czy direckt??

To bardzo źle zrobiłeś , wybiłeś takim sposobem pożyteczną florę bakteryjną , zwykły bactopur , direct ma trochę inny skład .

To martwica na 100%.

ps. ten neon na zdj nr 2 ma ospę

Ale to dopiero po leczeniu. Ja stosowałam Błękit. Tylko przed wlaniem Błękitu musisz wymienić połowę wody. Ale jest dobry:D

Ale na co jest dobry ??? Na martwicę? :shock::shock::shock::shock: . A czemu trzeba wymienić połowę wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błękit do odkażenia akwarium z choroby. A trzeba wymienić połowę wody, żeby było mniej bakterii niepożytecznych-tak mi pisali na innym forum.

Mniej też będzie bakterii pożytecznych, a błękit skutecznie dobije resztki bakterii nitryfikacyjnych, których i tak są śladowe ilości po kuracji FMC który to również zawiera błękit , zieleń, oraz formalinę. Skoro FMC nie ruszyło choroby , to tym bardziej błękit nie usunie jej resztek.

 

Więc zastosowanie błękitu w tym przypadku , to chyba najgłupsze co można zrobić.

 

Bardziej proponuje stosowanie witamin dla rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po stosowaniu FMC do głównego zbiornika wybiłem sobie pożyteczne bakterie ?

Czy w związku z tym powinienem dołożyć do filtra pigułkę z bakteriami ? tak jak to robiłem przy zakładaniu zbiornika pierwszy raz - czy może poczekać aż się same rozwiną ?

A co do 2 zdjęcia to jest na nim ten sam neon co na pierwszym tylko zdjęcie nieco inaczej zrobione :)

Zatem czekam na efekty działania baktopura direct - wczoraj pół dnia siedziałem przed zbiornikiem - postępu jeszcze nie widać - ale rybki ogólnie czuja się dobrze zresztą jak cały czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie leczyłam, bo nie wiedziałam, czy to Fleksibakterioza, czy pleśniawka, wiem, że Fleksi miałam a pleśniawkę miała jedna rybka-mieczyca (teraz to wiem) ale Ona nie żyje już. Za późno się dowiedziałam, że to pleśniawka, już po prostu nie było co leczyć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...