Skocz do zawartości

Zbrojnik duży brzuch i osowiały


Martak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam problem ze Zbronikiem od kilku dni nie jest aktywny. Jak widać dość duży ma brzuch jakby mu coś zaszkodziło. Parametry wody są ok wszystkie inne ryby neonki i kiryski nie wskazują na jakąś chorobę. Zbrojnik siedzi za grzałka od 2 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma jakiś pomysł co mu jest i jak mu pomoc. Dodam tylko że jest już w akwarium od roku. Zazwyczaj chował się pod korzeniem kopiąc sobie pod nim dolek. Ostatnio leżał pod roślina a w trakcie podmiany wody schował się za grzałkę i tak już siedzi tam 2 dzień. Przed weekendem kupiliśmy mu dwie samiczki niestety jedna padła na drugi dzień a drugą znalazłam pod akwarium zasuszona... 

Screenshot_2020-03-10-17-04-55-116_de.dieetagen.tetrawatertest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo to pasożyty, albo coś zeżarł, np padniętą rybę. To ryba roślinożerna w diecie której mięso powinno stanowić niewielki dodatek. Jeśli zjadł coś nieodpowiedniego to kilkudniowa głodówka powinna pomóc. W przypadku pasożytów trzeba go zacząć leczyć. Ciężko stwierdzić co to za pasożyt, ja obstawiam nicienie. Można leczyć np Capisolem ale najskuteczniejsze będą tabletki dla psów na robaki. Leczyłem tym Skalary i przy okazji zbrojniki. Wszystkie ryby przeżyły tę kurację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, DavyJones napisał:

Albo to pasożyty, albo coś zeżarł, np padniętą rybę. To ryba roślinożerna w diecie której mięso powinno stanowić niewielki dodatek. Jeśli zjadł coś nieodpowiedniego to kilkudniowa głodówka powinna pomóc. W przypadku pasożytów trzeba go zacząć leczyć. Ciężko stwierdzić co to za pasożyt, ja obstawiam nicienie. Można leczyć np Capisolem ale najskuteczniejsze będą tabletki dla psów na robaki. Leczyłem tym Skalary i przy okazji zbrojniki. Wszystkie ryby przeżyły tę kurację. 

Właśnie obawiam się że coś zjadł... Wpadłam na pomysł dania rybka groszku w straczkach... Co ciekawe konstrukcja w postaci totemu na wykalaczkach przypominanych do korka... O ile groszek nie wzbudził zainteresowania co korek tak... Głoduje 2 dzień. Mam nadzieję że to jakoś zadziała. Co do mięsa raczej nie... W stadzie są neonki i kiryski oraz krewetki red...  Martwi mnie ten bombel... Wystaje mu z tego jakas coś... Niestety Norman (tak ma zbrojnik na imię ) nie przepada za zdjeciami ciężko to uchwycić. Co ciekawe zaczął się trochę ruszać... Chowa się za korzeniem (ale nie wykopał sobie jeszcze pod nim tunelu co wcześniej było normą w ciągu kilku minut) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o karmienie ryb, to lepiej jest zostać przy gotowych firmowych pokarmach, plus żywa lub mrożona artemia. Warzywa z pozoru czyste i zdrowe mogą zawierać pestycydy dla ludzi bez znaczenia ale dla ryby już tak.

 

Korek został chyba potraktowany jak korzeń/drewno do ogryzania, zbrojniki to lubią robić i potrzebują tego. Masz w akwarium jakieś korzenie, drewno? On powinien to sobie ogryzać.

Moje oprócz korzeni mają liście ketapangu - też go zjadają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może faktycznie ten groszek pierwszy raz dodali groszek... 

Może faktycznie gotowe mieszanki będę tylko podawać ale patrząc jak wielkim zainteresowaniem cieszy się arbuz banan albo cukinia... To trochę szkoda... 

Korzeń oczywiście jest jak widać na zdjęciu... Wspominałam że Norman na nim zawsze siedzi w zasadzie to pod🤔 ale też bardo często obgryza. W zbiorniku są również liście hmm chyba z myślą o krewetkach ale nie mam pojęcia czego to liście takie duże krewetki je zazwyczaj obgryzają. Do tego od czasu do czasu wrzucam kilka szyszek takich malutkich. Do jedzenia dostają zazwyczaj sucha karmę (mam kilka rodzaju) i od czasu do czasu jakiś smakołyk w postaci warzywa czy owocu ale dość sporadycznie. 

IMG_20200310_225725.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...