Jump to content

[160] Oświetlenie


Dzierzka666
 Share

Recommended Posts

Witam i tutaj.

 

Od dwóch lat na tyle akwarium wypala się stara Aqua-Glo T8 20W. Skutek lenistwa, zresztą na tyle rośnie tylko nurzaniec i mu to wystarcza. Jednak zdaję sobie sprawę, że ta świetlówka mimo wszystko ma wpływ na doświetlenie całego akwarium, dlatego zamierzam ją wymienić. Tutaj pojawia się pytanie.

Znalazłam ofertę na świetlówkę LED - zamiennik dla świetlówki T8 

 

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswietlenie/swietlowki-led/zamiennik/modul-resun-retrofit-59cm-plant-zamiennik-p-33209.html

 

albo coś takiego:

https://www.zoolight.pl/product-pol-2443-Lampa-LED-PREMIUM-PLANT-RED-Akwarium-Roslinne.html

 

https://www.zoolight.pl/product-pol-2470-Lampa-LED-EKO-PLANT-Oswietlenie-dla-Roslin.html (chociaż tu piszą, że zastępuje świetlówki, których nigdy nie uwzględniałam jako prawidłowych dla mojego akwarium);

 

i się zastanawiam, czy warto?  Czy ta świetlówka zastąpi świetlówkę Aqua - Glo i nie zniszczy mi mojego roślinnego światka? Jest to w sumie opcja ciekawa dla mnie, ponieważ nie będę musiała wymieniać statecznika ani bawić się z jakimiś sterownikami. Nie wiem jednak, czy taka świetlówka umieszczona z tyłu wpłynie optymalnie na całość oświetlenia akwarium, i tutaj liczyłabym na opinię kogoś lepiej znającego się na tych sprawach. Tym bardziej że nie posiadam CO2 i raczej nie będę posiadać (żadne samoróbki nie wchodzą w grę, a oryginalne zestawy dosyć drogie są jednak) - chociaż być może muszę jedynie do opcji CO2 dorosnąć  :)

 

Przyznaję, że wolałabym nie zmieniać układu świetlówek w akwarium, ponieważ jedynie przy tym (od przodu Aqarelle, HD965 i roślinna) nie dochodzi do całkowitej anihilacji roślin (doświadczenie życiowe - zwykła zamiana miejscem aquarelki ze słoneczną  spowodowała niekontrolowany wysyp glonów). 

Edited by Dzierzka666
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...