Skocz do zawartości

ZEOLIT


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanko. Czy zeolit umieszczony w filtrze zewnętrznym w drugim koszyczku od dołu (filtr TETRA TEC EX700 - media filtracyjne od dołu: ceramika, zeolit, dwie gąbki, gąbka+włóknina), może po tygodniu pracy powodować spadek ciśnienia w filtrze? W drugim koszyczku powinny być biobale, ale wsadziłem zeolit. Po wyczyszczeniu całego filtra (łącznie z czyszczeniem rurek, zaworów kulkowych itd. ciśnienie było super (deszczownia umieszczona pod wodą ale sadziła tak że były niezłe gejzery), natomiast po tygodniu ledwo co widać żeby ta deszczopwnia wyrzusała wodę. I tak się właśnie zastanawiam czy jak się brud tam zbiera czy zeolit nie powoduje zmniejszenia przepływu wody. Sama głowica filtra po włożeniu do wody pracuje OK więc myślę że problem jest gdzie indziej. Zawory kulkowe sprawdzałem otwarte na maxa. A może zamiast zeolitu wsadzić drugą ceramikę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może rurki są porośnięte glonami i one powodują zmniejszenie ciśnienia? najlepiej w przypadku tetry okleić rurki taśmą PCV, by światło słoneczne się nie dostawało. Co do zeolitu to wydaje mi się dziwne, żeby powodował aż taki spadek ciśnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Co prawda mam tetrę 1200 , ale wkłady mam tak : ceramika, gąbka(ta gruba, z dużymi porami) i dopiero potem reszta.Akurat ja zamiast zeolitu mam keramzyt, ale to nie istotne . Ceramika puszcza praktycznie cały syf dalej, który osadza się częściowo na gąbce, więc na resztę wkładów leci już częściowo przefiltrowana woda . Od początku tak mam wkłady i nie narzekam . Może spróbuj dać zeolit dalej . W sumie to jest dziwne żeby po tygodniu go aż tak zasyfiło :shock: , że spadła wydajność filtra . Nie upychałeś go tam na siłę czasem ? Chyba że przyczyna spadku wydajności leży gdzie indziej :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie upychałem zeolitu. Jest go troszkę mniej jak pół koszyczka. Od samego początku mam z tym filtrem problem. Po wyczyszczeniu rzuca wodę jak wariat a po jakimś czasie (tydzień do dwóch) drastycznie spada ciśnienie że ledwo widać na wodzie malutkie gejzerki. Coraz bardziej skłaniam się ku temu żeby go wywalić a kupić wewnętrzny i mieć spokój (akwa 112l). Na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia co z tym zrobić. Wywalę jeszcze ten zeolit i zobaczę co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie wydaje mi się że to wina zeolitu , ale spróbuj wrócić na razie do oryginalnych wkładów . Może wina leży gdzieś indziej :roll: brudny wirnik , węże , zawory ..... . Albo zrób inaczej : zostaw filtr tak jak jest a dokup gąbkę na wlot do filtra , niech działa jako mechaniczny . Czyść ją normalnie co tydzień , możesz nawet pod bieżącą wodą . A sam filtr zostaw jako biologiczny . Zobaczysz wtedy ile osadza ci się brudu na prefiltrze (gąbce) . Może filtr działa ok . Nie masz czasem za dużo rybek albo coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam ten sam problem i ten sam filtr.Moim zdaniem jest to niewypał Tetry,węże przezroczyste zachodzą szybko glonami,otwory wylotowe bardzo małe i to w całym filtrze łącznie z pokrywą i to chyba tu tkwi problem.Okleiłam węże i nic to nie dało.W koszyczkach mam-od dołu- 1 ceramikę porowatą,2 ceramikę porowatą,3 zeolit,4 włókninę.Próbowałam różnych mediów filtracyjnych - bez większego rezultatu.Czyścić trzeba dosłownie co tydzień-węże i wszystkie otworki.Akwa 200l i jeszcze zamontowany jest filtr wewnętrzny fan 2.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...