Skocz do zawartości

Przepusty w szkle


Sound129
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bardzo mi miło dołączyć do grona akwarystów na tym Forum. 

Nurtuje mnie kwestia przepustów w szkle. 

Planuje założyć teraz 240L, pierwszy raz chcę sięgnąć po filtrację zewnętrzną. 

Zastanawiam się czy do kubełka potrzebny mi komin, czy wystarczy zrobić same przepusty w spodzie akwarium. 

Chciałbym zastosować przepusty i wypuścić rurkę przez podłoże. Tak by nie było połączeń z zewnątrz akwarium. 

 

Teraz pytanie: 

Czy powinienem na coś szczególnie zwrócić uwagę ? Czy mogę po prostu zakupić przepusty i nie obawiać się że ciśnienie wody na spodzie zbiornika, spowoduje sączenie wody przez uszczelnienia.

I oczywiście jak takie podłączenie filtra kubełkowego, mianowicie możliwość podnoszenia słupa wody. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka firm produkuje takie zestawy podłączeniowe, np Ferplast (connection kit), stosowane w ich zestawach akwarystycznych i działa to bardzo dobrze. Droga wody z filtra do zbiornika jest krótsza, "zasysanie" wody przez filtr łatwiejsze, bo ciśnienie wpycha wodę do filtra. 

66994599_3_4.jpg

 

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem u siebie, ale cena mnie odstraszyła. Można też coś takiego wykonać samodzielnie. Pamiętaj, że przeloty pod szafką muszą mieć zawory.

 

Miłego majsterkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem dzisiaj do PC zainspirowany zestawem  Ferplast. Postanowiłem wyprodukować coś w oparciu o możliwości obróbki tworzyw jakie mam lub mogę zlecić do wykonania.

Tym sposobem uzyskałem takie coś:

929818c414555bf8med.png

3f03788a5b966c0emed.png

Tutaj przekrój konstrukcji 

f86c8378693ead71med.png

1.Element toczony z PCV ( z walca ) 2.Rurka Plexy PMA FI 20/2 

3.Uszczelka cięta z arkusza gumy za pomocą waterjet  4.Nakrętka z stali s235 ciętej laserem 

5.Uszczelka z katalogu 19.8 wewnętrzna 6.Blacha dociskowa 2mm cięta laserem

Pozostałe elementy ( nakładki wewnętrzne na rurki ) Druk 3D z ABS / lub coś się uda dopasować z produkowanych. 

Jako że miało DIY to chyba to jest tylko czy zlecenie elementów podchodzi. 

Muszę jeszcze przemyśleć to i owo. Zastanawiam się nad kwestą uszczelnienia rurek 😕 ( może lepiej pozyskać uszczelki trapezowe ). 

Tak czy siak to dopiero początek. Jak by ktoś chciał coś podpowiedzieć to zachęcam. Bo tak jak piszę, zastanawiam się jak uszczelnić rurki w korpusie. 

Zawsze od biedy można wkleić na klej do PCV, ale chciał by zachować regulację wysokości.  

Edytowane przez Sound129
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...