Skocz do zawartości

Sump- zasada działania


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Przymierzam się do założenia swojego pierwszego poważnego akwarium. Z racji tego iż ostateczna pojemność będzie wynosiła 550 l przymierzam się do instalacji sumpa. Przekopałem sporo internetu ale jest coś co nie daje mi spokoju a mimo wszystko wolałbym nie zalać mieszkania:
 

O to moje wątpliwości: 

Mamy wodę w akwarium na jakimś poziomie. W tym wypadku zaznaczonym niebieską linią w górnym zbiorniku.

Ściana grodziowa komina jest poniżej poziomu wody. 

Tu pierwsza uwaga: prędkość wpływania wody do komina jest zależna od ilości wody nad krawędzią komina i długością krawędzi 

woda wpada do odpływu -> na rysunku zaznaczono na zielono. 

Zakładam, że średnica rury jest pomijalna dla przepływu 

Woda w sumpie przepływa między komorami i wpada do komory z pompą która wypompowuje ze sumpa i wpompowuje do akwa 

 

Teoretycznie wszystko działa i z tego co widzę to w praktyce również ale co mnie zastanawia. 

Jeśli pompa będzie zbyt mocna będzie wypompowywała wodę szybciej niż woda będzie się dostarczała do sumpa w końcu będzie pracowała na sucho, zatrze się. 

Jeśli pompa będzie zbyt słaba woda będzie przelewała się nad komorami  albo wypłynie górą pierwszej komory. 

Złoża filtracyjne też stawiają opór wodzie więc woda będzie się spiętrzać w sumpie. 

i ostatnia obawa nawet jeśli wyreguluje wszystko tak by wydajność pompy była równa ilości wody która wpada do sumpa to poziom wody się zmienia więc znowu wszystko się rozjeżdża.

 

Moje pytanie jak to możliwe że to działa ? Gdzie jest błąd w moim toku rozumowania  ?

sump.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz to w złą stronę. :D

Do sumpa spłynie tylko tyle wody ile zostanie wpompowane do akwarium. Jeśli dasz pompę mocniejszą niż rura odpływowa w akwarium będzie w stanie odprowadzić to w przypadku wystarczającej ilości wody w sumpie przeleje Ci się górą akwarium.

Dodatkowo w sumpie musisz mieć miejsce na wodę znajdującą się w wężach na wypadek wyłączenia pompy - wtedy ta woda spłynie do sumpa. Ale to masz opisane w każdym temacie o sumpach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, 
Obawiałem się iż opór wody przez media filtracyjne będzie na tyle duży, że woda zacznie będzie przepływała wolniej przez sumpa niż pompa będzie wypompowywać. 
Już wszystko stało się jasne. Temat można zamykać . 

Edytowane przez Marcin_664
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...