Jump to content

Słaby wzrost roślin

Share

Recommended Posts

Witam, przechodząc do rzeczy:

Akwarium 72 litry, oświetlenie 2 x 14W, filtr Turbo 500, grzałka 100W, aktualne Ph to 7,5, twardość wody jest dość wysoka.

Planuje restart ponieważ, a właściwie założenie od nowa, ponieważ akwarium trochę się zapuściło z braku czasu. Ryb aktualnie mam 4, bo od pewnego czasu już nie kupuje nowych tylko czekam aż dożyją swoich dni. W planach mam zrobić tak:

Sprzęt bez zmian, podłoże ziemia ogrodowa+czarny żwir, aranżacja korzenie i kamienie+ mech na to i oczywiście rośliny i to o nich będzie post.

Moje rośliny aktualnie to jakiś mech, dwie kryptokoryny na środku akwarium i z tyłu kryptokoryna aponogetonowa. Na te rośliny nie narzekam, rosną super aż zbyt dobrze... problem jest z każdą inną rośliną. Mam bacopę w akwarium, rosła pięknie do momentu kiedy ją podciąłem, teraz zmarniała. Nurzaniec jest wsadzony ale stoi w miejscu i nie rośnie, a inne rośliny jeśli były kiedyś wsadzone to albo marniały albo rosły z prędkością 1-2 cm na kilka miesięcy. W czym problem? Nie wiem, używałem kulek glinianotorowych, soli i żelaza od tropicala. Niezbyt to pomagało, bo i tak rośliny nawet jak się utrzymywały to nie rosły, albo rosły z prędkością dosłownie 1-2 cm na kilka miesięcy. Nie mam wygórowanych marzeń. Po restarcie chciałbym trawniczek z parvuli, nie jakiś ogromny i piękny, ale taki no w miarę. Jakąś inną roślinę na środek oprócz kryptokoryny i prawdopodobnie jakąś czerwoną wysoką roślinę (nie znam gatunku) na tył i nic więcej...

Nie chce robić własnej bimbrowni, używać wody i filtrów RO. Jestem otwarty na sole, nawozy w normalnej cenie ( zaczynam studia) i  znalazłem ostatnio CO2 w butli 1000 ml z dyfuzorem za 15 zł, więc może to by się nadawało? Nie chce żadnych bajeranckich roślin za miliony tylko coś innego oprócz kryptokoryny i mchu i żeby to rosło, a nie stało w miejscu.