Skocz do zawartości

Akwarium w "spadku" - niedopasowane ryby?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

otrzymałam akwarium w "spadku" (jest to pierwsze w moim życiu). Jak na moje oko ma ok 30 litrów i pływa w nim to:

mieczyk

welon x2

molinezje - 2 samice (1 chyba kotna bo ma duzy brzuch) i jeden samiec dość duży

glonojad

bojownik

 

podobno ma ok 6 miesięcy i przeszło jakieś 3 miesiące temu ospę. temp wody 26 stopni,filtr (nie wiem jakiej firmy ale było juz w zestwie kupione z akwarium:węgiel,wata,białe kulki) z napowietrzaniem i dodatkowe napowietrzanie, klapa z oświetleniem. Akwarium ma kształt sześcianu.żwirek drobno i gruboziarnisty, 2 sztuczne rośliny.

Poniewaz nie chce skatować tych ryb proszę o radę czy takie połączenie ryb moze współistnieć ze sobą. Chcę kupić akwarium ponad 100l i przenieść te rybki tam ale nie wiem czy taka konfiguracja ryb jest dobra?

Jak narazie mimo ze na moje oko jest trochę ono "przeludnione" rybki nie walczą ze sobą i nie zdradzają oznak problemów ze zdrowiem. Są żywe i kolorowe, jedzą prawidłowo.

 

Będę ogromnie (a także moje rybki :))wdzięczna za pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezła zupa... na dodatek gęsta :( Jak sam zauważyłeś jest tam za mało miejsca na taką obsadę.

zmiana akwarium na np 112l będzie znacznym postępem :D

 

Przede wszystkim welony to ryby zimnolubne i super czują się w temp 20-21 stopni, min litraż 100l na parę, co dla reszty Twojej spadkowej obsady to zima :D glonojad w zasadzie wymaga również tych 100l, molinezje i mieczyki w zasadzie od 60l, a ich mieszanie też nie jest najlepszym pomysłem, bo zamieszkują tą samą strefę akwarium - mogą konkurować. Bojek... wszucony bo ładnie wyglądał...

 

proponuję:

- oddać welony do sklepu lub komuś kto ma duży zbiornik z rybami zimnowodnymi

- zakupić akwarium min 112l

- zostawić zbrojnika (glonojada), molinezje lub mieczyki i dokupić coś do obsady 112l no. stadko kirysków i razbory lub neonów

- w 30l zostawić bojka i dokupić mu krewetek :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za pomoc :) pewnie tez tak zrobie choc się zastanawiam nad zostawieniem jednak tych welonów w jeszcze innym akwarium bo się męzowi bardzo podobają - najwyżej zuźce i lodzi (juz je nazwaliśmy choć nie wiem czy to samice ;) bo mają cholernie przyjazne usposobienie i jak się palca włozy to zaraz się pojawiają i sie bawią - zreszta podobnie jak bojownik - choć ten wyraźnie za moim mężem nie przepada bo do mnie się przytula po włożeniu palca a od mojego chlopa ucieka lub sie stroszy ;)

 

a czy można jeszcze jakies inne konfiguracje ryb to tych molinezji i mieczyków zastosować? I wogóle to ile max ryb powinno być w akwarium 100l.

nieukrywam iż podobaja mi się gupiki, skalary,brzanki różowe, pyszczaki (tu wiem ze mają inne potrzeby wiec nici) i neonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za pomoc :) pewnie tez tak zrobie choc się zastanawiam nad zostawieniem jednak tych welonów w jeszcze innym akwarium bo się męzowi bardzo podobają - najwyżej zuźce i lodzi (juz je nazwaliśmy choć nie wiem czy to samice ;) bo mają cholernie przyjazne usposobienie i jak się palca włozy to zaraz się pojawiają i sie bawią - zreszta podobnie jak bojownik - choć ten wyraźnie za moim mężem nie przepada bo do mnie się przytula po włożeniu palca a od mojego chlopa ucieka lub sie stroszy ;)

 

a czy można jeszcze jakies inne konfiguracje ryb to tych molinezji i mieczyków zastosować? I wogóle to ile max ryb powinno być w akwarium 100l.

nieukrywam iż podobaja mi się gupiki, skalary,brzanki różowe, pyszczaki (tu wiem ze mają inne potrzeby wiec nici) i neonki.

ciesze się że zaczerpnelaś rady na forum przed zakupem rybek :D brawo ! to rzadkość :)

jesli mowa o 112 litrach to mogą byc takie rybki :

2x skalar [parka]

3x molinezja [2 samiczki i 1 samiec]

3x mieczyk [2 samiczki , 1 samiec]

5x kirysek panda

 

welony również potrzebują duzego akwarium minimum 100 litrow na 3 welonki poniewaz rosną duze ...

http://www.superakwarium.pl/welon-welon ... id752.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

dzięki

 

jak pisałam radzę się bo nie chce katować tych ryb ani doprowadzić do "wojny" - nie po to je odebrałam rozwydrzonemu dzieciakowi (miał w tym akwarium 30l jeszcze 10 neonów i to był chyba skalar ale głowy nie dam sobie uciąć - znajomi dokupowali bo dziecko chciało... i jak padły neony wraz z tym skalarem to namówiłam koleznakę na oddanie i padło na mnie bo nikt nie chciał ich przygarnąć)

 

a wracając do tematu:co myslicie o gurami? da się je połączyć z mieczykami i molinezjami?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

dzięki

 

jak pisałam radzę się bo nie chce katować tych ryb ani doprowadzić do "wojny" - nie po to je odebrałam rozwydrzonemu dzieciakowi (miał w tym akwarium 30l jeszcze 10 neonów i to był chyba skalar ale głowy nie dam sobie uciąć - znajomi dokupowali bo dziecko chciało... i jak padły neony wraz z tym skalarem to namówiłam koleznakę na oddanie i padło na mnie bo nikt nie chciał ich przygarnąć)

 

a wracając do tematu:co myslicie o gurami? da się je połączyć z mieczykami i molinezjami?

 

Pozdrawiam

to dobrze :) ja takze nie popieram aby akwarium mialo male dziecko ...

gurami mogą jak najbardziej byc z mieczykami i molinezjami :) tylko że albo bys musiala miec parkę gurami albo skalary :)

1. OBSADA

2x skalar

3x molinezja [1 samiec , 2 samiczki]

3x mieczyk [-II-]

5x kirys panda

2. Obsada

2x gurami mozaikowy lub dwuplamisty

3x molinezja [1 samiec , 2 samiczki]

3x mieczyk [-II-]

5x kirys panda

3.OBSADA

2x gurami mozaikowy lub dwuplamisty

2x skalar

5x kirys panda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dziekuję!

 

akwarium 112L przed chwilą przyjechało wiec wiec i tak zaczym je zaklimatyzuje i przygotuje to minie jeszcze z 2-3 tyg zaczym wpuszczę ryby i zakupie nowe. Narazie odseparowane welony - są średnie mają 5-7cm wielkości wiec sa w akwarium ok 100 l od znajomych bo zostało im po zmianie na wieksze - wiec dopuki nie kupim nowego dla nich to mamy to.

 

Dlatego tez dywaguję nad różnymi połączeniami z molinezjami i/lub mieczykami. Bo to ze bojownik sam zostanie w tych 30l to już postanowione. Syn (15 lat) sie ucieszył (zastrzegłam ze na wiecej ryb to popatrzy w naszym a narazie sie musi sprawdzić w opiece nad tym:))

 

A z racji swojej znikomej wiedzy będę wdzięczna za odp. czemu jak skalary to nie z gurami i molinezjami lub mieczykami? mają inne wymagania czy zamieszkują ta samą strefę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dziekuję!

 

akwarium 112L przed chwilą przyjechało wiec wiec i tak zaczym je zaklimatyzuje i przygotuje to minie jeszcze z 2-3 tyg zaczym wpuszczę ryby i zakupie nowe. Narazie odseparowane welony - są średnie mają 5-7cm wielkości wiec sa w akwarium ok 100 l od znajomych bo zostało im po zmianie na wieksze - wiec dopuki nie kupim nowego dla nich to mamy to.

 

Dlatego tez dywaguję nad różnymi połączeniami z molinezjami i/lub mieczykami. Bo to ze bojownik sam zostanie w tych 30l to już postanowione. Syn (15 lat) sie ucieszył (zastrzegłam ze na wiecej ryb to popatrzy w naszym a narazie sie musi sprawdzić w opiece nad tym:))

 

A z racji swojej znikomej wiedzy będę wdzięczna za odp. czemu jak skalary to nie gurami i odwrotnie? mają inne wymagania czy zamieszkują ta samą strefę?

Pamiętaj że akwarium musi dojrzewac minimum dwa tygodnie :) chyba że dodasz tabletki Bactozym oraz Tetra Aqua safe ...są to takie bakterie potrzebne do funkcjonowania akwarium i po dodaniu tych preparatów rybki mozna juz wpuscic na drugi dzien :) jesli nie chcesz kupic tych srodków to czekaj 2 tyg. az same się bakterie utworzą :D

Najlepiej kup czarny zwirek i duzo roslinek i fajny korzen :) i nie zapomnij o tle ;) np. czarny bristol ...

 

skalary i gurami mogą byc ze soba jak najbardziej ale wtedy gdy maja wieksze akwarium :) poniewaz i skalary i gurami rosną duze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do przyspieszaczy w płynie to im bym nie ufał z taką fascynacją. ostatecznie to sama chemia i nie ma w niej bakterii tylko pożywka dla bakterii... równie dobrze możesz sypać odrobinę pokarmu do dojrzewającego baniaka i też osiągniesz taki sam efekt, tylko bez chemii no i w dłuższym czasie. Co to tła to zapraszam tutaj ;).

 

A ja zaproponuję inną obsadę:

 

2x skalar

3x molinezja (1 samiec , 2 samice)

2x p. ramireza (1samica + 1 samiec)

10x razbora galaxy

5x kirys szmaragdowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do przyspieszaczy w płynie to im bym nie ufał z taką fascynacją. ostatecznie to sama chemia i nie ma w niej bakterii tylko pożywka dla bakterii... równie dobrze możesz sypać odrobinę pokarmu do dojrzewającego baniaka i też osiągniesz taki sam efekt, tylko bez chemii no i w dłuższym czasie. Co to tła to zapraszam tutaj ;).

 

A ja zaproponuję inną obsadę:

 

2x skalar

3x molinezja (1 samiec , 2 samice)

2x p. ramireza (1samica + 1 samiec)

10x razbora galaxy

5x kirys szmaragdowy

Moze to i chemia ale dziala bez zarzutu :) Kirysek mi powiedział ze te preparaty załawią wszystko i je zastosowalam podczas zakladania akwa z paletkami i na drugi dzien juz byly w tym akwa :)

obsada takze dobra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dziekuję!

 

akwarium 112L przed chwilą przyjechało wiec wiec i tak zaczym je zaklimatyzuje i przygotuje to minie jeszcze z 2-3 tyg zaczym wpuszczę ryby i zakupie nowe. Narazie odseparowane welony - są średnie mają 5-7cm wielkości wiec sa w akwarium ok 100 l od znajomych bo zostało im po zmianie na wieksze - wiec dopuki nie kupim nowego dla nich to mamy to.

 

Dlatego tez dywaguję nad różnymi połączeniami z molinezjami i/lub mieczykami. Bo to ze bojownik sam zostanie w tych 30l to już postanowione. Syn (15 lat) sie ucieszył (zastrzegłam ze na wiecej ryb to popatrzy w naszym a narazie sie musi sprawdzić w opiece nad tym:))

 

A z racji swojej znikomej wiedzy będę wdzięczna za odp. czemu jak skalary to nie gurami i odwrotnie? mają inne wymagania czy zamieszkują ta samą strefę?

Pamiętaj że akwarium musi dojrzewac minimum dwa tygodnie :) chyba że dodasz tabletki Bactozym oraz Tetra Aqua safe ...są to takie bakterie potrzebne do funkcjonowania akwarium i po dodaniu tych preparatów rybki mozna juz wpuscic na drugi dzien :) jesli nie chcesz kupic tych srodków to czekaj 2 tyg. az same się bakterie utworzą :D

Najlepiej kup czarny zwirek i duzo roslinek i fajny korzen :) i nie zapomnij o tle ;) np. czarny bristol ...

 

skalary i gurami mogą byc ze soba jak najbardziej ale wtedy gdy maja wieksze akwarium :) poniewaz i skalary i gurami rosną duze :)

 

 

 

Już naczytałam się ze minimum 2-3 tygodnie a tym bardziej ze chce wsadzić jakies rośliny aby zielono było i wiem ze rośnie stęzenie azotu. Tetre dostałam razem z akwarium w spadku bo podobno dolewali jej po każdej podmianie wody wiec nie omieszkam wykorzystać aby rybki miały jak najlepsze środowisko ale i tak poczekam 2-3 tyg aby się rośliny osadziły. Jestem w o tyle dobrej sytuacji ze mogę pobrac trochę wody z zbiornika z welonami gdyż akwarium dostałm w cześci już wypełnioną wodą po dawnej hodowli.(A mogę?)

 

Bardzo dziekuję za pomysły z których skorzystam:)

 

Jeszcze mam pytanie ponieważ piszecie na ogół samca i samice a jak w przypadku skalarów i gurami rozpoznać płeć bo nawet jak patrzę na leksykon ryb to tam tez są takie info sprzeczne albo wogóle nic nie ma poza delikatna róźnicą w długości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie ponieważ piszecie na ogół samca i samice a jak w przypadku skalarów i gurami rozpoznać płeć bo nawet jak patrzę na leksykon ryb to tam tez są takie info sprzeczne albo wogóle nic nie ma poza delikatna róźnicą w długości

skalarow nie rozpoznasz tak od razu, w okresie tarla maja bardziej uwypuklone czoło, bardziej agresywny, broni swojego rewiru . z gurami będzie łatwiej ,m.in. pletwy odbytowa i grzbietowa są bardziej zaostrzone. jak ryby przystepuja do tarla poznasz je po wyrazniejszych kolorach. jedne z moich ulubionych ryb ;d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...