Jump to content

Pomoc z oświetleniem oraz pokrywą !

Recommended Posts

witam, 

na początku chciałbym się przywitać ponieważ jestem nowy na tym forum Smile 

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad założeniem zbiornika ( nie jestem kompletnie zielony) w przedziale 52-70 l, niestety długość z przyczyn technicznych maksymalnie 50 cm więć litraż będzie uzależniony od wysokości i szerokości. 

nurtują mnie pewne rzeczy mianowicie pokrywa i oświetlenie: 

Co do pokrywy, jaką i czy zastosowac ? Pokrywa z tworzywa abs odpada w 100 % , ponieważ wygląda jak wygląda i aby zamontować dodatkowe oświetlenie budowa jej często w tym przeszkadza. czy może zlecić jakies firmie zrobienie pokrywy na wymiar ? czy może zrobić ją samemu np. rama z drewna/sklejki a środek z tworzywa lub tez innej sklejki/ tworzywo/ aluminium? czy może nie bawić się w pokrywy i zamontowac belke oświetleniową ? 

co do oświetlenia, zastanawiałem sie nad zamontowaniem ledów, docelowo bym chciał mieć te min 0,4w/l ( + CO2 oczywiście Smile ). i teraz pytanie czy kupić gotowe zestawy led znanych firm czy też może pobawić sie samemu i zrobić oświetlenie w klapie używając pojedynczych diód czy też pasków led z min ip67 ? czy tak jak wyżej napisalem usunąc pokrywę i zamontowac belke ? 

Z góry dziękuje za wszelaką pomoc !! Smile 

Piotrek

Gotowe pokrywy z tworzywa nie są takie złe. Obecnie wiele firm oferuje zestawy z takimi pokrywami z zainstalowanym oświetleniem LED i wygląda to bardzo estetycznie.

Problem zaczyna się wtedy gdy planujesz akwarium roślinne i fabryczne oświetlenie jest niewystarczające. Natomiast jeśli ma to być akwarium biotopowe z ewentualnie niewymagającymi roślinami (Microsorium, mchy, zwartki), to nic nie trzeba zmieniać, wystarczy to co jest w pokrywie.

Zawsze możesz samemu zrobić pokrywę, tak ja tutaj: