Jump to content

Akwarium 54L pytania początkującego

Recommended Posts

Witam,

Akwarium 54L
Oswietlenie: Sylvania Grolux 14W
Filtr: wewnętrzny Hydor Crystal K20 Duo (40-90L) - ustawiony na Low
Grzałka: Aquael 50W - ustawiona na 25 stopni
Podłoże: ziemia ogrodowa + drobny zwirek

Rośliny:
Anubias Nana
Kryptokoryna Balansae
Kryptokoryna Wendtii Green
Eleocharis Parvula

Parametry wody (testy Zoolek kropelkowe):
PH: 7,8
KH: 13
GH: 37
PO4: 1,5
NO3: ok. 25-30

Obsada aktualnie:
3x Otosek
2x Slimak Helenka

Obsada planowana:
Gupiki Endlera
Neonki lub kiryski (jeszcze zobaczymy)

Akwarium nowe. Start 02.04., czyli ma ponad 2 tygodnie. Glona narazie brak. A boje sie ich jak cholera, po niepowodzeniach i pladze w 25L, ktore bede likwidowal. Dlatego prosze o opinie co zrobic zeby ich uniknac, a rosliny i ryby dobrze rosły.
Martwi mnie GH, bardzo wysokie. Jak to zbić? PH też chyba troche za wysokie. A NO3 nie za wysokie? Stosunek PO4 do NO3 nie jest chyba najgorszy, ale jak wpuszcze dodatkowe rybki to pewnie NO3 skoczy jeszcze do góry. Problemem moze byc, że woda z kranu ktora leje ma juz NO3 ok. 15-20.
Świecenie zacząłem od 6h w pierwszym tygodniu. W drugim tygodniu zwiększyłem do 6,5h, a teraz zwiększyłem do 7h.

Od razu mowie ze uczę sie akwarystyki. Wiedzę cały czas poglebiam. Mialem spore niepowodzenia z akwarium 25l, ale sie nie zniechecam i chciałbym zeby to akwarium utrzymac w jak najlepszej kondycji bez glonow.

Akwarium ma byc prowadzone z jak najmniejsza ingerencja. Cos a'la Low-Tech. Slabe oswietlenie, brak dozowania CO2 i nawozów. I rośliny podstawa.

IMG_20190417_171811.thumb.jpg.4eb466deba14bd12719a4f9fe3697b2a.jpg

Wodę masz z własnego ujęcia?

Pewnie ta bliżej nieokreślona zawartość różnych minerałów sprowadza glony. Tym razem może być podobnie niestety.

Tego kokosa to owiń jakimś mchem, anubiasem, a najlepiej schowaj z tyłu tyłu.

Woda jest z wodociągów.

Problem w starym akwarium byl taki ze podloze bylo jałowe (sam zwirek). Oswietlenie powyzej 0,5W/L. Bez dozowania CO2 i nawozow. Rosliny nie chcialy rosnac zbytnio. Zaczalem lac nawozy, ale bez CO2 i byla katastrofa. Zaroslo glonem. Rosliny padly. Restart, tym razem zaczalem lac wode z filtra RO i znow to samo - glonami zaroslo wszystko. Kolejny restart, wode zaczalem mieszac, kranowke i RO ale to nic nie dalo. NO3 mialem w granicach 30-40, a PO4 0,2. Wszystko to nie moglo sie udac. Rosliny nie mialy szans z glonami. Dlatego teraz chce inaczej. I raczej jestem nastawiony na lanie kranowki. Boje sie tej wody z RO, bo to jest filtr z woda do picia. Taki pod zlewem i dwa kraniki. Jeden z woda do picia bezpośrednio, a drugi z wodą do gotowania. Pewnie to nie bedzie czyste RO, tylko z jakimis dodatkami,. Filtrow tam jest cos 6 czy 7.

Teraz w tych 54 L mam tylko kranowke z sieci wodociagowej.